kej únie mal na Kysuciach rôzne podoby. V niektorých kostoloch sa napríklad konali večerné a celonočné modlitby. V jednej z najmenších obcí na Kysuciach Snežnici, kde žije necelých tisíc obyvateľov, sa uskutočnilo v sobotu slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva. Večer sa obyvatelia venovali “májovým tradíciám“, v rámci ktorých nechýbala veselica.
Združenie Euroregión Beskydy pripravilo oficiálne oslavy vstupu do EÚ na pondelok 3. mája v poľskom meste Bialsko-Biala. Prezident slovenskej strany Euroregiónu Beskydy a primátor mesta Turzovka Miroslav Rejda uviedol, že na oficiálnom zasadnutí Prezídia Euroregiónu Beskydy prijmú jeho členovia vyhlásenie k občanom, dotýkajúce sa aktivít euroregiónu po vstupe do EÚ. Podľa jeho slov zásadný rozdiel bude v tom, že od čiastkovej kultúrno-športovej výmeny by mali dôjsť k systematickým veciam ako je spoločný postup v strategickom plánovaní, v životnom prostredí, v dopravnej infraštruktúre. “My chceme všetky tri vlády vyzvať k tomu, aby sme dokončili trasovanie ciest, lebo euroregión môže formálne existovať, ale ak sa nebudeme k sebe dostávať, tak to bude najväčšou brzdou,“ uviedol M. Rejda. Upozornil na to, že slovenským obciam a mestám spôsobujú problémy pri uchádzaní sa o podporu zo štrukturálnych fondov aj chýbajúce plány hospodárskeho a sociálneho rozvoja.
Niektoré obce a mestá podľa jeho slov čaká možno sklamanie z toho, že európske peniaze pôjdu do rentabilných podmienok a bude sa hodnotiť efektivita plošného dopadu.
Pri príležitosti vstupu do Európskej únie odletela v nedeľu do Londýna delegácia Kysučanov združená v Spolku priateľov Turzovky na čele s jej prezidentom Ivanom Gajdičiarom a ďalšími členmi – J.Veličkom, J. Marcom, E. Dlhopolčekovou, M. Mazúrom a M. Matušinským, ktorí išli reprezentovať kysuckú kultúru. Delegáciu pozval veľvyslanec SR vo Veľkej Británii František Dlhopolček, rodák z Turzovky. V Londýne sa uskutočnila vernisáž výstavy kysuckého umelca, sochára Gustáva Švábika Macvejdu, ktorý sa vo svojej tvorbe venuje kráse kysuckej prírody a krajiny.
Oslavy vstupu do Európskej únie sa preniesli aj do niektorých reštauračných zariadení. V čadčianskom “Horoskope“ urobili napríklad kapustové hody. Všetci, čo sem v sobotu zavítali, mohli ochutnať päť druhov kapustnice a rôzne kapustové špeciality. Napokon, aj v jedlách je ukrytá určitá symbolika. Kapusta sa vždy spájala so zdravím. A zdravie potrebuje celý slovenský národ, aj ten “kysucký“. Keď budú šťastní ľudia v tejto zemi, bude zdravá a šťastná aj naša krajina. Keďže zatiaľ obyčajní ľudia na Slovensku i Kysuciach nemali príliš dôvodov na radosť, nečudo, že sa pýtajú: “Bude lepšie?“ Iveta Hažíková