Zlodeji, majte sa na pozore
Zvýšený počet kupujúcich v obchodoch je neklamným znamením, že sa blíži ten čas, kedy sa ľudia navzájom obdarúvajú – vianočné sviatky. A tak myšlienkami nasmerovaní čo kúpiť, kde a za koľko, si nevšímame dianie okolo seba. Predvianočná nákupná horúčka sa stala obdobím „žatvy„ vreckárov a zlodejov tašiek s nákupom.. A tak sa stáva, že namiesto radosti z nákupu zostávajú mnohým kupujúcim len oči pre plač. Tlačenice v obchodoch, na ulici, v dopravných prostriedkoch priťahujú zlodejov ako magnet.
Najviac okradnutých býva žien. Možno je to tým, že častejšie nakupujú ako muži, ale ak muž zaplatí za nákup, tak peňaženku vráti buď do náprsného vrecka, alebo do vrecka nohavíc. U žien si prevažná väčšina vloží peňaženku do kabelky, alebo do tašky s nákupom. Aby ju však nemuseli dlho hľadať, uložia peňaženku na nákup, teda na najprístupnejšie miesto pre zlodeja. Zapnutý zips alebo iný spôsob uzatvorenia tašky alebo kabelky, nie je pre profíkov vreckárov žiaden problém. Miznú nielen peňaženky, ale celé tašky s nákupom, pretože majiteľ práve vyberá tovar a tak volne položená taška sa stáva ľahkou korisťou zlodejov.
V prípade krádeže peňaženky vyberú peniaze a peňaženku odhadzujú do kanálov, odpadových košov, do kríkov. Ak pracujú v skupinách, tak peňaženka s obsahom v priebehu krátkej doby prejde viacerými rukami a celá skupina vreckárov sa stratí v dave. Pracujú veľmi rýchlo a okamžite využívajú príležitosť na krádež tašky s nákupom alebo peňaženky. Ak zistia, najmä pri platení, že má niektorá osoba u seba väčšiu sumu peňazí, tak túto osobu sledujú a pri prvej príležitosti okrádajú svoju obeť. Stačí mala nepozornosť, keď sa kupujúci otočí k pultu s tovarom a nasleduje akcia zlodeja. Taktiež si traba uvedomiť, že vreckári a zlodeji tašiek sa oblečením neodlišujú od ostatných kupujúcich. Nevyzerajú ako „trhani„. Preto je veľmi ťažko takúto osobu odhaliť. Tieto osoby predstierajú, že prezerajú tovar, ale ich záujem je úplne iný. Zmocniť sa peňaženky nepozorného zákazníka, alebo jeho nákupu.
Je veľmi ťažké dať jednotnú šablónu, ako sa nestať obeťou vreckárov a iných zlodejov. Metódy zlodejov sú rôzne, títo sú veľmi prispôsobiví a každú „vhodnú situáciu„ využijú vo svoj prospech. Ak takáto situácia nie je, tak si ju veľmi jednoducho zaranžujú. Sú to najmä tlačenice, kedy odzipsujú kabelky, tašky, pričom si ruku s dlhými prstami chránia pred zrakmi iných napr. igelitkou, preloženým kabátom alebo vetrovkou. Takéto situácie vyvolajú pred pultom, alebo v zúženom priestore ako sú vchodové dvere, úzke chodby, trhoviská, v dopravných prostriedkoch.
Vreckárske gangy pracujú v skupinách, pričom jeden sleduje okolie, ďalší odláka pozornosť obete a tretí kradne. Potom okamžite opúšťa priestor a odovzdáva ďalšiemu členovi gangu peňaženku a je „čistý„. Často využívajú na krádeže aj maloleté deti, zlodejmi sú často aj „zahraniční návštevníci„, najmä z balkánskych krajín. Pokiaľ zlodej nie je prichytený priamo pri čine, tak sa táto trestná činnosť veľmi ťažko dokazuje. Je preto lepšie urobiť všetko pre to, aby sa občania nestali obeťou zlodejov, ale aby pokojne nakúpili čo potrebujú a svoj nákup a peniaze bezpečne priniesli domov.
Ako nedať šancu vreckovému zlodejovi
1. Ak idete kúpiť darček, mali by ste vedieť, čo kúpite za akú cenu a kde. Pri sebe mať len potrebnú sumu peňazí.
2. Po zaplatení nikdy nedávajte peňaženku s peniazmi do kabelky, ktorú si prehodíte cez plece a tak ju máte mimo dosahu očí. Ak ju dáte do tašky s nákupom, tak nikdy nie na nakúpený tovar, ale do tašky pod nákup. Tašku s nákupom však nepúšťajte z ruky.
3. Na väčšie nákupy choďte vo dvojici. Jeden má na starosti tašky s nákupom, druhý len peniaze.
4. Vyhýbajte sa miestam. kde je tlačenica, či už je to na ulici, alebo v obchodoch , trhoviskách.
5. Nedôverujte prehnanej starostlivosti cudzích ľudí (oprášenie kabáta ai.)
6. Pokiaľ je to možné, plaťte platobnými kartami.
7. Nenoste peňaženku napchatú peniazmi, ktoré pri platení vidí široké okolie. Peniaze radšej rozdeľte na viac častí a samostatne ich uschovajte na rôznych miestach (v kabelke, vnútornom vrecku kabáta, alebo na inom bezpečnom mieste ).
8. Kabelku s peňaženkou majte neustále na očiach. Nevkladajte ju do nákupného vozíka vo veľkých nákupných strediskách. Pri prezeraní regálov s tovarom jej totiž už nevenujete pozornosť, čo zlodeji rýchlo využijú. Mnohí, takto okradnutí občania by vedeli hovoriť o krátkych chvíľkach, kedy si nesledovali tašku a keď sa zrakom vrátili do nákupného vozíka tašky, alebo kabelky, resp. kufríka už nebolo.
9. Muži by nemali dávať peňaženku do zadného vrecka nohavíc. Ak niet inej možnosti, tak zadné vrecko treba zapnúť.
Ako na situáciu reaguje
OR PZ v Čadci ?
Niektorí policajti budú slúžiť v civilnom odeve, hliadky budú častejšie vchádzať do obchodných jednotiek a sledovať, či sa tam nepohybujú podozrivé osoby a „známe firmy„. Väčším počtom policajtov v uliciach sa snažíme zlodejom sťažiť ich činnosť a na maximálnu možnú mieru znížiť výnosy z ich „žatvy„. Priali by sme si, aby aj občania sa navzájom ochraňovali, viac sledovali, čo sa okolo nich deje.
Ak zistíte podozrivé správanie jednotlivca alebo skupiny, oznámte to neodkladne na číslo 158.
hovorca OR PZ v Čadci
kpt. Adam Janešík