efom Potočárom
V severnej časti Kysuckých Beskýd, v povodí rieky Skaliťanka sa rozprestiera obec Skalité. Z východu susedí s poľskými obcami Zwardoň, Koňakow a Jaworzynka, na juhu s Oščadnicou, na západe s Čiernym a časťou chotára Čadca. Prvá písomná zmienka o Skalitom pochádza z roku 1662 a je zaznamenaná v urbári panstva Strečno. Podľa posledného sčítania ľudí z roku 2001 žilo v obci 5063 obyvateľov. V súčasnosti už druhé volebné obdobie je prvým mužom Skalitého 44-ročný strojný inžinier Jozef Potočár (na snímke vpravo). Pri návšteve obecného úradu sme využili príležitosť a porozprávali sme sa o súčasnej situácii i víziách do budúcnosti v dedine, ktorú spravuje.
Pán starosta, na úvod, povedzte nám niekoľko slov o sebe.
Teraz ste ma trochu zaskočili, ale skúsim. Som absolventom strojníckej a elektrotechnickej fakulty na bývalej Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline (dnešná Žilinská univerzita). Na obecnom úrade pracujem už 11 rokov, z toho vo funkcii starostu druhé volebné obdobie. Som ženatý, mám dve takmer dospelé dcéry. Som rodákom zo Skalitého a bývam v časti Serafínov.
Každý starosta, kým zasadne do “horúceho“ kresla, stanoví si priority úlohy, ktorými chce zveľadiť svoju obec. Ako to bolo vo vašom prípade?
Dominantným v mojom druhom volebnom období je zrealizovať výstavbu prepotrebného domu smútku. Zdá sa, že plnenie úlohy je na dobrej ceste a v tomto roku by sme chceli začať s jej realizáciou v lokalite Rieky, pri najnovšom cintoríne. Ďalej bolo potrebné vykonať úpravu miestnych komunikácií, ktoré boli poškodené pri budovaní plynofikácie. V uplynulom roku sa nám podarilo zrekonštruovať asi štyri kilometre. Na ďalších úsekoch, ktoré si vyžadujú neodkladnú úpravu, budeme pracovať v rámci možností obecného rozpočtu. Pripravujeme však výstavbu kanalizácie a prívodu vody z nádrže Nová Bystrica, preto obecné zastupiteľstvo zvažuje, či má zmysel v nákladných úpravách komunikácií pokračovať. Obyvateľov niektorých častí obce trápi nekvalitný príjem televízneho signálu. Uvažujem preto o zavedení digitálneho vysielania. Bude to dosť nákladná záležitosť, a preto bude záležať na finančných možnostiach obce ako zriaďovateľa, ale i obyvateľov, ktorí sa budú musieť na realizácii zariadení spolupodieľať. V návrhu rozpočtu na tento rok nám však na tento zámer financie neostali. Bokom neostáva ani postupné zveľaďovanie obce. Určité práce sme vykonali v Ústredí obce a pri kaplnke v Kudlove. V minulom roku sme dali spracovať urbanistickú štúdiu Ústredia obce, ktorá ho člení na jednotlivé sekcie. Po jej schválení sa bude postupne realizovať. Nezabúdame ani na podporu individuálnej bytovej výstavby. Vlani sme začali s výstavbou inžinierskych sietí v lokalite Krčmisko, kde počítame s budovaním 15 rodinných domov. Ďalšie rodinné domy by mali stáť v lokalite Cupeľ. Tu sa zatiaľ vyskytli určité problémy pri výkupe stavebných pozemkov, no verím, že všetko dobre dopadne. V blízkosti spomínanej lokality počítame aj s výstavbou jedenásťbytového domu a perspektívne i v lokalite Kudlov. V minulom roku sa nám podarilo získať dva a pol milióna korún na zastrešenie ZŠ v Ústredí. Vďaka nasadeniu dodávateľskej firmy sa i napriek pokročilému času (koniec roku) podarilo zrealizovať hlavnú časť strechy. Veríme, že v tomto roku získame ďalšie financie na jej dokončenie. Samozrejme máme aj ďalšie plány v rôznych oblastiach rozvoja obce, no všetko závisí od finančných možností.
V minulom období prešli určité kompetencie zo štátu na samosprávu. Ako ste sa s touto skutočnosťou vysporiadali v Skalitom?
Tak ako všade aj nás trápi základná otázka, a to otázka financií. Štát sa síce určitých úradov zbavil, ale peniaze na ich zriadenie poskytol v nedostatočnom množstve. Môžem ako príklad uviesť školstvo, kde sa v tomto roku prechádza na normatívny systém financovania. Na stretnutí s pracovníkmi školstva sme prišli k záveru, že nám v obci na túto oblasť chýba okolo 800 tisíc korún, a to nepočítame so žiadnou modernizáciou školských zariadení, ale iba s holým prežitím.
Ktoré ďalšie kompetencie okrem školstva prešli na obec?
Prevzali sme opatrovateľskú službu, v rámci ktorej zamestnávane približne 40 opatrovateliek. Aj v tejto oblasti nám ostala z minulého roka “sekera“ asi 18 tisíc korún, i napriek tomu, že sme po prirodzenom úbytku opatrovaných osôb nové prípady nerealizovali. Kompetenciou rozsiahlejšieho charakteru bola delimitácia stavebného úradu a jeho nadväzujúcich častí. Túto agendu v súčasnosti zabezpečuje prednosta ObÚ. Do budúcnosti počítame s prijatím špecializovaného pracovníka
Neoddeliteľnou súčasťou života obce je určite kultúra a šport. Ako sa rozvíjajú vo vašej obci?
Práca na kultúrnom poli je z roka na rok ťažšia. Je to tak prakticky na celom Slovensku. Ako viem, v mnohých dedinách sa zatvárajú aj posledné stánky kultúry, ktorými sú miestne kultúrne domy a kiná. Finančná náročnosť ich prevádzkovania sa stáva neúnosnou. U nás sa zatiaľ tieto objekty darí prevádzkovať, no čo bude v budúcnosti, neviem. Naša obec má ešte jeden kultúrny stánok, ktorým je prírodný amfiteáter. V ňom poriadame veľmi známe, a to nielen na Slovensku, Goralské slávnosti. V tomto roku to bude už ich XIII. ročník. Podarilo sa nám na túto akciu získať určité financie z Fondu cez-hraničnej spolupráce, a preto by sme chceli tento ročník spestriť usporiadaním jarmoku remesiel a iných sprievodných akcií. Komisia, ktorá má prípravu slávností na starosti, pracuje už od konca minulého roku a verím, že sa jej podarí zabezpečiť čo najkvalitnejšie folklórne súbory z Poľska a Slovenska, prípadne z Českej republiky.
To bola v skratke kultúra. Ako je to so športom?
V obci máme dobre fungujúce dva kluby. Futbalový a biatlonový. Futbalisti - seniori hrajú V. ligu. Nemalú radosť nám robia predovšetkým mládežnícke družstvá, čo je odrazom toho, že vedenie klubu v minulosti na mládež nezabúdalo. Druhý oddiel - biatlonový pracuje výhradne s mládežou a zásluhou takých obetavých funkcionárov, ako sú Vladimír Vrana, Ivan Čanecký i ďalší, predovšetkým rodičia pretekárov, dosahuje hodnotné výsledky. Okrem výkonnostného športu sa snažíme, aby sa športového vyžitia dostalo čo najširšej časti obyvateľstva. K tomuto účelu slúži predovšetkým známy SKI AREÁL Serafínov, v ktorom sú v prevádzke štyri vleky. Spomínané stredisko slúži iba v zimnom období, pre ostávajúcu časť roka chceme vytvoriť podmienky na masové športovanie vybudovaním menších univerzálnych ihrísk.
Ani pri najlepšej vôli sa nedá podrobne zachytiť celé dianie v obci. Záverom sa preto opýtam, čo ďalej do budúcnosti?
Mojím cieľom je s kolektívom spolupracovníkov naplniť úlohy volebného programu a nesklamať dôveru voličov. Aj keď to bude pomerne zložité, verím, že sa nám to podarí a Skalité sa bude stávať pre jeho obyvateľov i návštevníkov rok od roka príťažlivejším.
Ján Koňušiak
Foto: autor a archív ObÚ