iného povedal, že aj tento rok usporiadanie Goralských slávností podporil Štátny fond kultúry Pro Slovakia. Z rozpočtu obce bolo na toto podujatie vyčlenených cca 40 000 Sk. Domáci usporiadatelia pristupujú k príprave slávností ako k bežnej veci. Je to už zohratý kolektív ľudí, v ktorom každý vie, čo má robiť. Starosta s prednostom Ing. Ivanom Kubindom sa usilujú zabezpečiť finančné prostriedky, ktorých treba viac vtedy, keď do Skalitého pozývajú nejaký významný folklórny súbor. V obecnom zastupiteľstve prejedali a odsúhlasili projektovú prípravu zastrešenia hľadiska v amfiteátri. Starosta obce Ing. J. Potočár však hovorí, že zatiaľ nie je až taký stopercentne istý, či je to dobrá myšlienka.
Na podujatí sme stretli aj jedného zo zakladateľov Goralských slávností – Ing. Pavla Špiláka. Z nášho rozhovoru vyberáme: „... prvé Goralské slávnosti sme organizovali 28. júna 1992 na školskom dvore. Ďalšie ročníky boli na ihrisku a neskôr už v novom, peknom amfiteátri. Hlavnou myšlienkou založenia Goralských slávností bolo zblížiť ľudí žijúcich na hranici česko–slovensko–poľskej a obohatiť kultúrno-spoločenský život prihraničných obcí. Verím, že sa toto podujatie bude udržiavať a rozvíjať v prospech celého regiónu...“
Slová Ing. P. Špiláka doplnil ďalší z „pamätníkov“ – Miroslav Truchlík, ktorý nám povedal, že súbežne s tradíciou usporadúvania Goralských slávností bola založená aj družba obcí Skalité a Lednické Rovne, v rámci ktorej sa každoročne hrá aj neodmysliteľný futbalový zápas internacionálov. Bolo by dobré, keby si túto tradíciu osvojili aj mladí z obidvoch spomínaných obcí a keby v nej aj pokračovali.
Magda Hacková
Snímka: autorka