v alternatívnej medicíne je akupunktúra a od nej odvodená akupresúra, ktoré sú v liečebnom arzenáli Číňanov už niekoľko tisícročí! Liečba akupunktúrou spočíva v tom,že pacientom sú do určitých bodov na koži vpichované ihly. Tieto akupunktúrne body ležia na tzv. meridiánoch /dráhach/, ktorými podľa predstáv prúdi energia nazývaná čchi. Základná filozofická doktrína tradičného čínskeho lekárstva chápe telo ako rovnováhu dvoch protikladných,ale doplňujúcich sa síl nazývaných jin-ženská energia a jang-mužská energia. Nerovnováha týchto energií sa považuje za príčinu ochorení a ťažkostí. Akupunktúrna diagnostika, ktorá predchádza samotnej aplikácii, sa zameriava na rozpoznanie akejkoľvek nerovnováhy a snahe o jej nápravu pomocou vpichovania ihiel do príslušných bodov. Ihly sú z nehrdzavejúcej ocele,striebra či dokonca zlata. Vpich je takmer nebolestivý a ihly sa zavádzajú rôzne hlboko a na rôzne dlhú dobu, ktorú podľa charakteru ochorenia určuje liečiteľ. Aktívne body môžu byť tiež stimulované magnetom /mag- netopunktúra/ elektrickým prúdom /elektroakupunktúra/ či dokonca silným prúdom vody /akvapunktúra/ alebo laserom /laseropunktúra/.
Podľa tradície existuje 365 akupunktúrnych bodov,v priebehu storočí bolo však objavených mnoho ďalších, takže v súčasnej dobe sa ich počet udáva až 2000. Väčšina dôležitých bodov leží na 14 meridiánoch, pričom každý nesie názov podľa orgánu, ktorý reprezentuje-srdce, tenké črevo, močový mechúr, obličky, žlčník, pečeň, pľúca, tračník, žalúdok a slezinu, plus dva orgány, ktoré západná medicína nepozná - osrdečník a tzv. trojnásobný ohrievač, ktorý riadi činnosť žliaz s vnútornou sekréciou a funguje tiež ako regulátor telesnej teploty. Telesné, emočné ale i ekologické poruchy pozmeňujú tok energie čchi, resp. ho príliš spomaľujú, zrýchľujú, či dokonca blokujú. Zámerom akupunktúry je uviesť tok energie do normálneho,rovnovážneho stavu.
Akupunktúra sa osvedčuje predovšetkým u bolestivých stavov v neurológii /neuralgia trojklanného nervu - trigeminu, bolesti chrbtice/, u periférnych obŕn/lícny nerv či iné periférne nervy/, ale tiež u bolestivých stavov iného pôvodu - artritídy, migrény ap. Treba povedať,že akupuntúra je v týchto prípadoch častokrát poslednou inštanciou, ktorá prinesie úľavu. Akupunktúra sa osvedčuje tiež u ľudí trpiacich alergiou, zažívacími problémami, nespavosťou, únavou, ale i mnohými ďalšími ťažkosťami.
Akupunktúrnu liečbu môže u nás aplikovať iba vyškolený lekár a zdravotná poisťovňa napodiv tento druh liečby neprepláca,takže pacient si ho musí hradiť v plnej výške.
MUDr. Miroslav Lukačovič