Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Nóri sú priateľskí vlastenci, súkromie si však starostlivo strážia

Hovoríme s veľvyslancom SR pre Nórsko a Island And

rejom Sokolíkom

Žilinčan Andrej Sokolík pôsobí 2,5 roka v diplomatických službách. Zastupuje Slovensko v Nórsku a na Islande, šíri jeho kultúru a povedomie o ňom, rozvíja ekonomické a kultúrne vzťahy a pomáha slovenským občanom, ktorí žijú v Nórsku a na Islande, prípadne tam prichádzajú za oddychom či prácou. Vzdialenosť medzi Nórskom a Islandom je približne dve hodiny lietadlom.

Keď sme sa zhovárali pred vaším odchodom do Nórska, na túto krajinu ste boli pripravený len teoreticky. Ako ste sa s ňou zžili?

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi dobre, čo kvitujú i samotní Nóri. Aj preto, že máme s manželkou vzťah k športom v prírode a tam sú na to perfektné podmienky. Všetky voľné chvíle trávime na klzisku, na zjazdovkách, v lete na bicykli alebo na kolieskových korčuliach, plávaním v mori. Nórom sa to páči, sú totiž založení veľmi športovo. Často chodia do hôr, k moru. Pre nich je najkrajším zážitkom, keď celý deň chodia po hore a nikoho nestretnú. Kým Slovákov ťahá do spoločnosti, oni vyhľadávajú samotu.

Čím vás tamojší život príjemne prekvapil a čím zaskočil?

Príjemne ma prekvapili ľudia, nízky stav korupcie. Tak trochu ma zaskočili veľmi vysoké životné náklady. Nórsko je v súčasnosti najdrahšia krajina v Európe, možno aj na svete. Je tu veľká cena ľudskej práce, a tým pádom všetkých druhov služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Severské európske štáty sú povestné vysokou životnou úrovňou. V čom sa najmä prejavuje?

Nepoznajú stres, naháňanie. Žijú pohodlne a pomaly. Kvalita bývania je veľmi vysoká. Sporák, chladnička, umývačka riadu, pračka a sušička bielizne je samozrejmou súčasťou každého bytu. Samozrejmosťou je tiež kvalita potravín, tovaru, vysoký blahobyt či čisté životné prostredie, o ktoré sa zodpovedne starajú. Priemerný mesačný príjem je 24-tisíc nórskych korún. Byty sú drahé najmä v Oslo a mestách, za byt mimo mesta platia ľudia 4-tisíc nórskych korún mesačne. Platia však 40 percent dane. Vysoká kvalita života spočíva v tom, že majú zadarmo zdravotníctvo, vysoké i základné školstvo. Počas práceneschopnosti majú, napríklad, rok plný plat. Nezamestnanosť predstavuje 2,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Majú rovnaké podmienky aj cudzinci, ktorí tam prichádzajú za prácou?

V súčasnosti tu pracuje 50 Slovákov v mäsopriemysle. Zarobia 16 – 20 tisíc nórskych korún. Keďže demografický vývoj klesá, je veľa starých ľudí, málo detí, zamestnávajú aj cudzincov. Zárobky i sociálne zabezpečenie majú ako Nóri. Sú však ochotní pracovať na zmeny, večer i cez víkendy, a tak zarábajú dokonca viac. Hľadajú pracovníkov do zdravotníctva, od riaditeľov cez manažérov až po upratovačky. Podmienkou je však nórčina. Aj napriek tomu, že všetci hovoria po anglicky. Keď americký lekár, dobre hovoriaci po nórsky, zachránil život mužovi po infarkte, ten sa ho napokon spýtal či nemohli poslať Nóra. Donedávna sa predávali zahraničné jahody a keď sa objavili domáce, s nápisom „konečne nórske“ a o 30 percent drahšie, všetci kupovali tie. Nóri sú vlastenci, ale nie nacionalisti.

Vy ste sa naučili po nórsky?

Je to ťažký jazyk. Manželka ho trošku ovláda, ja som sa snažil, ale som to vzdal. Napokon, pohybujem sa v kruhoch, kde sa hovorí anglicky, tak ma nemá čo nútiť.

Koľko Slovákov približne žije v Nórsku? Predsa len nie je to, kvôli práci či štúdiu, taká preferovaná krajina ako Amerika či okolité štáty.

Slovenských emigrantov, ktorí sem prišli do roku 1989, je tam asi 100, no stále viac Slovákov prichádza za prácou. Dostanú prácu, ktorú majú sľúbenú až do penzie, byty. Je tu i dosť študentov, opatrovateliek. Študenti študujú na štipendium v rámci kultúrnej dohody medzi Nórskom a Slovenskom, ale aj sami si nachádzajú možnosti študovať.

Sú nejaké podobnosti medzi Nórskom a Slovenskom?

Hovorím často o paralele medzi Slovenskom a Nórskom do 50. rokov. Bola to taká istá poľnohospodárska krajina ako Slovensko, aj rovnako chudobná. Život tu bol rovnako ťažký ako na severe Slovenska. Po roku 1980 sa ale situácia zmenila, keď objavili ropu a plyn. Na rozdiel od Slovákov si Nóri dôsledne strážia súkromie. Nóri sú síce priateľskí, pozvú vás do reštaurácie, nie však domov či na chatu. Čo sa týka prírodných podmienok, pohoria majú vo vnútrozemí, asi rovnako vysoké ako my. Zima bola tento rok veľmi mierna, dokonca sme nemali ani také mrazy ako boli na Slovensku. Od polovice Nórska smerom na sever je však snehu veľa a drží sa často do polovice júna. Vtedy kolóna s odhŕňačom čaká i dva dni kým sprejazdnia cestu. Leto je chladnejšie ako tu, 25 stupňov je pre nich horúčava, je tam ale čistý vzduch a dá sa kúpať v mori.

Vrátim sa ešte k tamojšiemu blahobytu. Môže mať aj negatívne dôsledky?

Je to predovšetkým minimalizovanie domácej výroby. Napríklad 230 rokov starú firmu na výrobu lodných lán v tomto čase sťahujú do Trenčína. Nóri majú jeden z najkratších pracovných časov na svete – 37,5 hodiny. Väčšina žien pracuje len tri dni v týždni. Ak má žena deti a povie, že chce pracovať krátko, musí jej zamestnávateľ vyjsť v ústrety.

Môžete spomenúť niektoré konkrétne projekty v rámci vzájomnej spolupráce?

Je to práve sťahovanie spoločnosti TIMM do Trenčína. Boli sme nápomocní aj pri odkúpení Slovalka v Žiari nad Hronom. Telenor si našiel schopných Slovákov, ktorých teraz vysiela do sveta. Nórom sa totiž nechce cestovať, vraj nikde na svete nie je tak pekne ako u nich. Od nás bol najúspešnejší dovoz automobilov Volkswagen, výrobkov strojárskeho priemyslu, textilu, skla a krištáľu. Od nich sme dovážali najmä ryby a chemikálie. Keďže Nóri nemajú termálne pramene, na rozdiel od Islandu, vidíme ďalšiu možnosť spolupráce v oblasti kúpeľníctva. Nóri však majú podmienku 180 slnečných dní do roka a preplácanie pobytov poisťovňou.

Zvykli ste si na tamojší jedálny lístok? Aby sme sa jemne dotkli aj nápojového, je pravdou, že severania radi obrátia pohárik?

Alkohol je tam neúmerne drahý a je to vždy najvhodnejší darček. Pijú ho všetci. Jedálny lístok tvoria najmä ryby a zelenina. Okrem gulášu tu ale dostanete všetky druhy jedál. Menu v reštauráciách je však drahé, až do 80 dolárov. Nóri chodia na nákupy do Švédska, kde je všetko lacnejšie. Tak ako sme my chodili do Poľska.

Potýkajú sa i Nóri s kriminalitou v takej podobe ako je u nás?

Kriminalita bola veľmi nízka 10 rokov späť. Nezamykali autá ani byty. Za 10 rokov sa to veľmi zmenilo, aj oni si ťažkajú. Prichádzajú sem cudzinci za prácou, začiatkom roka bol aj veľký príliv cigánov, takže to sa tiež podpisuje na vyšších číslach kriminalistických štatistík.

Za rozhovor poďakovala

Iveta Frolková

Foto: archív A. S.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 079
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 820
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 7 326
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 945
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 254
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 709
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 001
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 760

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Predvolebný cirkus vrcholí, aj u nás na dedine.
  2. Ľudmila Križanovská: Prečo si Progresívne Slovensko a SaS musia nájsť k sebe cestu
  3. Ján Šeďo: Lída Baarová možno mohla ovplyvniť priebeh vojny.
  4. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  5. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  6. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  7. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  8. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 602
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 996
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 793
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 759
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 458
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 20 812
  7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 15 880
  8. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 522
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Volebná miestnosť v obci Čierne.

Starosta Peter Staňo verí vo vysokú účasť.


TASR 23m
Volebná miestnosť na železničnej stanici v Krásne nad Kysucou.

O zložení Národnej rady SR rozhodujú voliči v netradičných priestoroch.


42m
Lenka a Evka Bacmaňákové zahrali vo volebnej miestnosti v Oščadnici.

Bacmaňáčky zanôtili voličom aj volebnej komisii v Oščadnici.


3 h

Voľby na Kysuciach majú zatiaľ bezproblémový priebeh.


4 h

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Predvolebný cirkus vrcholí, aj u nás na dedine.
  2. Ľudmila Križanovská: Prečo si Progresívne Slovensko a SaS musia nájsť k sebe cestu
  3. Ján Šeďo: Lída Baarová možno mohla ovplyvniť priebeh vojny.
  4. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  5. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  6. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  7. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  8. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 602
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 996
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 793
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 759
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 458
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 20 812
  7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 15 880
  8. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 522
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu