odí na nákupy lacnejšieho tovaru do susedného Poľska. Najviac nákupov zvyknú robiť v jeseni a pred Vianocami. Aj v tomto období sa organizujú takéto zájazdy.
Práve teraz je totiž ideálny čas na nákup sviečok, kahancov, vencov a umelých kytíc na hroby našich blízkych zosnulých, pretože sa blíži čas „dušičkový„. Cintoríny vtedy žiaria z veľkej diaľky, pretože hroby sú obsypané množstvom sviečok, ktoré kladú príbuzní a priatelia pri spomienke na človeka, ktorého mali radi. Spomeňte si aj vy, koľko sviečok kúpite každoročne. Tak prečo sa nevybrať tam, kde to je lacnejšie? Však len na takom kahanci, ktorý u nás stojí približne 60 korún, v Poľsku ušetríme 15 korún. Každú stredu svoj tovar ponúkajú trhovníci v Jablonke a v Poľskom Tešíne, v sobotu sú otvorené trhoviská v Tešíne a v Novom Targu.
Ak ste sa rozhodli navštíviť trhovisko v Jablonke a plánujete cestovať osobným autom, vyrazte zavčasu. Napríklad minulú stredu o siedmej hodine ráno sa čakalo na hraničnom priechode Trstená do Poľska skoro dve hodiny, na výstupe okolo dvanástej hodiny dvadsaťpäť minút. Colníci pri prechádzaní hranice z Poľska nerobili nijaké problémy, kontrolovali pasy a zbežne aj kufre áut a batožinový priestor autobusov.
K veľkej minulotýždňovej návštevnosti sa pridružila nemilá okolnosť daždivého počasia, čo určite každému sťažilo a znepríjemnilo nakupovanie. Hustá premávka, ľudia s dáždnikmi medzi stánkami narážali do tých, čo si svoje polosuché vlasy chránili igelitovými vreckami a šiltovkami. Obchodníci svoj zmoknutý tovar predávali ešte o 50 korún lacnejšie, čo bola asi jediná výhoda tohto počasia pre nakupujúcich. Ale aj napriek tejto nevýhode sa obchodníci k svojmu zákazníkovi správali veľmi milo a s veľkou trpezlivosťou mu predvádzali svoj tovar, čo sa o mnohých našich často nedá povedať.
Okrem zimného tovaru od svetrov, búnd, kabátov, kožuchov a obuvi, ponúkali aj posledné zvyšky letného oblečenia, ale ceny neznížili. Väčšinu zimného oblečenia trhovníci dopredávali z minulého roka. Ceny koženej zimnej obuvi sa pohybujú na trhu v Jablonke od 900-1800 korún, záleží, či sú to kožušinové „kotníčky„, športové topánky alebo vysoké dámske čižmy. Dámske kostýmy – štvordielne stáli okolo 2000 korún, tenké vlnené roláky sa predávali po 250 korunách, bavlnené pyžamy stáli okolo 200 korún a iné.
Zima a sviatky sa blížia. Výdavky s nimi spojené sú v tejto dobe nemalé, pretože naši obchodníci sú priveľmi zaťažení vysokými daňami, čo ich núti „vyrúbať„ vysoké ceny hlavne oblečenia a obuvi, a preto je cenovo výhodnejšie nakúpiť tento tovar u našich susedov, aj keď bez záruky.
Iveta Hažíková