„Stiahol zo mňa kožu„ – a podobné úslovia len vzdialene vyjadrujú pocity pri skutočnom poškodení kože podráždením, ekzémom alebo infekciou. Človek je tvorom spoločenským a aj v 21. storočí nemôže byť sám, ale zaraďuje sa vždy do nejakej komunity. Musí žiť aj s chorobou v rodinnom alebo inom spoločenstve. Naviac, v strednej Európe, kde všetci žijeme, nie je zvykom chodiť so zahalenou tvárou a celým telom, a tak zakrývať prípadné chorobné zmeny. Pritom akútnych a chronických zápalov kože tváre aj rúk v našej zemepisnej šírke stále pribúda, nehľadiac na vek postihnutého.
V pubertálnom veku u časti mládeže vzniká známe akné, ide o zápal hypertrofovaných! mazových žliazok! Pri jemnej, suchšej koži v takzvanom atopickom teréne sa zvyčajne objavuje len folikulitída, drobné pupiačiky s hnisavým stredom /bakteriálny zápal/ vyústení potných a mazových žliazok. Sú to miesta ich najhustejšieho výskytu, stred čela, okolie nosa, brada, prípadne chrbát. K tomuto obrazu prispievajú nielen hormonálne zmeny, ale aj časté klimatické zmeny vo vonkajšom prostredí, napríklad 20-stupňové teplotné rozdiely behom dňa. Nevhodné je tesné umelohmotné oblečenie, dráždivé sú aj rifle, tak obľúbené v populácii, tiež nosenie ruksakov na chrbáte vyberá si svoju daň – spotením, zaparením a podráždením kože chrbáta. Práve zvýšený výskyt tzv. keratínových cystičiek a upchatých alebo podráždených potných žliazok je typický na čele a chrbáte u mladých ľudí s citlivou a jemnou kožou. Tu hrozí podráždenie až sekundárny zápal s hnisaním po nevhodnom a nebezpečnom vytláčaní drobného pupiačika. Poškodená koža potom trpí dlhodobe drobnými poraneniami pri vytláčaní, zle sa hojí. V miestach poškodenia vytláčaním vznikajú ružové a hnedé škvrny už nadlho. Ide o reakciu ciev a pigmentu na opakované mechanické zásahy do kože. Preto varujeme mladých ľudí pred touto praktikou, vytláčaním kdejakého pupiačika, hlavne na tvári. Škody, ktoré si tým spôsobia, sú horšie liečiteľné a po dlhšom čase psychicky deprimujú postihnutého.
Treba sa ukázniť a nezasahovať do integrity kože. Snažiť sa vysušiť a dezinfikovať prípadný hnisavý pupiačik liehom, ajatín tinktúrou z lekárne, potierať natenko a opakovane protizápalovou a vysušujúcou kamforichtamolovou pastou z lekárne alebo Pityol-masťou. Na doliečenie je vhodný pleťový krém s bielym ichtamolom 1-percentným z lekárne. MUDr. Olga Königová,
kožná ambulancia NsP - Čadca