biteľskom balení liehu". Čo v praxi znamenalo urobiť výkaz za každý deň - koľko alkoholu nakúpili, od koho, aký druh, objem, koľko predali a takďalej. Toto budú musieť, žiaľ, "absolvovať" každý mesiac.
"To aby sme prijali jedného človeka navyše a platili ho," sťažovali sa majitelia veľkoobchodov, maloobchodov, reštaurácií či obchodov. Koloniek, ktoré museli vyplniť, bolo množstvo, viacerí to nestihli. Tí, čo nám zavolali do redakcie, sa sťažovali, že nebolo možné zohnať ani tlačivá a nikto im ani nevedel poradiť, ako ich vypisovať. Jednoznačne označili toto nariadenie za zbytočnú byrokraciu, niektorí dokonca boli napálení na "colníkov", vraj je to len kvôli tomu, aby niektorí, po vstupe do Európskej únie nezostali bez roboty. Pre ilustráciu, každému, kto do stanoveného termínu spomínané tlačivo neodovzdal, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korún.
"Smiešne," hovorili "postihnutí", "veď niekedy môžeme o takejto tržbe len snívať"...
Zástupca vedúceho čadčianskej pobočky Colného úradu Žilina Vladimír Korduliak na margo odovzdávania Tlačív o výrobe, príjme a predaji liehu v SBL povedal: "Majitelia obchodných a pohostinských prevádzok, ktorých sa uvedené tlačivo týka, boli včas informovaní, že ho prvýkrát správne vyplnené musia odovzdať do 25. júna. Ako to už na Slovensku býva zvykom, takmer všetci si túto povinnosť nechali na poslednú chvíľu. V našej pobočke vo štvrtok 24. a v piatok 25. júna nedostal nikto z pracovníkov dovolenku ani iné voľno, aby sme dokázali zvládnuť prípadný nápor klientov. Môžem s uspokojením povedať, že sa nám to podarilo. V niektorých prípadoch sa vyskytli aj ostrejšie kritické slová zo strany obchodníkov. Išlo však iba o tých, ktorí priniesli tlačivo nesprávne vyplnené, a tak si museli návštevu colnej pobočky niekoľkokrát zopakovať.