Kysuciach hovoríme s predsedom Kysuckej hokejbalovej únie so sídlom v Čadci, Petrom Čimborom (na snímke).
Kedy a u koho skrsla myšlienka začať s týmto športom na Kysuciach, konkrétne v Čadci?
S aktívnym hokejbalom začala partia chlapcov pracujúcich vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB) pod vedením Riša Kučáka a Jána Čimboru už v druhej polovici deväťdesiatych rokov. V prvopočiatkoch zorganizovali turnaj na ihrisku v Zákopčí, ktorého tradícia s malými obmenami trvá dodnes. Prelomovým z hľadiska masovosti a popularity sa stal rok 1999, kedy sa týmto nadšencom podarilo usporiadať I. ročník turnaja o Pohár primátora mesta Čadca. Na tomto turnaji sa predstavili kluby, ktoré neskôr stáli pri zrode Kysuckej hokejbalovej ligy (KHL). Spomeniem napríklad: Bombardér Kýčerka (dnes Bistro pod Lipou), HoPo VÚB, Extra valce (Oščadnica), či Modrý dym. Na turnaji štartovali aj hokejbalisti HBC 07 Žilina, v drese ktorých nastúpili aj vtedajší novopečení majstri sveta Kašša a Šándor. Títo sa v súbojoch s domácimi mužstvami, ktoré sa ich nezľakli, postarali o nevšedný športový zážitok. Tento turnaj bol hlavným impulzom pre vznik KHL, ktorá sa v Čadci hráva dodnes.
Aké boli začiatky z hľadiska finančného a materiálneho zabezpečenia?
Problémy s finančným zabezpečením boli vždy a pri každom športe. Preto začiatky boli ťažké nielen pre Kysuckú hokejbalovú úniu (KHL), ale aj pre jednotlivé kluby. Veď napríklad priemerná hokejka stojí 500 až 600 korún, najlacnejšie rukavice okolo tisíc a použitá brankárska výstroj 10 až 15 tisíc korún. Nemožno sa preto diviť, že niektoré kluby, za ktoré hrávali talentovaní chlapci, už jednoducho neexistujú.
Kedy a kde sa začala hrávať pravidelná súťaž Kysucká hokejbalová liga?
Prvý ročník KHL sa začal hrávať na provizórnom ihrisku na sídlisku Žarec v roku 1999.
S akými problémami ste sa v začiatkoch borili?
O problémoch s financiami vari ani hovoriť netreba, tie nás sprevádzajú dennodenne v každej oblasti života. Nerobili sme si veľké ilúzie, že by nám hrozila nejaká finančná podpora od štátnych inštitúcií. Peniaze na činnosť sme získavali hlavne zo štartovného a sponzorstva. Rovnako ihrisko na Žarci bolo pre hokejbal nevyhovujúce a hrať na ňom bolo doslova životu nebezpečné. Hlukom a blatom sme otravovali celé okolie. Dodatočne sa preto ospravedlňujeme všetkým dotknutým obyvateľom sídliska.
Mohli by ste to v krátkosti porovnať so súčasnosťou?
To sa skutočne nedá porovnať. Dnes je KHÚ oficiálne zaregistrované občianske združenie, čo nám umožnilo prenajať si od mesta schátralé priestory bývalého zimného štadióna. Investície na jeho sprevádzkovanie boli veľké, ale vďaka ľuďom, ktorí prispeli finančnou pôžičkou, peňažnými či materiálnymi darmi, sa nám darí „náš„ areál postupne upravovať. Verím, že predstavitelia mesta nebudú váhať a prenájmu nám ho aj na ďalšie obdobie.
Koľko ľudí tvorí vedenie Únie? Mohli by ste ich vymenovať?
Vedenie KHÚ je päťčlenné a tvoria ho: P. Čimbora, R. Kulla, J. Oravec, M. Chabreček a C. Stehura
Ktoré družstvá pravidelne hrávajú KHL a ktoré patria k jej špičke?
Na 3. ročník Autostar KHL sa zatiaľ prihlásilo 12 mužstiev. Sú to: Tasso Čadca, Bistro pod Lipou, Wolfs, Suchú dresy, Furmanský dvor (bývalé Ice Rats), HoPo VÚB, Železobetón Žarec, Svrčinovec, Oščadnica a nováčikovia Okružná Flyers a Slovan Kys. N. Mesto. K špičke určite patria dvojnásobní majstri Tasso, Bistro, Furman. dvor, či S. dresy. Je však potrebné pripomenúť, že v lige doposiaľ nebolo jednoznačne sa vyvíjajúceho zápasu. Je to tým, že jej účastníci tvoria veľmi vyrovnané kolektívy.
Vieme, že pracujete aj s mládežou v rámci juniorskej KHL. Aké sú vaše doterajšie skúsenosti s ňou?
Juniorská súťaž má doposiaľ dvojročné trvanie. V KHÚ ju majú na starosti J. Chabreček, S. Strýček a R. Svitek. V tomto ročníku by sme chceli dať tejto súťaži trochu iný rozmer. Oslovili sme stredné školy a požiadali ich, či by do súťaže nepostavili družstvá s vekovou hranicou do 16 rokov. Uvidíme, s akou odozvou sa stretneme
Zúčastňujete sa aj na nejakých turnajoch poriadaných inými klubmi?
Zatiaľ nie, ale keď na našich turnajoch hrávajú kluby zo Žiliny, naše sa im dokážu po hernej stránke minimálne vyrovnať.
Ako ďaleko sú prípravy na nový ročník KHL?
Súťaž je po technickej stránke prakticky pripravená. Chceli by sme do jej spustenia stihnúť prerobiť ochranné pletivá za bránkami, opraviť oplotenie a skultúrniť celý areál.
Čo by ste dodali na záver?
Chcel by som požiadať všetkých hokejbalu naklonených ľudí o pomoc. Každú podporu s vďakou prijmeme. Tým, ktorí nám doteraz pomáhajú, by som chcel v mene takmer 400 registrovaných hráčov srdečne poďakovať. Na druhej strane zasa žiadam tých, ktorí nám permanentne škodia a znečisťujú náš areál rozličnými odpadkami, aby sa nad sebou zamysleli a prestali s tým. Rovnako sa obraciam na hliadky mestskej polície, aby najmä v nočných hodinách nazreli do nášho areálu a spomínaných nevychovancov patrične usmernili. Za pochopenie vopred ďakujeme.
Za rozhovor poďakoval:
JÁN KOŇUŠIAK.
Snímka: autor