rmovali a biologickej zbrani antrax. V tomto čísle si povieme niečo o víruse EBOLA. Spôsobuje veľmi ťažkú hemoragickú horúčku končiacu vo väčšine prípadov fatálne (smrťou).Prvé údaje pochádzajú z roku 1976, keď sa takmer súčasne vyskytli dve epidémie v rovníkových provinciách Sudánu a Zaire. Prototypový kmeň vírusu Ebola sa izoloval z pacienta z dediny na severozápade Zaire, cez ktorú preteká malá rieka Ebola, po ktorej bol vírus pomenovaný.
Izolované vírusy zo severozápadného Zaire a južného Sudánu sú morfologicky príbuzné, ale antigénne odlišné od vírusu Marburg, ktorý tiež spôsobuje horúčkovité ochorenie a ktorý patrí do tej istej čeľade ako vírus Ebola. Nedokázala sa žiadna súvislosť oboch epidémií s opicami, hoci vírus Marburg spôsobil ľudské infekcie jednoznačne po kontakte s importovanými opicami. Čitateľovi je určite známy film s názvom „Epidémia,„ kde vynikajúco stvárnil hlavnú postavu Dustin Hoffman. Tvorcom filmu sa podarilo aj podľa vyjadrenia odborníkov dokonale ukázať divákom, čo môže Ebola spôsobiť. Ochorenie Ebola sa šíri medzi ľuďmi v nemocniciach s kontaktom s krvou a telesnými tekutinami, predovšetkým znečistenými striekačkami a ihlami. Je zaujímavé, že vírus nemožno preniesť z osoby na osobu kašľaním alebo kýchaním.
Charakteristika vyvolanej choroby
Ochorenie vyvolané vírusom Ebola, je ťažké ochorenie, ktoré končí smrťou v 60 – 80% v troch prípadoch, v 50 – 90% v jednom prípade a 88% v 6 prípadoch. Inkubačná doba je 2 až 16 dní. Ochorenie sa začína náhle horúčkou, bolesťami hlavy, myalgiami, artalgiami, vracaním, hnačkou, bolesťami na hrudi a suchým kašľom. Od piateho dňa ochorenia sa na koži trupu objaví makulopapulózny exantém, ktorý má morbiliformný charakter. V krvi pacienta sa zisťuje leukopénia, atypické lymfocyty a plazmocyty. Pacient upadá v dôsledku silnej dehydratácie do šoku a zomiera.
Zdroj nákazy
Prirodzení hostitelia vírusu Ebola, Marburg a Reston sú napriek značnému úsiliu neznámi. Marburg vírus sa nachádza u opíc v Ugande, kde vyvoláva inaparentné infekcie. Vírus Ebola je vysoko virukentný pre opice, myši, morčatá... Najmä vtedy ak sa pri experimentálnej infekcii používajú izolované kmene v nízkych pasážach.
Prenos
Výskyt africkej hemoragickej horúčky vyvolanej vírusom Ebola zaznamenali v Afrike (Zaire rok 1976). Nákazu zrejme zavliekol chorý do miestnej nemocnice, kde sa potom neľútostne rozšírila najmä nedostatočne sterilizovanými lekárskymi nástrojmi (striekačkami) a úzkym kontaktom s ťažko chorými i bez parentálnej expozície. Ochorelo vyše 200 pacientov a z nich asi 88% exitovalo (zomrelo).V roku 1976 vypukla ďalšia epidémia v južnom Sudáne. Nákaza postihla predovšetkým pracovníkov v továrni na výrobu bavlny. Tu ochorelo okolo 280 pracovníkov, z toho asi 53% zomrelo. Epidémia sa zastavila až po zásahu medzinárodného zdravotníckeho teamu, ktorý zaviedol modernú barierovú techniku ošetrovania chorých. Vzhľadom na charakter oblasti, kde sa epidémie vyskytli, pátranie po pôvodnom prameni sa orientovalo predovšetkým na lokálnu zver, najmä opice, netopiere, morské prasatá, ale i kliešte a pod. Výskum výrazne postúpil, no treba povedať, že na základe doterajších poznatkov možno pripustiť zavlečenie africkej hemoragickej horúčky i do Európy pacientmi v inkubačnej dobe. Naposledy pozorovali takýto prípad vo Švajčiarsku, avšak predpoklady pre jej rozšírenie nie sú dané.
Liečenie
Podľa vyjadrenia krajského epidemiológa MUDr. Pavla Hubočana, účinný liek proti horúčke Ebola neexistuje. Taktiež neexistuje ani očkovacia látka. Liečba je symptomatická (syptomatika je náuka o príznakoch javov vo všeobecnosti, lekárska náuka o príznakoch chorôb). Podáva sa rekonvalescentné ľudské sérum, plazma, ďalej glukokortikoidy, analeptiká, analgetiká, vitamíny. Vykonáva sa transfúzia krvi, intenzívna dezintoxikácia a rehydratácia, antikoagulačná terapia. Podáva sa tiež ľudský leukocytárny interferón. Podávaním tohto interferónu sa priebeh ochorenia podarilo zmierniť.
V budúcom čísle Kysuckých novín si povieme viac o víruse encephalitis (zápalu mozgu) a encephalomyelitis (zápal mozgu a miechy). Dozvieme sa aj o vysoko nákazlivej chorobe Variole.
Pripravil:
Vladimír Kollár