Pri dobrej miazge vrúbľujeme v poslednom aprílovom týždni jadroviny za kôru. Začiatkom mesiaca robíme rez rodiacich (aj mladších) broskýň.
Ohniská na kôtkovinách (glejotok) vyrežeme do zdravých pletív, vytierame roztokom octu a dvoma dielmi vody a zaviažeme do octu namočenou handričkou. Tieto ohniská viac ráz skontrolujeme, nové zasa vyrežeme a v máji zatierame štepárskym voskom. Dôležité je odstrániť aj príčiny, prečo strom glejí.
Pri stromoch napadnutých voškou krvavou obnažíme koreňové kŕčky a zasypeme Gamacidom, Dynacidom alebo vápenným práškom, prípadne polejeme 10 – 20 % roztokom Arborolu, kým sa tieto zo zimného sústredenia nerozlezú do korunky. Proti roztočíkovi jahodovému zasýpeme do srdiečok Gamacid alebo striekame Metationom, prípadne 0,12 % Thiodanom, tiež do srdiečok. Všetky podpníky, a to aj vrúbľované v ruke aj vyklíčené a sadené do rašelinových zakoreňovačov škôlkujeme.
Rajčiaky, papriku a baklažán sadíme do zakoreňovačov. Uhorky vysejeme do zakoreňovačov po 2 – 3 semená a držíme ich pod sklom alebo fóliou. Sadíme materskú cibuľu na semeno, vysadzujeme cibuľu sadzačku a sejeme cibuľové semeno na husto na sadzačku. V teplej polohe vysadíme koncom mesiaca von na záhony rajčiaky, zeler, cibuľové priesady z pareniska a sadíme skoré zemiaky. Bežne sadíme šalát a kapustoviny. Presadzujeme rododendrony a iné vresovité kvetiny do kyslých zemín. Ďalej sadíme magnólie, lykovce, brezy, vždy zelené listnáče a na začiatku pučenia aj ihličnany. Všetky otužilejšie letničky sadíme von na záhon. Delením trsov rozmnožujeme alpinky a trvalky, keď kvitnú, počkáme do odkvitnutia. Delíme a nakličujeme kvetinové hľuzy, georgíny a mečíky sadíme na záhony. Odkryjeme a režeme ruže. Čerstvo sadené ruže po reze celé zahrnieme. Dreviny, ktoré v zime namrzli a začínajú vyháňať zo staršieho dreva, režeme až po zdravé partie.
Čas a spôsob sadenia ríbezlí
Najvhodnejší čas na sadenie ríbezlí je jesenné obdobie. Takto ríbezle dobre využijú zimnú vlahu a cez rok sa dobre vyvinú. Kríky sadíme na vzdialenosť 1,5 až 2 m, stromčeky na vzdialenosť 1 m od seba. Pred sadením je dôležité skrátenie korienkov asi o 1/3. Nadzemnú časť upravíme rezom v predjarnom období. Výhonky skrátime na 2 – 3 púčiky a dáme tak základ budúcej korunke. Sadíme do jamiek 0,25 x 0,3 m. Kríky dávame radšej hlbšie o 30 – 50 mm.
Spôsob pestovania ríbezlí
Ríbezle pestujeme najčastejšie v tvare kríka. Z jedného kríka dosahujeme v záhradke 3 – 5 kg a niekedy aj 8 –12 kg plodov. Je to pre ríbezle najvhodnejší tvar.
V poslednom čase sa zvýšil záujem záhradkárov aj o tvar stromčeka (s kmienikom zo zlatej ríbezle – Ribez aureum). Z ostatných spôsobov pestovania spomeniem Borminský spôsob. Pri tomto spôsobe vypestujeme najčastejšie kríky s piatimi výhonkami. Obrast v ďalších rokoch skracujeme na 1 púčik a nové výhonky (od zeme) odstraňujeme. Z kultivarov červených ríbezlí sú pre tento spôsob vhodné Karlštejnská červená a Devínska veľkoplodá, z čiernych ríbezlí kultivar Silvergieterova. Iný spôsob je Rýnsky. Kríky vysadíme k jednoduchej drôtenke na vzdialenosť 1 – 1,5 m od seba. Za základ pre vedenie si vyberieme 3 dobre vyvinuté výhonky, ktoré vyväzujeme k drôtenke. Obrast skracujeme každý rok na 2 púčiky a hlavné výhonky asi o 1/3. Pri obidvoch spôsoboch dosahujeme dlhé strapce s krásnymi plodmi, ktoré dozrievajú o 2 – 3 dni skôr. Tieto spôsoby sú prácne, no stojí za námahu niektorý z nich vyskúšať.Emil Maslík
tajomník OV SZZ Čadca