Z nových kníh v Kysuckej knižnici v Čadci

3. novembra v roku 1937 sa narodila prozaička a p

rekladateľka, Viera Švenková. Pracovala ako redaktorka vo viacerých vydavateľstvách a literárnych časopisoch. Od roku 1994 je na dôchodku. Píše krátke prózy o ženách pre ženy. Jej poetika je tradičná, od začiatku preferuje žáner psychologickej realistickej poviedky. Z jej tvorby spomeniem: knižný debut – zbierka poviedok Biela pani Zuzana, román Limbový háj, novela Zátišie s gitarou, zbierky sentimentálnych poviedok ako Malý herbár, Jablčné jadierka, Faraónov úsmev.

3. novembra v roku 1957 sa narodil Martin M. Šimečka, prozaik, publicista. Syn českého filozofa a esejistu, pôsobiaceho v Bratislave, Milana Šimečku. Rodinné prostredie malo na jeho životnú dráhu vplyv nielen s ohľadom na jeho literárnu orientáciu, ale aj v tom zmysle, že mu štátna moc pre otcov proti-režimný postoj po roku 1968, znemožnila ďalej štúdium. Vyučil sa za potrubára a až do roku 1989 pracoval na rôznych miestach ako ošetrovateľ, predavač, športový inštruktor, plavčík a kurič. Angažoval sa v disente aj v prvých dňoch novembrovej revolúcie. V roku 1990 založil vydavateľstvo Archa, kde do roku 1996 pôsobil ako šéfredaktor, v rokoch 1997-99 bol šéfredaktorom týždenníka Domino fórum, v súčasnosti je šéfredaktorom denníka Sme. Okrem písania prózy sa venuje aj slovenskej publicistickej činnosti a kultúrnej situácii pre domáce i zahraničné časopisy. Prvú zbierku poviedok Vojenská knižka (1981) publikoval v samizdate v edícií Edice petlice. Tu mu vyšli aj novely Výpoveď, Žabí rok, Džin. V roku 1997 mu vyšla novela Záujem.

SkryťVypnúť reklamu

3. novembra v Moravskom Lieskovom zomrel v roku 1912 Jozef Hollý, dramatik a ochotnícky divadelník. Narodil sa 29.1.1879. Po skončení štúdií pôsobil ako kňaz na mnohých miestach. Debutoval drámou Márnotratný syn. Verejnosti je asi najznámejšia veselohra z dedinského prostredia Kubo a veselohra Geľo Sebechlebský so satirickým pohľadom na malomestské prostredie.

8. novembra uplynie 115 rokov od smrti prozaika, Jána Pavla Tomášika, brata známejšieho Sama Tomášika. Narodil sa 30.6.1802. Pôsobil ako profesor na lýceu v Levoči. Písal poviedky, historické spisy a národné obrany. Narodil sa 8.9.1913. Založil vydavateľstvo Zenit. Určitý čas bol riaditeľom vydavateľstva Tatran. Publikačne sa prezentoval výtvarnými, filmovými a literárnymi recenziami a glosami.

SkryťVypnúť reklamu

11. novembra si pripomíname 290. výročie narodenia Hugolína Gavloviča, básnika, nábo-ženského autora, najvýznamnejšieho literáta predosvieteneckého obdobia. Pripomeňme si ho dielom Valaská škola mravúv stodola. Zomrel 4.6.1787.

11. novembra v roku 1872 sa v Prahe narodil Ivan Hálek, spisovateľ, publicista, prekladateľ, lekár, syn básnika Vítězslava Hálka. Ako lekár pôsobil v Čadci, Žiline, počas 1. svetovej vojny bol vojenským lekárom, po založení ČSR sa stal poslancom, neskôr iniciátorom československo-sovietskeho priateľstva. Jeho časopisecké črty a články vyšli knižne ako Zápisky slovenského lekára. Je autorom sociologicky zameranej knihy Kysuce. Zomrel 17.2.1945.

12. novembra v roku 1842 sa narodil básnik a prekladateľ Horal, vlastným menom Peter Dobroslav Bella. Väčšinu svojho života pracoval ako železničný úradník v Budapešti. Jeho lyrická tvorba vychádzala z vlastných spomienok na rodný Liptov, pričom nadväzuje na štúrovskú poetiku. Básne mu vyšli knižne až po smrti pod názvom Piesne zďaleka a iné verše (1920). Niektoré básne boli zhudobnené ako báseň Návrat, s incipitom Aká si mi krásna... Ako prekladateľ sa zaujímal o slovanskú literatúru. Zomrel 13.6.1919.

SkryťVypnúť reklamu

13. novembra slávi 55 narodeniny Michal Chuda, básnik a prekladateľ. Knižne debutoval básnickou zbierkou Poľná omša, nasledovali zbierky Bieliť plátno, Biele noci, Živá voda, Štvorlístok a zbierky básní Láska je dom bez zatvorených dverí a Jablko na dlani sú výber z tvorby doplnený o nové básne.

14. novembra uplynie 40 rokov od smrti prozaika, popularizátora slovenskej histórie Jozefa Braneckého. Narodil sa 31.3.1882 v Skalici. Vyštudoval katolícku teológiu. Prvé prózy písal so zjavným osvetovo-výchovným zámerom. Za jeho najznámejšie dielo sa považuje román Fráter Johannes, dej ktorého sa odohráva v časoch protitureckých bojov, štýlovo je blízky tzv. kalendárovému čítaniu.

16. novembra sa dožíva 70-tich rokov slovenský dramatik Osvald Zahradník. Po štúdiu pôsobil ako režisér v Československom rozhlase v Banskej Bystrici, šéf činohry SND a i. Ako dramatik začínal rozhlasovými a televíznymi hrami. Do povedomia sa dostal najmä svojou prvotinou Sólo pre bicie (hodiny). Z ďalších hier spomeniem Zurabája alebo Epitaf pre živého, Prekroč svoj tieň a komorne ladený príbeh Čas brieždenia, Sonatína pre páva, Prelúdium v mol, Post scriptum, Polostrovy vianočné, Prominent na úrazovke.

18. novembra uplynie 95 rokov od narodenia básnika, prozaika, publicistu, predstaviteľa socialistického realizmu Andreja Plávku. Po štúdiu pracoval na rôznych miestach ako úradník, neskôr ako riaditeľ vydavateľstva Tatran, od roku 1969 až do smrti bol predsedom Zväzu slovenských spisovateľov. Knižne debutoval básnickou zbierkou Z noci i rána v roku 1928. Za touto zbierkou nasledovali Vietor nad cestou, Tri prúty Liptova, Liptovská píšťala a ďalšie. Je autorom aj románu Obrátenie Pavla, zbierok noviel Návrat Petra Hugáňa a Siedmi, memoárov Smädný milenec, Plná čaša a Rodné listy, niekoľkých reportáží. Zomrel 11.7.1982.

21. novembra slávi svoje 85 narodeniny Andrej Chudoba, vlastným menom Ondrej Hudoba, prozaik a básnik. Až do dôchodku pôsobil ako učiteľ v Pukanci. Knižne debutoval básnickou zbierkou Letokruh srdca, no do povedomia čitateľskej verejnosti sa dostal až ako prozaik. Kritika už na základe jeho prozaického debutu, knihy dvoch noviel Kde pijú dúhy, skonštatovala nadväznosť na tradície lyrizmu v slovenskej próze. Nasledovali novely v knihách Pustý dvor a Miesto pre dvoch, romány s detektívnymi zápletkami Leto s pehavou pannou, Nákaza a Stopárka. Spomeňme ešte romány Zázrak na konci sveta a Krásne poškodená slečna.

23. novembra v roku 1987 zomrel v Bratislave Daniel Okáli, publicista, básnik, prozaik. Patril medzi ľavicovo orientovaným politikov, čomu zodpovedá aj celkový duch jeho literárnej tvorby. Podieľal sa na vydávaní komunisticky orientovaného časopisu DAV, zameraného na umenie, kritiku, politiku, filozofiu a literatúru. Vystupoval predovšetkým ako horlivý kultúrny publicista a glosoval domácu a okrajovo aj sovietsku literárnu produkciu. Narodil sa 9.3.1903 v Liptovskom Mikuláši.

(jm)

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu