Ďalej to boli 100 a 50 EURO, 100 Sk a 100 USD.
"Falšovanie peňazí sa v poslednom čase uberá smerom zvyšovania kvality falzifikátov ako aj počtu predložených bankoviek. Páchateľmi sú často mladistvé osoby, najmä študenti stredných, respektíve vysokých škôl, ktorí majú prístup k výpočtovej technike. Pomocou scanerov a farebných tlačiarní vyrábajú falzifikát, pričom si neuvedomujú trestno-právnu zodpovednosť svojej činnosti.
Falšovanie sa trestá odňatím slobody na dva až osem rokov, alebo peňažným trestom. Zriedka sa vyskytnú prípady, keď je bankovka sfalšovaná veľmi originálnym spôsobom. Najlepšiu kvalitu predstavuje stupeň číslo l. Je to veľmi nebezpečný falzifikát, ktorý spĺňa takmer všetky podmienky originálnej bankovky. Väčšinou je to dolár, ktorý pochádza zo zahraničia. Keď sa objaví podozrivá bankovka, polícia ju posiela na expertízu do Národnej banky Slovenska. "Falzifikát" sa niekedy vráti s tým, že ide o pravú bankovku. Stáva sa to u dolárov. Američania majú v obehu najstaršie bankovky, niektoré ešte z devätnásteho storočia. Tým, že sa dlho používajú, strácajú niektoré ochranné prvky a preto vznikne podozrenie, že môže ísť o falzifikát," uviedol hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Žiline I. Mahút (na snímke).
V roku zaevidovali 77 prípadov falošných bankoviek. Oproti roku 2003 to bolo o 16 viac. Trestnú činnosť falšovania a pozmeňovania verejných listín možno podľa slov hovorcu hodnotiť od roku 1997 ako prudko narastajúcu. Ide predovšetkým o falšovanie cestovných dokladov a vodičských preukazov. Čo sa týka peňazí, najčastejším miestom kde sa falzifikáty dostávajú do obehu, sú rôzne predajné stánky, reštauračné zariadenia, bary, diskotéky, kde je nedostatočné osvetlenie a veľká koncentrácia zákazníkov. Práve v takýchto zariadeniach klesá pozornosť personálu pri manipulácii s peniazmi.
Autor: I. Hažíková