Proti lupinám sa odporúča časté umývanie, čiže každý druhý deň, a jemný šampón! Keď to nepomôže, skúste masáže pokožky hlavy čajom z materinej dúšky alebo odvarom z potočnice lekárskej. Pravidelné kefovanie vlasov podporuje činnosť mazových žliaz a zároveň uvoľňuje lupiny. Po každom umytí vlasov by ste si mali hlavu osprchovať studenou vodou, pretože to prekrvuje pokožku.
Mastná pokožka
Keď máte mastnú pokožku, umývajte si vlasy raz až dva razy za týždeň šampónom obohateným sírou, ichytolom alebo kyselinou salicylovou, pretože tieto látky de-zinfikujú a odmasťujú pokožku.
Bielok na mastné vlasy
Proti zvýšenej činnosti mazových žliaz bojujte prirodzenými prostriedkami. Pred umývaním naneste na pokožku hlavy rozšľahaný bielok pomiešaný s citrónovou šťavou. Nechajte pôsobiť 10 minút.
Suchý šampón
Suchý šampón pohlcuje vlasový tuk. Potom vlasy dôkladne vykefujte. Keď ho použijete raz medzi dvoma umytiami vlasov normálnym šampónom, nič sa nestane. Častejšie používanie škodí, lebo zvyšky púdru vytvoria na pokožke vrstvu, ktorá neprepúšťa kyslík. Dôsledok: vypadávanie vlasov alebo ekzémy.
Žihľava proti vypadávaniu vlasov
Vlas žije asi 3-5 rokov. Je normály jav, keď vám každý deň vypadne asi 60 vlasov. O vypadávaní vlasov hovoríme vtedy, keď za deň stratíme viac ako 100 vlasov. Osvedčený prostriedok: raz za mesiac si vmasírujte do vlasov kašu z jedného žĺtka a pohárika liehu. Účinné sú aj masáže pokožky hlavy cibuľovým olejom, brezovou alebo chmeľovou vlasovou vodou, kúpele odvarom žihľavy, medovky a lopúcha, ale napriek všetkému by mal príčinu nadmerného vypadávania vlasov posúdiť odborný lekár.