Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Žijú ako jedna rodina

Obec Dunajov leží na oboch brehoch rieky Kysuca. J

ej história siaha až do dôb Veľkej Moravy. Dokazujú to i nálezy kostrových pozostatkov z tohto obdobia. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1598. V tom čase tu bolo sedem domov a obyvatelia sa zaoberali chovom oviec a poľnohospodárstvom. V súčasnosti má Dunajov 312 rodinných domov, v ktorých žije 915 obyvateľov. Rozmach obce možno zaznamenať počas posledných 40 rokov. V tomto období si občania postavili obecný úrad, kultúrny dom, materskú školu, športové zariadenia a dom smútku. Obec má základnú školu, v ktorej sa deti učia od prvého po štvrtý ročník. V posledných rokoch boli vybudované a opravené miestne komunikácie do všetkých osád. V roku 1990 sa začalo s prístavbou kaplnky, čím vznikol kostol, ktorý bol vysvätený v roku 1995 a zasvätený je Sedembolestnej Panne Márii. Kostol tvorí významnú dominantu obce. V starostovskom kresle sedí už štvrté volebné obdobie Milada Chlastáková, ktorú sme požiadali o rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo bolo hlavným dôvodom vašej opätovnej kandidatúry, tentoraz už na post starostky obce?

Jednoducho moja predstava o smerovaní vývoja v obci bola diametrálne odlišná od skutočnosti. Pretože mi to nebolo ľahostajné, rozhodla som sa kandidovať. Keďže mi spoluobčania vyslovili dôveru, snažím sa ich nesklamať.

Aké úlohy ste si stanovili vo svojom poslednom volebnom programe?

Môj volebný program vychádzal predovšetkým z nevyhnutných potrieb obce a závisel na finančných možnostiach. Keďže Dunajov patrí medzi najmenšie obce v okrese Čadca a narábame s rozpočtom okolo 2 a pol milió-

na korún, nemôžeme počítať s veľkými investičnými akciami. Staráme sa hlavne o nevyhnutnú opravu a údržbu miestnych komunikácií, o verejné osvetlenie a odvoz tuhého komunálneho odpadu (TKO). Občania sa nepodieľajú v plnej výške na úhrade odvozu spomínaného TKO, ale máme stanovený jeden z najnižších poplatkov v okrese. Tento predstavuje sumu 150 korún na osobu a rok. Určitým spôsobom zastrešujeme aj zbor pre občianske záležitosti.

Skryť Vypnúť reklamu

V čom spočíva jeho činnosť?

Môžem otvorene povedať, že je veľmi pestrá. Občania si zvykli, že každý mesiac poriadame nejaké akcie. V januári je to napríklad privítanie detí do života, ktoré sa narodili v predchádzajúcom roku. Vo februári organizujeme fašiangovú zábavu, v marci stretnutie so ženami nad šesťdesiat rokov. Apríl je jedným z mála voľných mesiacov. Máj je vyhradený na stretnutie žien – matiek. Tiež si v ňom pripomíname výročie oslobodenia obce pri pamätníku na Skačkove. Býva to skôr také spoločné stretnutie občanov a nie nejaké veľké oficiality. V júni oslavujeme deň detí a pri tejto príležitosti im odovzdávame darčeky od sponzorov. V júli sa lúčime so štvrtákmi, ktorí za zvukov zvonca odchádzajú do ZŠ Ochodnica. V auguste si pálením vatry pripomíname historické Slovenské národné povstanie. Začiatkom septembra zasa privítame prváčikov v škole. Každé dieťa dostane na pamiatku knižku. Október je mesiacom úcty k starším, a preto poriadame posedenie so všetkými dôchodcami. Veľká sláva sa koná každoročne na prelome rokov, keď sa pred obecným úradom stretne takmer celá dedina a spoločne vítame príchod Nového roka. Okrem spomínaných akcií sa každoročne zúčastňujeme stretnutí kysuckých rodákov v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri poslednom územnom členení sa Dunajov, ako jediná obec dolných Kysúc, pripojil k okresu Čadca a nie ku Kysuckému Novému Mestu. Čo bolo toho príčinou?

Nebolo to moje rozhodnutie, ale celého obecného zastupiteľstva, ktoré predstavuje hlasy ľudí žijúcich v obci. Boli sme povinní tieto hlasy rešpektovať. K Čadci sme sa pripojili z praktického dôvodu, nakoľko sme nevideli opodstatnenosť vzniku tak malého okresu, akým je Kysucké Nové Mesto. Naša voľba sa ukázala byť správna. Občania nemuseli vybavovať nové občianske preukazy a väčšia vzdialenosť do Čadce zasa nehrá až takú podstatnú úlohu.

Môžete sa pochváliť nejakými investičnými akciami v obci?

Našu prácu musia hodnotiť občania. Je pravdou, že sa nám v minulom roku podarilo dokončiť a odovzdať do užívania jedenásť- bytový dom. Päťdesiat percent nákladov na jeho výstavbu bolo pokrytých z dotácie Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR. Na druhú polovicu nákladov si obec zobrala úver, ktorého splatnosť je tridsať rokov. Úver splácajú občania formou nájomného, ktoré je najnižšie v celom okrese Čadca. Napríklad za trojizbový byt to predstavuje sumu 3 700 korún. K tejto čiastke sa pripočítavajú skutočné náklady za spotrebované energie. Každý byt disponuje vlastnými meračmi, a tak obyvateľ platí iba za to, čo skutočne spotrebuje. Z ďalších investičných zámerov obce by som chcela spomenúť rekonštrukciu obecného vodovodu. Na jej krytie máme požiadavku na ministerstve životného prostredia. V prípade, že sa nám podarí peniaze získať, okamžite sa pustíme do jej realizácie. Vodovodnú vetvu chceme rozšíriť do osád Paľúchov a Jurašov. Na krajskom úrade máme žiadosť na výstavbu 22-bytového domu, ktorý by mal stáť na školskom pozemku. Z ďalších investičných akcií spomeniem požiadavku na eurofondy. Z týchto financií by sme chceli vykonať rekonštrukciu a nadstavbu školy, kde by malo vzniknúť päť bytových jednotiek. Naša predstava je taká, že by to mali byť služobné učiteľské byty. Ešte spomeniem výstavbu šatní a sociálnych zariadení na futbalovom ihrisku.

Väčšiu časť územia Slovenska trápi otázka zamestnanosti. Ako je to v Dunajove?

Mňa osobne trápi každý jeden človek, ktorý má chuť pracovať a jednoducho nemá šancu získať prácu. Naša obec sa zapojila do projektu menších obecných služieb, kde zamestnávame dvadsať dlhodobo evidovaných nezamestnaných. Títo sa svojou prácou výrazne podieľajú na skrášľovaní obce.

Tradične silnou spoločenskou organizáciou na Kysuciach býva dobrovoľný hasičský zbor.

V Dunajove majú hasiči už viac ako osemdesiatročnú tradíciu. Títo sa môžu pochváliť jedným historickým unikátom, ktorým je stará ručná striekačka. Predovšetkým mladej generácii pripomína starý spôsob čerpania vody. Určitý čas bola vystavená aj v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Súčasný Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v našej obci je značne omladený. Jeho predsedom je Martin Mečár a veliteľom Stanislav Šidlík. Čo sa týka technickej stránky vybavenia DHZ, je tiež na slušnej úrovni.

Pozrieme sa trochu na oblasť kultúry. Aké možnosti majú obyvatelia Dunajova?

Keďže sme malá dedina, žijeme ako jedna rodina. Ťažko je preto odčleniť činnosť zboru pre občianske záležitosti, školy, či materskej škôlky od kultúrneho života obce. Všetka činnosť sa vzájomne prelína. V škole sa kultúrnou prácou zaoberá riaditeľka Marta Pukalíková a vychovávateľka zo školského klubu Dana Brňáková, ktorá má na starosti aj obecnú knižnicu. Je otvorená dva dni v týždni. Každoročne sa snažíme doplniť knižničný fond novými knihami. Materská škôlka na kultúrnych podujatiach pracuje pod vedením riaditeľky Veroniky Králikovej. Čo sa týka kultúrnej činnosti, chcela by som vyzdvihnúť prácu Vincky Trebekovej, ktorá v tejto oblasti pôsobila dlhé roky. Nesmiem zabudnúť ani na vedúcu folklórnej skupiny Máriu Paľúchovú. Je v širokom okolí jediná hráčka na lieskové píšťalky, ktoré si aj sama vyrába. Kým bola zdravšia, zúčastňovala sa rôznych domácich i zahraničných folklórnych festivalov.

Ešte nám ostal šport.

Tak ako vo väčšine obcí na Kysuciach prím aj u nás má futbal. Po určitej stagnácii, ktorú zapríčinila tragická dopravná nehoda štyroch našich futbalistov, sa nám podarilo opäť rozbehnúť činnosť klubu. Najskôr začalo v súťaži hrať mužstvo dospelých. Chcela by som vyzdvihnúť činnosť Vladimíra Štefíka a Jaroslava Macuru, ktorí sú hlavnou hybnou silou futbalu v Dunajove. V minulom roku sme vytvorili aj družstvo žiakov, ktorého činnosť koordinuje Martin Švaňa. Obec sa snaží vytvárať podmienky na činnosť tohoto klubu. Spomínala som, že budujeme šatne a sociálne zariadenia na ihrisku. Z ministerstva školstva sme dostali dotáciu na tento účel. Kúpili sme stavebný materiál. Ostatné práce robíme svojpomocne. Okrem futbalu v obci pôsobí, pod vedením Vincenta Kanitru, veľmi silný šachový oddiel, ktorý zviditeľňuje našu obec v rámci kraja. V súčasnosti šachisti hrajú v tretej lige a sú na najlepšej ceste k postupu vyššie. Obec vlastní aj lyžiarsky vlek, ktorý sme prenajali neziskovej organizácii na čele so Stanislavom Paľúchom a Tomášom Čičmanom. Títo sa starajú o jeho prevádzku. Ján Koňušiak

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hudbou proti holorubom.
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 4. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 139
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 144
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 923
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 621
 5. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 619
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 399
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 919
 8. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 736
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 275
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 342
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Prešiel rok a veriaci sa opäť stretli na Vartovke v kaplnke zasvätenej Božskému Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.


10 h
Rozhľadňa s výhľadom na štyri hrady

V marci 2018 bola postavená rozhľadňa na nádhernom vyhliadkovom mieste nad obcou Strečno. Z tohto skalného brala budete pozorovať najkrajšie miesta v okolí.


11. jún
Róbert Boženík ako mladší žiak Terchovej. Stojí v hornom rade druhý sprava, jeho prvý tréner Marián Zajac stojí v hornom rade prvý zľava.

Michal Ďuriš, Stanislav Lobotka, Róbert Boženík, Peter Pekarík a ich inšpiratívne príbehy.


10. jún
Na tému elektrobicykle a ich údržba sme sa rozprávali s cykloexpertom Petrom Kaczorom z Intersportu.

Radí cykloexpert Peter Kaczor z Intersportu.


11. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


15 h

Na mieste nehody zasahoval vrtuľník.


TASR 12. jún

Jej malý syn skončil v nemocnici.


TASR 12. jún

Cestovanie so zbojníkmi, prejazd Chmarošským viaduktom či Telgártska slučka. To všetko je pre ľudí veľkým lákadlom.


21 h

Už ste čítali?