Súčasný stav je alarmujúci, pretože čoraz viac mladých ľudí drogám podlieha a stávajú sa závislými. Stavom a vývojom drogovej scény na Slovensku ako aj Národným programom boja proti drogám sa zaoberali účastníci seminára, ktorý sa uskutočnil na túto tému začiatkom novembra na Krajskom úrade v Žiline.
Miroslav Jablonický z Úradu vlády SR generálneho sekretariátu výboru ministrov pre drogové záležitosti a kontrolu drog pripomenul, že samosprávne orgány budú v budúcnosti riešiť problémy v boji proti drogám za účinnej pomoci štátnych orgánov. Samosprávne orgány budú pri tejto problematike zohrávať hlavnú úlohu.
V dnešnej dobe už obmedzenia dostupnosti návykových látok nestačia a problém neriešia. Dôležitá je predovšetkým prevencia, s ktorou je potrebné začať od útleho veku. Prevenciou sa predchádza určitým rizikám. Účastníkov seminára oboznámil so súčasným stavom a vývojom drogovej scény. Zvyšuje sa počet liečených na užívanie marihuany, ale najviac na heroín. Najohrozenejšou skupinou sú práve mladí ľudia, zatiaľ čo v roku 1998 tvorili mladí ľudia vo veku 15 - 19 rokov bezmála 41 percent. Vekové zloženie liečených drogovo závislých sa v minulom roku posunulo na 19 - 24 rokov. Zvyšuje sa tiež podiel žien.
Seminár mal z tohto hľadiska veľký význam, pretože jedným zo základných princípov znižovania požiadaviek po droge a predpokladom úspešnosti je koordinovaný systém spolupráce všetkých zložiek, inštitúcií, orgánov a aktivít na regionálnej a miestnej úrovni. Protidrogovú politiku tvoria tri základné piliere: prevencia, znižovanie ponuky drog a medzinárodná spolupráca. Slovensko je v rámci Európskej únie vysoko hodnotené za liečbu drogových závislostí i v resocializácii. Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí
v Žiline - Považskom Chlmci Ivan Chaban pripomenul, že za prvé tri mesiace preliečili 88 pacientov.