
Išlo totiž o kozliatka. Doposiaľ pribudlo do takmer 500 kusového stáda približne 500 mláďat, 200 kozičiek a 300 capkov. Farma má niekoľkoročné skúsenosti s veľkochovom šľachtených plemenných sánskych kôz. V minulom roku spustili do prevádzky sušiareň a začali s výrobou plnotučného sušeného mlieka, ktoré dodávajú na domáci trh i do zahraničia. Špeciálnym postupom bezmembránovej separácie sú v ňom oddelené rozpustné bielkoviny, najmä alergizujúci alfa-laktoglobulín a beta-laktoglobulín. Odborníci zistili, že kozie mlieko má oveľa lepšie nutričné vlastnosti ako iné druhy mlieka, a preto je oň záujem. Chov kôz sa dostal do popredia najmä po tom, ako sa zistilo, že má priaznivé účinky aj pri niektorých ochoreniach.
Prítomný inositol bráni tvorbe kyslíkových radikálov a tým pôsobí preventívne proti zhubným nádorom. Je známe, že u pacientov s onkologickým nálezom má kozie mlieko priaznivé stabilizujúce účinky. Testy, ktoré realizovali v zahraničí potvrdili, že po jeho zaradení do diéty pacientov už operovaných, sa znížilo riziko recidívy rakovinového nádoru. Minulý rok sa v Norimbergu konala výstava venovaná biopotravinám. Zúčastnili sa na nej štyria vystavovatelia zo Slovenska, medzi nimi aj farma z Podvysokej. Prezentovali sa s novinkou - štyrmi druhmi tabliet z kozieho mlieka, na ktoré získali certifikát a ktoré vyrábajú v spolupráci s pražskou firmou. Sú určené napríklad pre deti, dospievajúcu mládež, tehotné a dojčiace ženy, ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, alergiou, zníženou imunitou apod.
Pôsobia tiež ako prevencia a liečba osteoporózy, pôsobia na nervový a imunitný systém, zlepšujú kondíciu, pomáhajú pri nadmernej únave či psychickej záťaži organizmu. Ako nám povedal Jozef Krištofík, ktorý má na starosti chod farmy, zhruba v apríli, keď odstavia mláďatá, začnú opäť s dojením a s výrobou sušeného mlieka i tabliet. Hoci sa veľkochov kôz dostal do popredia len pred pár rokmi, toto poľnohospodárske odvetvie má na Slovensku svoju tradíciu. Aj na Kysuciach začína chov kôz opäť ožívať. Na farme v Podvysokej možno vidieť kozy i capov s klasickou ozdobou. Dozvedeli sme sa, že kým v minulosti v súvislosti so šľachtiteľským chovom museli byť bez rohov, prax ukázala, že rohatí jedinci sú odolnejší, produktívnejší, výkonnejší. A tak v stáde možno obdivovať aj "fešáka" Rudyho, ktorý bol jedným z prvých "rohatých". Dnes má už päť rokov a "kóju" obýva s ďalšími kámošmi - Berom, Mohykánom, Vesmírom či Kasparom. V stáde ich je trinásť, no aj túto sezónu mal opäť najviac "zapracoval" Rudy.