Čo sa týka nekroptickej činnosti, tá sa u nás týka len oblečenia a prípravy zosnulého na pohreb. Ide v podstate o službu pre obyvateľov, keďže k dispozícii je márnica, chladiace boxy i sanitár. Za túto službu, teda úpravu zosnulého, inkasujeme poplatok 400 korún," uviedla pre Kysucké noviny primárka oddelenia patológie čadčianskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Katarína Beráková.
Skutočnosťou je, že od l. januára tohto roku už v NsP Čadca nerealizujú pitvy. Od tohto dátumu sa totiž vyčlenili pitevné pracoviská, ktoré zastrešuje už spomínaný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zrejme kvôli neinformovanosti v súčasnosti dochádza k nedorozumeniam, keď v Čadci sa za úpravu mŕtveho platí, no napríklad v susednej Žiline nie. V rámci Žilinského samosprávneho kraja patrí totiž Žilina, Martin a Ružomberok, k nemocniciam, ktorých pitevné pracoviská patria pod ÚDZS. Tieto musia odovzdať telo mŕtveho oblečené a upravené. Vyplýva to z príkazu predsedníčky ÚDZS Alexandry Novotnej. Podľa príkazu telo majú upravovať na uloženie do rakvy pitevní sanitári súdnolekárskych aj patologicko-anatomických pracovísk ÚDZS. Za túto činnosť však v žiadnom prípade nesmú prijať peniaze. Ako hovorí A. Novotná, ak by sa takýto prípad vyskytol, bude sa riešiť ako porušenie pracovnej disciplíny tak, ako to určuje Zákonník práce. Úrad, ktorý začal svoju činnosť od januára tohto roka, má na Slovensku 13 nekrotických pracovísk, kde sa vykonávajú patologicko-anatomické a súdnolekárske pitvy.
Kým vlani bolo v priemere 566 pitiev mesačne, v januári, odkedy nekrotické pracoviská zriaďuje ÚDZS, sa ich realizovalo 764.
V čadčianskej nemocnici v súčasnosti postupujú tak, že pokiaľ je zosnulý indikovaný na pitvu, odvezú ho do Žiliny. Na patológiu v Čadci sa dostanú tí, ktorí zomreli buď doma, alebo v nemocnici a nebola u nich nariadená pitva. Napriek tomu, že na patológii už túto činnosť nerealizujú, práce tam majú stále dosť. Až 99 percent ich činnosti spočíva vo vykonávaní bioptických a cytologických vyšetrení. Presnejšie povedané, vyšetrujú materiál žijúcich pacientov, ktorí čakajú na diagnózu.