kej je ich na svete vyše 4000. Zaujímavé je najväčšie percentuálne zastúpenie červenoplodých kultivarov. Uvediem aspoň niektoré pre naše podmienky najvhodnejšie kultivary.
Biely nádherný je najrozšírenejší kultivar v záhradkách i vo výsadbách. Krík rastie vzpriamene a kvitne pomerne neskoro. Plody sú veľké, guľaté alebo oválne. Šupka je ochlpená. Dozrieva okolo 15. júla. Kultivar je výborný na kompótovanie. Lady Delamare sa v záhradkách objavuje často v tvare stromčekov, pretože kríky sú rozložité a pri zarodení políhajú. Plody sú veľké, hladké. Dozrievajú v druhej polovici júla.
Triumphal je v záhradkách dosť obľúbený. Vytvára rozložitý krík a políha podobne ako kultivary Lady Delamare. Vyžaduje si prísnejší rez alebo štepenie na meruzalku. Kvitne skoro. Plody sú dlhé, zelenkasto-žlté. Je veľmi úrodný.
Britania je rozšírená najmä v Čechách. U nás sa len začína rozširovať. Vytvára vzrostné kríky. Plody sú veľké, oválne žltkasté. Dozrieva v druhej polovici júla.
Česká koruna je vhodná pre stromčekové tvary. Je veľmi úrodná. Plody má veľké, mierne ochlpené. Pre záhradky je výborná. Zlatá figa je teraz najviac rozšírený kultivar. Pestuje sa v tvare stromčeka. plody sú veľké, žlté, jemne ochlpené. Je úrodná a vhodná najmä na priamy konzum.
Industria – najstarší a najrozšírenejší červenoplodý kultivar. Krík vytvára stredne silný, rozložitý. Kvitne stredne skoro. Plody má guľovité, jemne chlpkaté, svetlo až tmavočervené. Dozrieva koncom júla. Králičkov červený – z červenoplodých kultivarov je najlepší a najvýkonnejší. Vhodný najmä na stromčekové tvary. Plody má veľké. Dobré sú najmä na priamy konzum.
Príprava pôdy pred vysádzaním
Egreš podobne ako ríbezľu vysadzujeme do záhradky na obdobie 12 až 20 rokov, preto príprave pôdy pred sadením venujeme veľkú pozornosť. Začíname už výberom vhodnej predplodiny (okopanina, strukovina, ďatelina a pod.). Pozemok treba úplne zbaviť pýru. Ináč postupujeme tak ako pri ríbezliach.
Vysádzanie egrešov
Najlepšie výsledky sa dosahujú pri jesennom sadení. Kríky sadíme na vzdialenosť 1,5 m, stromčeky 0,75 – 1 m od seba. pri stromčekoch môžeme ako oporu namiesto kolíkov použiť drôtenkové jednoduché vedenie. Príprava kríkov na sadenie, ako aj vlastné vysadzovanie je podobné ako pri ríbezliach. Egreše pestujeme v tvare kríčka, ako kordón, palmetu alebo stromček s vlastným kmienikom, s kmienikom divého egreša a s kmienikom ríbezle zlatej.
Rez egrešov
Tvarovanie kríka. V prvom roku po vysadení (v predjarí) skrátime výhonky na 1-2 púčiky. V druhom roku si vypestujeme 5-6 hlavných výhonkov, ktoré skrátime na 8 až 8 púčikov. ďalší rok predlžujeme výhonky, opäť skrátime na 6 až 8 a bočné na 2 – 3 púčiky. Počet základných výhonkov sa počas života kríka môže zvyšovať na LO i viac pri kríkovom tvare a na 8 – 10 pri stromčekovom tvare.
Zmladzujeme podľa stavu kríka, najskôr však v 8. roku. Pôdu podľa potreby vápnime na jeseň (max., 30 kg na 100m2). Okopávky, zálievky a postup prihnojovania sú podobné ako pri ríbezliach.Emil Maslík
tajomník OV SZZ Čadca