
Čadca - Súčasný stav lesných porastov na Kysuciach i celom Slovensku je mimoriadne vážny. V dlhodobom horizonte klesá vitalita smreka a zhoršuje sa ekologická stabilita smrečín. Hlavnou príčinou hynutia porastov je synergické pôsobenie komplexu škodlivých činiteľov a prudkých klimatických zmien na lesné ekosystémy. Vzniknutú situáciu možno charakterizovať ako najvážnejší lesnícky problém v súčasnosti, ktorý významne ohrozuje zabezpečovanie verejnoprospešných a produkčných funkcií lesa.
Z tohto dôvodu sa Sekcia lesnícka Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR pod odborným vedením odborníkov z Lesníckeho výskumného ústavu (LVÚ) Zvolen a v úzkej spolupráci s Lesmi SR š.p. rozhodla realizovať Pilotný projekt revitalizácie smrečín na Kysuciach. Pred jeho uvedením do života uskutočnili zodpovední pracovníci MP SR a LVÚ v utorok 22. júna v metropole Kysúc - v Čadci tlačovú konferenciu. Na otázky novinárov odpovedali Ján Ďurský - generálny riaditeľ Sekcie lesníckej MP SR, Július Novotný - námestník riaditeľa LVÚ Zvolen, Ján Štefánik - rozvojovo technický riaditeľ Generálneho riaditeľstva (GR) Lesy SR š.p. a Jozef Marko - poradca GR Lesy SR š.p. pre vonkajšie vzťahy.
Krajský lesný úrad Žilina zastupoval Peter Bunčák a Obvodný lesný úrad Čadca Milan Podsklan. Projekt v prvej etape zahŕňa výmeru 120 hektárov štátnych a súkromných lesov, na ktorých sa zrealizujú revitalizačné opatrenia s finančným nákladom viac ako dvanásť miliónov korún. Pôjde predovšetkým o zabezpečenie leteckej aplikácie biologicky účinných hnojivových zmesí na podporu výživy a eliminácie zakyslenia pôd, s cieľom zlepšiť zdravotný stav existujúcich lesných porastov a zlepšiť podmienky pre porasty v štádiu obnovy. Časť opatrení bude smerovať k podpore ekologických opatrení v ochrane lesa, boju proti podkôrnemu hmyzu a hubovým ochoreniam. Jedna z otázok, ktoré odzneli na tlačovej konferencii, sa týkala škodlivosti aplikovaného substrátu na ľudský organizmus. "Používané hnojivo je pre človeka absolútne neškodné.
Je vyrobené zo špeciálneho biologického materiálu, obohateného o minerálne živiny tak, aby po aplikácii dochádzalo k ich postupnému uvoľňovaniu. Neobsahuje žiadne vedľajšie chemické prímesi, ktoré by mohli poškodiť rastliny alebo živé organizmy," uviedol riaditeľ J. Ďurský. Po "tlačovke" sa účastníci presunuli na poľné letisko v Rakovej, kde boli svedkami aplikácie hnojiva na lesné porasty pomocou práškovacích lietadiel.