prejazd cez Javorníky
Telovýchovná jednota Lokomotíva Čadca a Telovýchovná jednota Javorníky Makov poriadajú tridsiaty ročník zimného prejazdu Javorníkmi, ktorý sa uskutoční v dňoch 14. a 15. februára. Pretože prvý deň prejazdu sa koná práve na Valentína, dávame do pozornosti všetkým, ktorí sú zamilovaní a majú radi prírodu, aby neváhali a prišli sa prejsť na lyžiach prekrásnou prírodou Javorníkov s peknými vyhliadkami na Slovenské a Moravsko-sliezske Beskydy, na pohorie Veľkej a Malej Fatry a v prípade dobrej viditeľnosti budete mať možnosť vidieť aj ďalšie vzdialenejšie pohoria. Na druhý deň sa uskutoční zimný prejazd v rámci IVV, čo znamená, že akcia je v medzinárodnom kalendári a zúčastňujú sa jej aj turisti zo zahraničia. Trasy sú vybrané tak, aby sa mohli zúčastniť aj menej zdatní turisti -lyžiari, prípadne rodičia s deťmi.
Prechod Javorníkmi tvoria tieto trasy:
1. Makov – Kopanice – Jašovci – Pindula – Čierna voda – Čemerky – Melocík – Jedľovník – Škradné – Makov (16 km).
2. Makov - Kopanice - Jašovci – Pindula – Čierna voda, začiatok trasy pôjdeme po červenej značke a pokračovať budeme po modrej cez Čemerky – Gregušovia - Melocík – Semeteš (28 km). Tieto dve trasy sú naplánované na 14. februára. Prezentácia účastníkov na chate Makov je od 9.00 do 9.30 h. Pre všetkých záujemcov je pripravený autobus, ktorý pôjde z hlavného autobusového nástupišťa o 8.15 h do Makova so zastávkami na Rakovej – zdr. stredisko, Staškov – železničná stanica, Bahana – bus, Podvysoká – motorest, Turzovka – bus stanica, Turzovka – Vyšný koniec, Vysoká – obecný úrad, Nižný Kelčov – rázcestie, Makov – hotel Poľana, chata Makov, Makov – Kopanice.
Štartovné pre záujemcov je nasledovné: organizovaní v KČT, PTTK, KST 100 Sk, neorganizovaní turisti 130 Sk, dôchodcovia a mládež 50 Sk, v cene je zahrnutá doprava autobusom, odznak, občerstvenie.
Na 15. februára sú naplánované tieto trasy:
3. Semeteš – Jakubovský vrch – Petránky – Grečovia – Husárik (25 km).
4. Turzovka – Bukovina – Jakubovia – Petránky – Husárik (21 km).
5. Zákopčie u Polievkov – Petránky – Grečovia – Husárik (10 km). Aj v tento deň bude pripravený autobus o 8.15 h na Semeteš a do Zákopčia so zastávkami Raková – zdr. stredisko, Staškov – železničná stanica, Bahana – bus, Podvysoká – motorest, Turzovka – bus stanica, Turzovka – Vyšný koniec, potom sa autobus vráti do Zákopčia. Na tento deň je štartovné určené pre členov, ktorí sú organizovaní v KČT, PTTK, KST 80 Sk, neorganizovaní turisti 100 Sk, dôchodcovia a mládež 40 Sk, ostatní zahraniční turisti 150 Sk, v cene je zahrnutá doprava autobusom, odznak a občerstvenie na Husáriku. Záujemcovia sa musia prezentovať v autobuse alebo priamo na Semeteši od 8.45 do 9.15 h.Igor Lapihuska
Ladislav Škrabák