d obce upovedomenie o kontrole na mojej novostavbe. Som povinný hocikoho pustiť na svoj pozemok a stavbu? Ako sa musia preukázať ?
Na základe Vašej otázky predpokladám, že ak máte stavebné povolenie a stavbu realizujete v súlade s týmto povolením, Vaše obavy pred kontrolou sú bezpredmetné a môžete ich srdečne uvítať. V opačnom prípade Vás musím upozorniť, že podľa Stavebného zákona § 134, vstup na cudzie pozemky a stavby má :
1) Starosta a zamestnanci obcí, stavebných úradov a ďalších orgánov štátnej správy môžu byť poverení vstupovať na cudzie pozemky, na stavby a do nich s vedomím ich vlastníkov, pokiaľ plnia úkony vyplývajúce z tohto zákona, ktoré sa týchto pozemkov a stavieb dotýkajú; pritom musia dbať, aby čo najmenej rušili ich užívanie a aby ich činnosťou nevznikli škody, ktorým možno zabrániť. Oprávnenie na vstup sa preukazuje osobitným preukazom.
2) Ak je to nevyhnutné, môžu s osobou oprávnenou na vstup na cudzie pozemky, na stavby a do nich podľa odseku 1 vstupovať aj znalci a účastníci konania touto osobou prizvaní.
3) V prípade úkonov podľa § 91, 94 a 96 tohto zákona na odvrátenie nebezpečenstva spôsobeného závadami na stavbe, ktoré ohrozujú bezpečnosť, životy alebo zdravie osôb, alebo môžu spôsobiť značné škody, môžu osoby oprávnené na vstup na cudzie pozemky, na stavby a do nich podľa odseku 1 na ne vstupovať bez vedomia vlastníka. Sú však povinné ho bez meškania o vykonaných úkonoch upovedomiť.
4) Pri pochybnostiach o rozsahu oprávnenia rozhodne v jednotlivých prípadoch stavebný úrad.
5) Doba a rozsah výkonu oprávnenia na cudzom pozemku a stavbe musia byť obmedzené na nevyhnutne potrebnú mieru. Ak pri činnosti vstupujúceho došlo k poškodeniu pozemku alebo stavby, musia byť uvedené, ak je to možné, do pôvodného stavu; inak platia o náhrade škody všeobecné predpisy.
6) Osobitné predpisy o obmedzeniach alebo potrebných povoleniach na vstup na pozemky alebo stavby v okruhu záujmov obrany štátu alebo iného dôležitého záujmu štátu nie sú dotknuté.
O tepelných čerpadlách sa stále častejšie hovorí, všetky články sú moc odborné a ja nie som schopný dodnes pochopiť tento systém. Je to možné vysvetliť aj jednoducho, aby sme to pochopili aj my, jednoduchí ľudia ?
Ďakujem, že ste sa obrátili s touto zložitou otázkou práve na mňa, neviem či sa mi to podarí, skúsme to vysvetliť na príklade . Všimli ste si, že Vaša chladnička v zadnej časti vlastne hreje? K tomu, aby vo vnútornej časti vytvorila chlad, musí odviesť teplo, ktoré je naakumulované v skladovaných potravinách. Ide o malé množstvo tepla, ale princíp tepelného čerpadla spočíva v tom, že chladiace zariadenie v chladničke prečerpáva teplo z jej vnútra do vonkajšej atmosféry. Samozrejme, že tento princíp sa dá výhodne využiť – hlavne, keď je k dispozícií väčšie množstvo tepla v látkach, ktorých teplota nemusí byť vysoká. Tak napríklad je možné zabezpečiť teplo na vykurovanie objektu z vody, zo zeme, vzduchu. Dnes sa vyrábajú rôzne tepelné čerpadlá s rôznym výkonom – od 2 kW do 5 000 kW, určené pre bytovú výstavbu i pre priemysel.
Ing. Mikovčák Stanislav
Autorizovaný stavebný inžinier