Menej osídlené alebo neosídlené oblasti ponúkali možnosť obživy aj potomstvu vtedajšieho obyvateľstva. Urbár budatínskeho panstva z roku 1660, z ktorého sa dozvedáme o založení Zákopčia z neslušských salašov, uvádza tie isté mená, ktoré uvádza aj urbár panstva Strečno z roku 1662. Môže ísť o tie isté osoby alebo ich potomkov. Sú to valach Ján Holý a želiari Ján Majtan, Stano Kordiš a Ján Trnka. Zákopčania chovali najmä dobytok, ovce, kozy a včely. Boli tu dva mlyny a nachádzal sa tam i panský majer. Zákopčie sa člení na doliny: Holovskú, Kordišovskú, Ruľcovskú, Tarabovskú, Polievkovskú a Kľukovskú. Preteká ňou potok Rakovka. Susedí s Rakovou, Staškovom, Podvysokou, Dlhou nad Kysucou, Ochodnicou, Neslušou a Čadcou. V Zákopčí v súčasnosti žije 1 810 obyvateľov, ktorým druhé volebné obdobie "starostuje " Mgr. Jozef Vilček. Pri návšteve obce sme sa s ním porozprávali.
Pán starosta, ako ste sa dostali do tejto funkcie?
Pred komunálnymi voľbami v roku 1998 ma oslovili niektoré politické zoskupenia i samotní občania s tým, aby som kandidoval na post starostu. Keďže v Zákopčí žijem dlho, poznal som podrobne problémy obce a chcel som pomôcť pri ich riešení.
Aké boli priority, ktorým ste sa spolu s členmi obecného zastupiteľstva venovali?
Naša obec má nevýhodu, že je koncová. Pociťovali sme značný odliv obyvateľstva a preto sme svoju prácu podriadili tomu, aby sa tento proces stabilizoval, prípadne zastavil. Podnietilo nás to k tvorbe rôznych projektov na zatraktívnenie života v tejto prekrásnej obci. Vypracovali sme projekty na výstavbu jedenásťbytového domu, doplynofikovanie obce, vytvorenie agroturistických podmienok a ďalšie.
Čo sa vám zo spomínaného doteraz podarilo?
Aj u nás, tak ako v každej dedine, je úlohou starostu i celého obecného úradu zabezpečovanie a zlepšovanie životných podmienok pre obyvateľov . Ide predovšetkým o zimnú údržbu 90 km ciest, odvoz komunálneho odpadu, zásobovanie pitnou vodou, udržiavanie funkčnosti verejného osvetlenia a podobne.
Spomínali ste bytovku
Bytovka je postavená i odovzdaná do užívania. Bývajú v nej predovšetkým mladé rodiny. Je tam deväť trojizbových a dva dvojizbové byty, z ktorých jeden je bezbariérový.
Dôležitou súčasťou základnej občianskej vybavenosti je plynofikácia
Podstatná časť obce je splynofikovaná a občania môžu v plnej miere využívať tento vysokoekologický zdroj energie. Chýba nám dokončiť ešte poslednú etapu, ktorá sa týka Holovskej doliny.
Kysuce trápi otázka nezamestnanosti. Ako je to u vás?
Počet ľudí bez práce v našej obci osciluje okolo čísla 250. Z tohto počtu je 25 v hmotnej núdzi, ktorí sú zapojení do aktivačných prác. Chcel by som im touto cestou poďakovať za práce, ktoré pod vedením koordinátorky Miroslavy Golisovej pre obec urobili. Podieľajú sa predovšetkým na úprave verejných priestranstiev, kosení zelených plôch okolo kostola a cintorína. Keby bolo v mojej moci zmeniť príslušný zákon, ktorý sa týka aktivačných prác a odmien za ne, určite by som ho zmenil.
Aké sú vaše ďalšie plány ?
Predovšetkým chceme dobudovať spomínanú vetvu plynofikácie v doline U Holých. Taktiež netrpezlivo čakáme za začiatok realizácie projektu Odkanalizovania a zásobovania pitnou vodou horných Kysúc. Vypracovali sme projekt na komplexnú rekonštrukciu budov základnej školy. Čakáme len na jeho schválenie. V obci máme dosť slabý príjem televízneho signálu, a preto uvažujeme o zavedení káblovej televízie. Myslíme tiež na postupnú obnovu a rekonštrukciu elektrických rozvodných sietí a na údržbu miestnych komunikácií. Pri plánovaní prác na ďalšie obdobie budeme pochopiteľne vychádzať najmä z požiadaviek a potrieb samotných občanov.
Ako ste sa popasovali s prechodom školstva do kompetencie obcí?
V obci máme dvojtriednu materskú škôlku, ktorej riaditeľkou je Anna Hažíková a plne organizovanú základnú školu, ktorú navštevuje 220 žiakov. Riaditeľkou je Mgr. Margita Vilčeková. Pri príležitosti práve sa začínajúceho nového školského roku by som chcel všetkým žiakom, učiteľom i rodičom popriať veľa úspechov. Tiež by som chcel vysloviť želanie, aby v čo najmenšej miere pocítili dopad súčasnej nepriaznivej situácie v školstve. Spoluprácu medzi obidvoma vzdelávacími inštitúciami a obecným úradom môžem hodnotiť ako dobrú. Žiaci nám svojimi programami spestrujú tradičné kultúrne podujatia v obci. Patrí im a aj ich učiteľom za to srdečná vďaka.
K životu obce neodmysliteľne patrí aj kultúra
Oblasť kultúry v Zákopčí má na starosti Jarmila Paseková. Máme tu peknú a bohato vybavenú obecnú knižnicu. V obci pod vedením Gabriely Plačkovej pracuje spevácka skupina. Z tradičných podujatí, pri ktorých využívame kultúrny potenciál žiakov základnej i materskej školy, spomeniem napríklad Deň matiek, Deň detí, posedenie s dôchodcami a podobne.
Šport tiež patrí k životu. Ako sa vám darí v tejto oblasti?
Doménou športu na dedinách je predovšetkým futbal. Rovnako je tomu aj u nás. Máme žiacke futbalové mužstvo, ktoré vedie Faldík a družstvo dospelých, ktoré je v oblastnej súťaži. Spomedzi ďalších futbalových činovníkov spomeniem Emila Cabuka, Eda Franeka a Jozefa Halása. Cieľom futbalového klubu je najmä výchova mladých talentov. Za ich prácu im taktiež patrí poďakovanie. Celkom na dobrej úrovni máme stolnotenisový oddiel pod vedením Eda Franeka. Výborné výsledky dosahujú mladí karatisti, ktorých vedie trénerka Jana Kľučková. V tomto roku, pri príležitosti Dňa detí zorganizovali medzinárodný turnaj O pohár starostu obce, na ktorom sa zúčastnili pretekári z Českej i Poľskej republiky. Darí sa aj šachovému klubu pod vedením Pavla Holeštiaka. Okrem súťažných športov sa nám ujala aj tradícia masových športov, z ktorých dominuje predovšetkým volejbal.
Nesmieme zabudnúť ani na hasičov
Je určitou raritou, že v Zákopčí pracujú až dva dobrovoľné hasičské zbory. Je to kvôli tomu, že obec má dve hlavné doliny, ktoré sa potom členia na ďalšie. Predsedom "Majerovského" zboru je Emil Duraj a "Tarabovského" František Kľučka. Vysoko hodnotíme ich aktivity na poli mládežníckeho a ženského hasičského hnutia. Hasiči svojimi výsledkami šíria dobré meno obce v rámci okresu i kraja. Rovnako im chcem touto cestou vysloviť poďakovanie.
Čo na záver?
Práca starostu je prácou tímovou. Chcel by som preto poďakovať všetkým občanom, ktorí sú obecnému úradu nápomocní akýmkoľvek spôsobom. Bez ich pomoci by sme toho veľa neurobili. Rovnako chcem poďakovať všetkým poslancom obecného zastupiteľstva. Sú to: Emil Duraj (zástupca starostu), Františka Soroková, Milan Hlasica, Pavol Holeštiak, Mgr. Gabriela Plačková, Emil Cabuk, Jozef Halás, Katarína Romanová a Pavol Franek. Vďaka patrí aj pracovníčkam úradu Zdenke Pikuliakovej, Rozálii Cabukovej a Marte Hažíkovej. Poďakovanie si zaslúžia i pracovníci Podniku služieb Štefan Stano, Jarmila Paseková a Štefánia Husarčíková. Rád by som vymenoval všetkých, no z technických príčin to nie je možné.