účely. Akým spôsobom to mám urobiť, o akú zmluvu sa jedná? Aké náležitosti by mala obsahovať zmluva?
J.M., Čadca
Na nájom nebytových priestorov sa vzťahuje zákon č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Nebytovými priestormi sú miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie. Nebytovými priestormi môžu byť aj byty, pri ktorých bol udelený súhlas na ich užívanie na nebytové účely. Nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu ani spoločné priestory domu.
Účastníkmi zmluvy o nájme nebytového priestoru sú prenajímateľ a nájomca. Prenajímateľ zmluvne prenecháva nebytový priestor na užívanie inému (nájomcovi). Zmluva musí mať písomnú formu a musí obsahovať predmet a účel nájmu, výšku a splatnosť nájomného a spôsob jeho platenia, a ak nejde o nájom na neurčitý čas, čas, na ktorý sa nájom uzatvára.
Predmetom zmluvy o nájme nebytových priestorov môže byť len prenechanie užívania zákonom presne určených priestorov. Dĺžku nájomného vzťahu založeného zmluvou o nájme nebytových priestorov možno dohodnúť na dobu určitú alebo na dobu neurčitú. Nájom na dobu určitú sa končí dňom dohodnutým v zmluve, t.j. uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý. Okrem toho môže skončiť výpoveďou oboma zmluvnými stranami, avšak iba za presne zákonom stanovených podmienok. Môže skončiť aj inými spôsobmi, ktoré pre prípad skončenia právneho vzťahu ustanovuje Občiansky zákonník. Nájom na dobu neurčitú môže prenajímateľ písomne vypovedať zo zákonom stanovených dôvodov, a to § 9 odsek 2 zákona 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov. Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu o nájme nebytového priestoru dohodnutú na neurčitý čas tiež z dôvodov uvedených v § 9 odsek 3 zákona. Konečne nájom nebytového priestoru zaniká z dôvodov uvedených v § 14 zákona. Výpovedná lehote je tri mesiace, ak nebolo dohodnuté inak. Počíta sa od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.
Radí vám
JUDr. Miroslav Stopka