Čadca, Žilina - "Z oblasti Kysúc najviac vykupujeme alchemilku. Kysucký región je na túto bylinku mimoriadne bohatý," hovorí vedúca Nákupne liečivých rastlín v Žiline Mária Mazúrová.
Doteraz vykúpili dovedna 3,5 tony liečivých rastlín. Išlo o jarné kvietky, napríklad prvosienku či podbieľ. V týchto dňoch sa zberá a suší najmä vňať alchemilky, neskôr nastúpi kvet bazy a lipy. V zozname rastlín, o ktoré je tento rok záujem, je 20 druhov, ide buď o kôru, listy, vňať, kvety či plody. Niektorých byliniek sa veľa neurodí, v oblasti Kysúc je napríklad vzácna zemežlč - centária. Tú však prestali vykupovať, pretože sa s odberateľmi nevedeli dohodnúť na cene. Pri niektorých bylinách si pomáhajú sami. Predávajú osivo a tí, čo majú záujem, môžu pestovať liečivé rastliny priamo na záhrade. Do pestovania ponúkajú nechtík lekársky a slez maurský. Odporúčajú pestovanie na jednom až dvoch ároch. Keďže nechtík kvitne od júna až do mrazov a všetku úrodu je potrebné zbierať ručne, nieto pestovateľom čo závidieť. V minulosti väčšina nakúpených rastlín putovala do Slovakofarmy Hlohovec, divízie liečivých rastlín v Malackách. V súčasnosti ich predávajú rôznym slovenským firmám. Tie ich spracovávajú prevažne do čajových zmesí, prípadne na výťažky do kvapiek.
Zámery žilinskej nákupne veľmi kríži dovoz liečivých rastlín zo zahraničia, hlavne z krajín, kde je stále lacná pracovná sila. Žiaľ, často na úkor kvality. Mária Mazúrová hovorí, že svojich zberačov si, takpovediac, vychovávajú, pretože ich oboznamujú s tým, ako treba rastliny zbierať, a tak vykupujú len stopercentne kvalitný materiál. Majú zberačov, ktorí k nim prichádzajú 15 až 20 rokov. Často chodili dôchodcovia, tých je však stále menej. Pribúda stredná generácia, mnohí si zberom privyrábajú nejakú korunu popri zamestnaní. Každý však vie, že na tejto činnosti sa zbohatnúť nedá. Pochvaľuje si spoluprácu so starostom kysuckej obce Snežnica Jánom Pokrivkom. "Keď pracovníci v rámci verejnoprospešných prác nemajú momentálne čo robiť, pošle ich zbierať bylinky," s úsmevom hovorí M. Mazurová. Obyčajne ide o spojenie pobytu v prírode s užitočným.
Stane sa, že niektorá rodina nazbiera 50, maximálne 100 kilogramov repíka, no to už v nákupni považujú za výkon, do ktorého sa zapojilo aj šesť až desať členov rodiny.
Je chvályhodné, že zber liečivých rastlín je v nás zakorenený. Možno to Nákupni liečivých rastlín v Žiline pomôže splniť tohtoročný plán - vykúpiť 50 ton sušených rastlín. Zberači ich však musia nazbierať oveľa viac, pretože na jeden kilogram napríklad suchého repíka je potrebné nazbierať až päť kilogramov čerstvého. Veľa môže ešte ovplyvniť počasie.