Plávka nie je muchotrávka zelená

Otravy hubami sú stále častejšie. Sú vyhľadávané,

ale aj veľmi nebezpečné.

Na svete je približne 15 tisíc druhov tzv. vyšších húb, ktoré majú plodnice viditeľné voľným okom. Na Slovensku je známych asi 5 tisíc. Hubárstvo je dnes jednou z najrozšírenejších záľub ľudí, ktorá nielenže vhodne spestruje jedálny lístok, ale má širší – pohybovo – rehabilitačný, estetický a rekreačný význam, či ďalšie pozitívne účinky. Huby obsahujú množstvo minerálov, často však aj takých, ktoré sú pre človeka škodlivé, prípadne rádioaktívne a to podľa miesta, kde boli nazbierané.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Len asi 20 druhov húb má

praktický význam

Konzumácia húb má aj svoje tienisté stránky. Otravy od ľahkej nevoľnosti až po smrť, alebo invalidizáciu pacienta. Napriek skutočnosti že Slovensko je bohaté na huby, neexistuje prakticky žiadna organizovaná cieľavedomá osveta. Každoročne aj u nás umierajú ľudia na otravy hubami, najmä muchotrávkou zelenou. Poznáme asi 150 druhov húb, ktoré môžu spôsobiť závažnú otravu a vyskytujú sa na Slovensku. Zberateľský a praktický význam má asi 20 druhov. To hovoria skúsení hubári. Jedovaté huby sú tie, ktoré obsahujú nejakú jedovatú látku, prípadne viac látok s potenciálom poškodiť zdravie človeka. Ak môžu spôsobiť smrť, hovoríme o smrteľne jedovatých hubách. Nejedlé huby sú tie, ktoré nie sú jedovaté, ale nehodia sa na konzumáciu. Zvyčajne majú odpudivý vzhľad, konzistenciu, chuť alebo zápach. Jedlé huby sú také, ktoré po vhodnej úprave nevyvolávajú žiadne zdravotné problémy. Presný výskyt otráv hubami nie je u nás známy, pretože chýba centrálny register a veľa otráv uniká pod inými diagnózami.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sme otrávení?

Otravy hubami možno rozdeliť na pravé – spôsobené špecifickými mykotoxínmi. Tieto toxíny sa v hubách môžu vyskytovať prirodzene, alebo môžu vzniknúť po nesprávnom skladovaní, nesprávnej príprave a následne nesprávnej konzumácii. Môžu byť (nie je to však pravidlom) ničené aj teplom. Nepravé otravy sú spôsobené netoxickými časťami húb (nedostatočná tepelná príprava alebo ich kontaminácia – ťažké kovy, pesticídy, plesne a pod., prípadne aj alergia). Pseudootravy sú chorobné stavy, najčastejšie navodené psychicky v súvislosti s konzumáciou húb, ale nie ich priamym účinkom. Hoci rozvinutý obraz otravy hubami je veľmi komplexný, všeobecne možno povedať, že huby v rozličnej miere postihujú najmä zažívací aparát, pečeň, obličky a celý nervový systém. Samozrejme že nie všetky a všetko v rovnakej miere. Podľa odborníkov zažívací systém je „prvý na rane„ a je postihnutý takmer vždy, a to aj u otráv nepravých alebo pseudootráv. Po akútnych zažívacích ťažkostiach, ktoré môžu byť veľmi mierne, dochádza k rôzne dlhému bezpríznakovému obdobiu, kedy postihnutý nadobúda pocit, že mu už nič nie je a lekárska pomoc sa oddiali. Žiaľ aj vtedy pokračuje tiché poškodzovanie pečene, obličiek a speje k smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Huby môžu byťdrogou

Postihnutie nervového systému má veľmi pestrý obraz. Od psychických prejavov, halucinácií, delíria, až po nervovosvalové kŕče, potenie, poruchy zraku, mravenčenie. Primeranou zdravotnou starostlivosťou sa dá zabrániť vážnejším poruchám zdravia, smrť býva zriedkavá. Huby s výrazne psychotropnými účinkami často vyhľadávajú aj pestujú narkomani, majú halucinogénny účinok podobný LSD, spôsobujú závislosť, najmä duševnú. Medzi tzv. neurotropné huby patria ďalšie muchotrávky (A. muskaria, A. pantherina), ďalej rody Strmuľka Clitocybe, Vláknica-Inocybe, Holohlavec-Psylocibe.

Poškodenia iných orgánov sú väčšinou neskoré a nastupujú v čase, kedy sú už otrávení v nemocničnom ošetrovaní. Praktický význam upozorňujúci na možnú otravu majú najmä príznaky zažívacie a nervové. Poškodeniu zdravia hubami sa dá predchádzať prevenciou, na úrovni celospoločenskej – rozsiahlou osvetou a zapojením celej spoločnosti do boja proti negatívnym javom v súvislosti s konzumáciou húb. V rámci primárnej prevencie musí mať každý hubár základné vedomosti o jedlých a nejedlých hubách. Doporučuje sa zbierať len huby, ktoré bezpečne poznáme. Žiadne experimenty sa neodporúčajú. Pri najmenších pochybnostiach treba nechať huby v prírode.

Predaj bez kontroly

Pri kupovaní húb musí predávajúci ukázať osvedčenie, ktoré huby má právo predávať. Rozhodne sa nesmie vykonávať iný spôsob predaja húb, keď nemáme istotu, že huby sú zdravé, čerstvé (nejedovaté), prípadne inak kontaminované.

Slovenská špecialita – ambulantný predaj húb popri cestách - nesie pre konzumentov horeuvedené riziká a orgány štátneho zdravotného dozoru by si ho mali viacej všímať. Pre mládež (a nielen pre ňu) predstavuje dobrá úroda húb vítané prilepšenie finančnej situácie, ale nie vždy to môže dobre skončiť. Na Slovensku chýba kontrola predaja húb a kompetentné orgány vôbec nedisponujú odborníkmi – mykológmi!

Ako zbierať a spracovávať huby

Huby, ktoré majú na spodnej strane klobúka lupene, zbierame zásadne len vtedy, ak vieme bezpečne odlíšiť jedovaté druhy.

Zásadne nezbierame huby v priekopách a okrajoch lesov, pozdĺž ciest pre motorové vozidlá, v spáde tepelných a jadrových elektrární, pri hutiach, chemických závodoch. Ďalej v okolí polí, kde sa používajú pesticídy, insekticídy a podobne. Huby v týchto oblastiach vo zvýšenej miere akumulujú príslušné xenobiotiká, najmä ťažké a rádioaktívne kovy.

Huby zbierame neporušené s celým hlúbikom, aby pri prípadnej otrave celé plodnice napomohli identifikácii.

Nezbierame veľmi malé a malé plodnice, ktoré sa nedajú spoľahlivo odlíšiť od jedovatých.

Nezbierame prestarnuté, plesnivé a nahnité huby, huby presiaknuté vodou po dažďoch a tiež červivé huby.

Huby zbierame do prútených alebo iných vzdušných košíkov, zásadne nie do igelitových alebo plastových tašiek a vreciek.

Huby nespracované hneď po zbere môžeme skladovať pri teplote do 4 stupňov Celzia, maximálne 48 hodín.

Zmrazovanie húb nie je optimálne, ale veľmi používaným spôsobom konzervovania. Starostlivo zabalené môžu ostať hlboko zmrazené maximálne šesť, sedem mesiacov.

Ak huby po rozmrazení nenadobudnú pôvodnú vôňu a chuť, nemali by sa konzumovať.

Tepelná úprava húb je pestrá bez ohľadu na spôsob úpravy. Táto musí trvať intenzívne aspoň 30 minút. Za túto dobu sa teplom likvidujú termolabilné jedy, napr. v niektorých druhoch hríbov (hríb satanský, podhríb žlčový). Nezabudnite! Čím staršia huba, tým dlhšia príprava!

Zásadne sa neodporúča podávať hubové pokrmy deťom do troch rokov, osobám s ochorením brušnej slinivky, pečene a osobám alergickým na viac než tri druhy potravín.

Všeobecne sa neodporúča za hubami aspoň niekoľko hodín piť alkohol! Pre zaujímavosť uvádzame, že po konzumácii jedlej huby – hnojník atramentový - sa nesmie piť alkohol ešte štyri dni!

Treba si tiež uvedomiť, že ani mykologické atlasy nie sú vždy spoľahlivou studnicou informácií. Dôležité je, že ak zlyhá primárna prevencia a dôjde ku konzumácii nevhodných húb, nastupuje prevencia sekundárna, ktorá má zabrániť vývoju poškodenia zdravia, prípadne smrti postihnutého.

Zásada je, že každé akékoľvek menšie podozrenie na otravu hubami patrí do rúk lekára.

Čo robiť, keď...

Pri otrave hubami čo najrýchlejšie zaistiť odvoz do nemocnice.

Predtým treba dať postihnutému veľa pitnej vody, vhodná je osolená (jedna plná polievková lyžica soli na liter vody), prípadne vyvolať zvracanie dráždením koreňa jazyka.

Nikdy nedávajte postihnutému alkohol, mlieko, ruský čaj, ani kávu!

Pre účely toxikologického vyšetrenia je vhodné (skôr nutné) zaistiť zvyšky jedla, húb, prípadne zvratky, čím sa urýchli identifikáciia huby a začatie optimálnej liečby.

Pri zbere húb na konzumáciu sa nevypláca chamtivosť, súťaženie a zber za každú cenu. Uplynulé týždne boli na Slovensku veľmi tragické. Po konzumácii muchotrávky zelenej zomrel aj hubár, o ktorom sa vedelo, že patrí medzi „znalcov.„ Pomýlil si plávky a muchotrávkou zelenou a lekára navštívil až po 32 hodinách. Žiaľ neskoro. Prípady s ťažkými otravami hubami sa množia. Kysučania sú však opatrní. „Na našom oddelení sme nezaregistrovali vážne prípady otravy hubami. Obyvatelia tohto regiónu patria medzi tých, ktorí huby dobre poznajú. Verím, že tomu bude tak aj naďalej,„ povedala MUDr. Marta Fojtíková z interného oddelenia a vedúca lekárka jednotky intenzívnej starostlivosti NsP v Čadci.

Vladimír Kollár

Snímka: archív

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 317
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 132
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 344
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 892
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 875
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
  1. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXV
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Daniel Bíro: Kapela Slovenská Klobása vznikla už v roku 1993. Aké boli jej začiatky? A aká je súčasnosť kapely?
  5. Jozef Foltýn: Huliak che byť už aj reprezentačný tréner
  6. Štefan Šturdzík: Dvojtvárnosť premiéra.
  7. Milan Srnka: Fico bude v Moskve v “exkluzívnej spoločnosti”
  8. Jozef Stasík: Čakáme na nové elity. Nie, ani tie nás nespasia.
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 28 388
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 811
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 256
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 988
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 575
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 983
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 041
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 874
  1. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  2. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  3. Tupou Ceruzou: Smerákov
  4. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  5. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  6. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  7. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  8. Věra Tepličková: Je čas na kázne
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXV
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Daniel Bíro: Kapela Slovenská Klobása vznikla už v roku 1993. Aké boli jej začiatky? A aká je súčasnosť kapely?
  5. Jozef Foltýn: Huliak che byť už aj reprezentačný tréner
  6. Štefan Šturdzík: Dvojtvárnosť premiéra.
  7. Milan Srnka: Fico bude v Moskve v “exkluzívnej spoločnosti”
  8. Jozef Stasík: Čakáme na nové elity. Nie, ani tie nás nespasia.
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 28 388
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 811
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 256
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 988
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 575
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 983
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 041
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 874
  1. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  2. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  3. Tupou Ceruzou: Smerákov
  4. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  5. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  6. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  7. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  8. Věra Tepličková: Je čas na kázne

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu