omčekov robíme diferencovane podľa nárokov jednotlivých druhov, najmä na obsah vápnika v pôde. Zistíme si vopred, aký obsah CaCO3 je v našej pôde. Ak sa obsah pohybuje medzi 1 až 5 %, netreba vápniť. Pri nedostatku vápnika ho pridáme vo viacerých vrstvách vždy oddelených vrstvou zeminy až do 0,6 kg do každej jamy. Táto dávka bude vhodná pre čerešne a višne na mahabelke. Pre ostatné kôstkoviny stačí polovičná dávka. Prípadne bude možné použiť dvojnásobok mletého vápenca. Pri hnojení Vitahumom vápno nedodávame. Vitahum ho obsahuje dosť. Jadroviny majú ešte menšie nároky na vápnik a pod hrušky na dulovom podpníku, ríbezle, maliny a jahody nepoužijeme ani hnojivo, ktoré obsahuje vápnik.
Z ostatných hnojív pridávame do jám vo viacerých vrstvách po 1 kg superfosfátu, prípadne tretinu množstva trojitého superfosfátu – tento vždy izolujeme od vápna vrstvou zeminy. Draselného hnojiva dávame vo viacerých vrstvách do každej jamy až 1,5 kg. Ak nemáme jednozložkové hnojivá, použijeme podľa obsahu živín niektoré viaczložkové hnojivo. Z viaczložkových hnojív použijeme najmä také, ktoré má najnižšie množstvo obsahu liadkového dusíka. Ten sa totiž vo vlhkých pôdnych podmienkach stráca bez úžitku.
Okrem viacerých priemyselných hnojív zlepšujeme pôdu v jamách aj organickými hnojivami. Podľa štruktúry pôdy ich dávame (taktiež vo viacerých vrstvách) do každej 1-3 vedrá. Zvýšené množstvo ich príde najmä do ťažkých pôd, ale aj do pieskov.
Ovocné stromčeky sadíme do sypkej, nikdy nie mokrej pôdy. Narežeme odrezky ríbezlí a sadíme ich tak, že nad zemou zostane asi tretina dĺžky, 1-3 púčiky. Aj podpníky všetkých druhov môžeme zaškolkovať vrátane okrasných druhov (ruže, orgován). Keď prídu mrazy, oberieme aj neskoré kultivary ovocia.
Pred príchodom mrazov pozberáme uhorky, papriku, rajčiaky (zelené dáme pod sklo) a koreňovú zeleninu. Časť petržlenu, pór, ružičkový kel a hlávkový kel môžu zostať do zimy, prípadne do jari vonku. Vyčistíme a dezinfikujeme sklady, komory a pivnice. Pripravíme ich na uloženie ovocia a zeleniny.
Na vopred vyhnojené záhony sadíme kríky ruží, na zimu ich nakopcujeme zemou. Na okrasné záhony vysadíme nezábudky, sirôtky, sedmikrásky a pravidelne medzi ne do hĺbky 0,08 až 0,12 m vybrané cibule tulipánov. Pred mrazmi vyberieme hľuzy mečíkov, kán, georgín, begónií a dosušíme ich pod strechou. Polejeme ihličnaté a vresovcovité dreviny. Pripravujeme čečinu na krytie kvetných múrikov.
Emil Maslík,
tajomník OV SZZ Čadca