a mosty. Starý a nový. Ten starý podľa rozprávania pamätníkov vraj postavili Nemci počas vojny. Iní tvrdia, že jeho staviteľmi boli naši majstri. Most je vybudovaný z obrovských kamenných blokov, ktoré do seba presne zapadajú a vytvárajú dva oblúky. Spojivom bola cementová malta, ktorá aj teraz drží pevne všetky bloky. V každom prípade išlo o neobyčajne precíznu robotu.
Na jednom boku mosta, približne v strede umiestnili niečo vyše metra vysokú sošku sv. Jána. Mala ochraňovať tento prechod cez vodný tok pred dopravnými nehodami. Samotná socha má pohnutý osud. Už viackrát skončila pod mostom vo vode. V niektorých prípadoch sa o to pričinili mladí vandali, ktorým nič nie je sväté, inokedy sa o ňu nechtiac opreli bočnice áut. Raz sa sv. Ján ocitol bez hlavy, keď o ňu nechtiac zavadil hák vychýlenej konštrukcie prechádzajúceho žeriava.
Pri poslednom „zmiznutí“ sochy, jej páde do vody ukázali kus citu a dobrej vôle dvaja ľudia – Peter Novotný so svojím bratom Antonom. Sošku zreparovali a vsunuli do nej železnú tyč, aby na podstavci pevne držala. Žiaľ, ani to nepomohlo. Socha minulý týždeň opäť doslova zmizla, pretože sa nevie, či ju vôbec niekto našiel a kde sa momentálne nachádza.
Starí Krásňania hovoria, že vždy keď sa socha stratila, postihla obec nejaká katastrofa. V súčasnosti je však Krásno nad Kysucou už mesto, preto nevedno, či to bude platiť aj v tomto prípade. (ih)
Foto: (dl)