ité rozkonárenie kostrových konárov prvého poschodia (ak sme to neurobili počas predošlej vegetácie). Postupujeme pritom tak, že predlžujúci výhonok i konkurenčný výhonok zrežeme na rovnakú dĺžku. Keď sú základné konáre prvého poschodia dosť hrubé a dosť dlhé, môžeme založiť druhé poschodie. Ak konáre prvého poschodia ešte nedosiahli žiaduce rozmery, druhé poschodie založíme v budúcom roku. Môžeme ho však založiť aj počas vegetácie v bežnom roku, a to skrátením predlžujúceho letorastu na stredníku. S ohľadom na zásadu podriadenosti konárov sa so zakladaním druhého poschodia netreba ponáhľať.
Počet konárov v druhom poschodí zredukujeme na tri. Nezabudneme pritom na potrebné odstupy. Vybrané výhonky pre konáre druhého poschodia mierne skrátime. Miernemu skráteniu podrobíme aj bočný obrast na kostrových konároch prvého poschodia. Bočný obrast pri vrchole kostrového konára skrátime hlbšie. Čím sú výhonky bližšie k základu kostrového konára, tým dlhší obrast nechávame. Bočný vodorovnejší rastúci obrast pri základe konára môžeme nechať nedotknutý.
Ideálne by na každých 0,3 – 0,4 m na kostrovom konári mal byť väčší rodiaci konár. Takéto polokostrové konáre zapestúvame do voľných priestorov medzi základnými kostrovými konármi ako aj na vonkajšiu stranu. Krátke výhonky, výhonky rastúce vodorovne a nadol v spodnej časti koruny môžeme nechať neskrátené. Skrátime a podľa potreby aj preriedime obrast rastúci na stredníku medzi prvým a druhým poschodím. Počas vegetácie podľa potreby odstraňujeme nežiaduce letorasty a mierne skracujeme veľmi bujne rastúce letorasty.
Rez korunky v štvrtom roku
V tomto roku sa výchovný rez pri väčšine druhov a kultivarov končí. Základ koruny máme už obyčajne vypestovaný. pri predjarnom reze na všetkých kostrových konároch skrátime predovšetkým predlžujúce jednoročné výhonky. Výhonky spodného poschodia skracujeme menej, prípadne ich môžeme nechať nedotknuté. Pri vylúčení rezu sa skôr oblúkovite ohnú a zarodia. Konkurenčné výhonky, ako aj konáriky zahusťujúce korunu odrežeme od základu. Ostatný obrast ošetríme obdobne ako v predchádzajúcich rokoch. V ďalších rokoch predlžujúce výhonky neskracujeme.
V nasledujúcom roku, prípadne v nasledujúcich dvoch rokoch pokračujeme vo výchovnom reze len výnimočne, a to pri bujne rastúcich kultivaroch. Po skončení výchovného rezu uskutočňujeme v ďalších rokoch na stromčekoch už len udržovací rez.
Vyššie opísaný rez koruny je vhodný pre jablone, hrušky, slivky i niektoré ďalšie druhy. Pri pestovaní uvedeného typu koruny musíme brať do úvahy vlastnosti jednotlivých druhov a kultivarov.Emil Maslík
tajomník OV SZZ Čadca