Tento rez sa používa vtedy, keď chceme usmerniť konár do vodorovnejšej polohy bez vyväzovania (napr. pri vretenách). Pri tomto reze skracujeme výhonok na púčik rastúci viac-menej do vnútra koruny. Ďalší púčik musí smerovať von z korunky. Z vrchného púčika vyrastá letorast v zvislej polohe a z druhého smeruje von z korunky vo vodorovnejšej polohe. Tento rez sa nazýva aj rez Kudlakov a uskutočňuje sa v auguste, alebo aj v nasledujúcom roku na jar.
Odrezávanie väčších konárov. Pri odrezávaní väčších konárov sa často stáva, že sa konár pod vlastnou váhou odčesne skôr, než ho celkom odrežeme, čím sa poškodí. Preto postupujeme tak, že väčší konár najprv odrežeme odspodu vo výške 0,2 – 0,3 m od základu. Tento spodný rez vedieme asi do polovice konára a až potom začneme rezať z vrchnej strany. Vrchný rez vedieme 0,05 – 0,1 m nad spodným rezom. Konár sa pod vlastnou váhou odlomí tak, ako je to veľmi dôležité pri takomto reze. Kýpeť odstránime od základu a ranu ošetríme.
Včasné a správne ošetrenie rán
Otvorená rana na strome je bránou pre infekciu, a preto treba každú väčšiu ranu starostlivo ošetriť. Ošetrenie spočíva predovšetkým v zahladení reznej plochy. Na väčších ranách stačí ostrým nožom zahladiť okraje. Po zahladení ranu zatierame štepárskym voskom alebo olejovou farbou, v ktorej sa ako rozpúšťadlo použil rastlinný (nie minerálny) olej. Minerálne oleje a iné syntetické rozpúšťadlá ranu pália a spomaľujú jej hojenie. Na ošetrenie rán ovocných stromov starí ovocinári používali zmes ílovej zeminy a kravských výkalov. Tento spôsob ošetrenia rán praktizujú úspešne mnohí ovocinári aj v súčasnosti. Výsledky sú dobré, lebo výkaly obsahujú stimulačné látky, ktoré urýchľujú hojenie rán.
Okrem týchto u nás bežne používaných prostriedkov v zahraničí na zatieranie rán používajú lanolínovou pastvu, v ktorej je zmiešané 1% beta-indolyloctovej kyseliny a 0,3 % beta –indolylmaslovej kyseliny.
Vhodné ošetrenie bútľavých
stromov
Často starý strom odumiera preto, že má bútľavý kmeň. Keď je to cenný strom a chceme ho pred zničením zachrániť, ranu vyčistíme, vydezinfikujeme a otvor zakryjeme strieškou z plechu. V mieste, kde je dno bútľavej časti, vyvŕtame otvor, ktorým sa dutina zbaví vody a nadmernej vlhkosti. Obdobne ošetríme väčšie otvory na kmeni alebo na silnejších konároch. Takto ošetrený strom ešte veľa rokov prináša slušnú úrodu.
Starý spôsob plombovania stromov betónom sa neosvedčil, lebo pod betónom rozklad pokračoval a okrem toho tu pôsobila nepriaznivo aj hmotnosť betónu.
Emil Maslík
tajomník OV SZZ Čadca