mi ako sú strach, úzkosť, zlosť, ktoré nielenže znižujú našu fyzickú a psychickú zdatnosť, ale ak sa vyskytujú častejšie alebo trvajú dlhšiu dobu, môžu vyústiť do stavu, ktorý označujeme ako choroby adaptácie alebo tiež civilizačné choroby. Ako sa odreagovať, ako znížiť vnútorné napätie, úzkosť? Niekto používa medikamenty, iný alkohol, drogy alebo iné nie zrovna vhodné prostriedky.
Bezpečnou, jednoduchou a tisícročiami vyskúšanou metódou,ktorá smeruje k odstráneniu dôsledkov negatívnch emócií, je muzikoterapia. Muzikoterapia je relaxačná metóda založená na priaznivom vplyve hudby na ľudský organizmus. Je známe, že v somatickej rovine hudba ovplyvňuje srdcovú frekvenciu, tlak krvi i hladiny krvného cukru a tukov, ale tiež pôsobí na stav koronárnych artérií, vylučovanie žalúdočných štiav a na mnohé iné funkcie. Hudba pôsobí priamo na centrá emócií, aktivizuje spomienky, vzbudzuje milé, ale i nepríjemné pocity. Na základe výskumu ľudského mozgu sa zistilo, že mozgové hemisféry /pologule/ majú rôznu funkciu. V súčasnej dobe má prevažujúci - dominantný význam ľavá hemisféra, zatiaľčo druhá, ktorá je sídlom emócií, fantázie, krásy, umenia a predstáv, je zatlačená do pozadia. Jednou z úloh muzikoterapie je povzbudenie –stimulácia tejto hemisféry a tým i zmobilizovanie ďalších štruktúr chrániacich človeka pred poruchou zdravia.
Druhým významným poznatkom je zistenie, že ľudský organizmus je nielen sústavou mechanickou a chemickou, ale predovšetkým - elektromagnetickou a vibračnou. Na základe týchto poznatkov znovu začíname čerpať z vekmi osvedčených metód šamanov, orientálnej medicíny a mnohých iných metód vychádzajúcich z tisícročných skúseností našich predkov.
Zvukové vibrácie ako liek využívali ľudia od nepamäti, pretože zistili, že na nich vplýva zväčša pozitívne. Zvukové vlny pôsobia na bunky celého tela-počujeme teda nielen ušami, ale i kostrou a povrchovými štruktúrami organizmu. Až 90% zvukov nášho okolia vnímame podvedome, čo vytvára vážny problém, pretože tzv. akustický smog sa stáva veľmi vážnym problémom našej doby.
U ktorých ochorení môžeme využiť blahodarné účinky hudby? Sú to predovšetkým ochorenia označované ako psychosomatické, u stavov psychickej a duševnej nerovnováhy vyvolanej stresom. Tiež u detí, ktoré potrebujú špeciálnu výchovu, ale i u starších ľudí v domovoch dôchodcov. V odborných publikáciách nájdeme správy o priaznivých vplyvoch hudby u srdcovocievnych ochorení, popálenín, ochrnutí, ale i u ochorení onkologických.
Ktorá hudba je všeobecne liečivá? Predovšetkým tá, ktorá sa nám páči, ktorá v organizme podporuje vznik vĺn alfa /7-13Hz/ a theta /4-7Hz/ v mozgu a rovnováhu oboch hemisfér. V praktických aplikáciách sa využíva mohutný účinok mnohých klasických hudobných diel /priaznivo pôsobia hlavne tie, ktoré su v molovej tónine/. V ostatnej dobe sú k dispozícii diela komponované špeciálne za účelom liečebným, pričom sa používa celý register frekvencií nielen prahových, ale i podprahových. Každý si musí sám na sebe overiť, ktorá hudba pôsobí na neho priaznivo a vedie k relaxácii.
MUDr. Miroslav Lukačovič