ej polície kpt. Ing. Jozefom Masnicom
Kysucké Nové Mesto – Už dva roky je vo funkcii riaditeľa odboru hraničnej a cudzineckej polície 33 – ročný kpt. Ing. Jozef Masnica. Policajti tohto odboru to nemajú ľahké. Zvlášť v tomto období, keď sa počet nelegálneho prechádzania štátnych hraníc zvyšuje. Od prvého apríla nadobudol platnosť nový zákon o pobyte cudzincov.
Čo priniesol tento nový zákon pre vás a čo znamená pre cudzincov?
Nový zákon priniesol štandardizáciu podmienok cudzincov na území SR. Vychádza z bežnej praxe a odporúčaní EÚ v prístupovom procese Slovenskej republiky. V zákone je presne stanovená suma, ktorú musí mať cudzinec pri vstupe na naše územie. Zaregistrovali sme nepriaznivé reakcie, najmä zo strany občanov Poľskej republiky, ktorí si myslia, že je voči nim diskriminačný. Ide o sumu 50 dolárov na osobu a deň. Tento zákon sa však nedotýka len Poliakov, ale aj ostatných cudzincov, Čechov nevnímajúc. Naši príslušníci požadujú preukázanie finančnej hotovosti.
Myslíte si, že nový zákon je lepší?
Určite áno. Lepšie upravuje činnosti vo vzťahu k pobytom cudzincov, najmä tých problémových skupín ľudí, ako sú Vietnamci a Číňania. Starý zákon tieto veci neriešil, naopak nový ich zjednodušuje a sprehľadňuje. Či už ide o podnikanie, zamestnávanie cudzincov, udržanie rodinného zväzku. Myslím si, že zákon priniesol jasnejšie kritériá aj vo vzťahu hraničnej a cudzineckej polície, aj vo vzťahu k cudzincom a ostatným zložkám, ktoré mali čo povedať vo vzťahu k povoleniu pobytov na území Slovenskej republiky.
Aká je momentálna situácia s migrantami v Žilinskom kraji?
Do 15.mája 2002 sme mali 38 prípadov nedovoleného prekročenia štátnej hranice, pri ktorých bolo zistených 99 osôb. Z toho na českej hranici je to šesť prípadov s dvadsiatimi šiestimi osobami a na poľskej hranici je to tridsaťdva prípadov so 73 osobami. Vo vzťahu k českej hranici ide o migráciu najmä Vietnamcov, Číňanov, Turkov, čiastočne ide aj o obyvateľov Afganistanu.
Slovensko je však len „prestupnou stanicou“...
Máte pravdu. My tomu hovoríme „vnútorná migrácia.“ Jednoducho ide o to, že tieto národnostné skupiny tu prídu, naši policajti ich zadržia, umiestnia ich do záchytných staníc. Sú umiestnení v Medveďove, v Sečovciach alebo v Adamove, čo je miesto pre tých, ktorí požiadali o azyl.
Takže záujem ostať u nás z ich strany nie je?
Nie. Všetci sa chcú, alebo aspoň drvivá väčšina z nich, dostať na „západ.“ Tí, ktorí prišli legálne a majú záujem u nás podnikať, ťažko je im v tom zabrániť, keď spĺňajú zákonné požiadavky. Viete, problém je v tom, že iný zákon je o pobyte cudzincov a iný je azylový zákon. Pokiaľ cudzinec príde na naše územie (aj keď nelegálne) a požiada hneď ako je zadržaný našou políciou o štatút utečenca alebo o azyl, tak vzhľadom na medzinárodné dohovory, ktorými sa Slovenská republika zaviazala že ich bude plniť, sme povinný im azyl poskytnúť. Týmto ľuďom poskytujeme stravu, ubytovanie a do vyriešenia prípadu má cudzinec na území SR voľný pobyt.
Znamená to, že azylant môže získať prechodný alebo trvalý pobyt a môže začať podnikať...
Pre takého cudzinca ktorý prišiel nelegálne, to samozrejme neplatí. Chcem ešte povedať, že doba zadržania sa predĺžila na 180 dní. Tento čas by mal stačiť na to, aby sa vybavili potrebné doklady na vrátenie cudzinca do krajiny, z ktorej k nám prišiel, buď na Ukrajinu alebo Maďarska (v rámci readmisnej zmluvy), alebo je vrátený do krajiny pôvodu pokiaľ tomu nebránia iné zákonné dôvody.
Viem, že v rámci týchto readmisných dohôd ťaháme napríklad za kratší koniec, čo sa týka Ukrajiny.
Musím priznať, že je to tak. Ukrajina aj Slovensko sa zaviazali, že ju budú dodržiavať. Ak však my argumentujeme tým, že máme skupinu povedzme dvadsiatich migrantov z Ukrajiny, trvá aj dva tri dni, kým niekto z kompetentných z tejto krajiny príde a preberie ich. To je ten lepší prípad. Stáva sa však, že druhá strana ich nepreberie vôbec... Readmisia funguje medzi nami, Čechmi a Nemcami, žiaľ nefunguje tak akoby sme si želali medzi Maďarskom a Ukrajinou.
Riaditeľ odboru hraničnej a cudzineckej polície Jozef Masnica je mladý, šťastne ženatý otec dvoch detí, rodák z bystrickej doliny na Kysuciach. Na záver nášho rozhovoru mi povedal príhodu, ktorá ma zaujala. Nech si prevádzači nemyslia, že o nich policajti nevedia. Takýto prípad sa stal ešte vo februári, keď z horiacej chaty zachránili príslušníci hraničnej polície štyroch Číňanov a troch prevádzačov. Nebyť rýchleho zásahu, boli by všetci zhoreli. O krátky čas po tejto udalosti zadržali na hraničnom priechode jedného zo zachránených prevádzačov pri „svojej činnosti...“
VLADIMÍR KOLLÁR