Pondelok, 22. apríl, 2019 | Meniny má Slavomír

Po dráme bešeňovská radosť

Baráž o IV. ligu: Skalité - Bešeňová 0:0 po predĺž

ení (3:5 na penalty)

V Trebostove neďaleko Martina sa v nedeľu rozhodovalo, kto zaplní štvrtoligovú „stoličku„, ktorú uvoľnilo Istebné tým, že sa nečakane neprihlásilo sa do súťaže. Na neutrálnej pôde sa stretli mužstvá z druhých miest konečných tabuliek V. ligy skupiny A a B, ktoré vo vzájomnom k.o. súboji mali rozhodnúť či oravského zástupcu v severnej skupine IV. ligy nahradí kysucké alebo liptovské mužstvo. Po bojovnom stretnutí, v ktorom 120 minút nepadol ani jeden gól, rozhodli o postupujúcom až strely zo značky pre pokutový kop.

Viac šťastia bolo na strane Bešeňovej. Jej brankár Okál kryl v tretej sérii za stavu 3:2 strelu Zjavku, a keďže jeho spoluhráči nezaváhali ani jediný raz - postupuje mužstvo z Liptova.

Stretnutie malo väčšinou vyrovnaný priebeh, hralo sa miestami tvrdo, ale korektne. Oba celky sa snažili hrať zodpovedne v obrane a pokiaľ vládali, aj vo vysokom tempe. Keď už ubúdalo na oboch stranách síl, vytiahli z arzenálu bojovnosť a po záverečnom hvizde presného rozhodcu Valášeka nebolo hráča so suchým dresom. Na hernom prejave však bolo cítiť dôležitosť duelu, nervozita brala hráčom pokoj vo finálnych fázach akcií a najmä pri ich zakončovaní. O čosi väčšie futbalové srdce ukázali chlapci od poľských hraníc, no technické prednosti boli na liptovských kopačkách.

Prvú šancu mal síce Ďurana zo Skalitého, keď v 7. min presný pas Sidoru poslal iba do bočnej siete, no potom sa už presadzovali väčšinou hráči Bešeňovej. V 13. min sa lopta po nedôraznom zákroku stredu obrany Skalitého odrazila k Švidroňovi, ale jeho strela išla vedľa. Vzápätí sa rútil na Tatarku rýchlonohý Gerec, ale ani on neuspel. Tento útočník mohol dať sám dva-tri góly, ale strelecké šťastie ho v Turci úplne opustilo. V 28. min po prihrávke Šlachtu poslal loptu vedľa bránky už bezmocného Tatarku a o 2 min nezužitkoval ani nezištnú Olosovu prihrávku hlavou. Liptákov mohol za vychýlenú mušku potrestať Majchrák, na ktorého priebojnosť sa Kysučania spoliehali. Presadil sa v 36. min, keď oklamal stopéra Slušňáka, ale aj on z hranice pokutového územia mieril vedľa.

V II. polčase vyrukovalo Skalité s väčšou útočnou aktivitou a nebezpečný bol najmä urastený Sojka. V 46. min musel Okál pádom riešiť jeho prienik a v 50. min iba nohou odvracal jeho prudkú strelu. V 53. min predviedli peknú akciu Liptáci - Madliak unikol po pravej strane, jeho prízemný center Protuš takticky pustil a nabiehajúci Žihlavník mal na kopačke gól. Jeho strelu však brankár Tatarka reflexívne vyrazil. O pár minút na druhej strane urobil Okál svoju jedinú chybu v zápase, minul vysokú loptu a pred opustenou bránkou museli ratovať obrancovia. Azda najväčšiu šancu stretnutia prepásli Bešeňovčania v 60. min - Žihlavník uvoľnil vtipnou kolmou prihrávkou Gereca, ale ten vo vyloženej šanci mieril opäť vedľa... Na oboch stranách už výrazne ubúdalo síl, začalo sa hrať na istotu a čakalo sa na predĺženie.

Rozhodnuté mohlo byť už v 95. min, po centri z pravej strany smerovala lopta na úplne voľného Šlachtu, ale jeho hlavičku z niekoľkých metrov Tatarka skvele vyrazil. Bolo jasné, že kto dá gól, ten vyhrá. A hoci súperi bojovali nadoraz, nezostalo im už síl, aby súpera niečím prekabátili. V 112. min prudkú strelu R. Častochu Okál nepustil za seba a veľké sólo Žihlavníka v 117. min prerušil faul...

A tak prišli na rad pokutové kopy. Po nich sa z postupu do IV. ligy tešili hráči Bešeňovej, ktorí mali k víťazstvu bližšie aj v riadnom hracom čase i v predĺžení. Vypracovali si predsa len viac gólových šancí a boli o ten povestný krôčik pred svojimi súpermi.

Fakty: Skalité - Bešeňová 0:0 po predĺžení. Na pokutové kopy: 3:5 (Madliak, Olos, Antol, Gerec a Šlachta, resp. Nevaďal, Sidora a Ďurana). ŽK: Nevaďal - Olos, Antol. 450 divákov. Rozhodoval J. Valášek zo Žiliny.

Skalité: S. Tatarka - Sidora, Ďurana, Ramšák, Gavlas, Čenecký, Mikula (Zjavka), Bury, Nevaďal, Sojka (R. Častocha), Majchrák (Straka). Bešeňová: Okál - Záhradník, Slušňák, Baran, M. Protuš (Antol), Madliak, Žihlavník, Švidroň, Šlachta, Olos, Gerec.