Ako ste sa dostali k športu?
– Povedal by som to asi tak, že šport je atypickou činnosťou človeka. Športovcom sa treba narodiť a je to určitý spôsob presadenia sa v spoločnosti. U mňa to bolo o tom, že som chcel byť najlepší v behu a v cyklistike či na ZŠ Turzovka, alebo neskôr v TJ Lokomotíva Čadca, TJ Třinec, CK Letavay Turzovka kde som pôsobil počas základnej a strednej školy. To boli moje začiatky. V 22 rokoch som začal študovať na FTVŠ v Bratislave kde ma zobrali do klubu triatlonisti a začal som reprezentovať školu na vrcholových podujatiach.
Vieme, že v súčasnosti sa venujete niekoľkým športom. Akému športu ste sa začal venovať najskôr?
– Jednoznačne som bol na začiatku všestranný atlét. Od štvrtej triedy na základnej škole som sa pravidelne zúčastňoval Odznaku zdatnosti. Ja som získal strieborný. Vrátim sa však k tomu, že v svojich športových začiatkoch som si vybral najmä vytrvalostné bežecké disciplíny. Až neskôr na strednej škole som začal robiť cestnú cyklistiku a neskôr horskú.
Ak by ste si mal spomedzi športov, ktorým sa venujete vybrať iba jeden, ktorý by to bol?
– Jednoznačne by som si vybral horskú cyklistiku. A to najmä vďaka tomu, že som od malička som miloval bicykel a objavoval nové svety, vždy som mál túlavé topánky, bol som vychovaný v horách a na bicykli.

Ako dlho sa už venujete športu?
– Keď si to spočítam, tak s prvými pretekmi som začal vo štvrtej triede základnej školy. Dostal som ale príkazom, že musím ísť reprezentovať školu od svojho telocvikára aj napriek tomu že som pravidelne nenavštevoval atletický krúžok čo bolo vtedy podmienkou účasti na pretekoch za školu, dostal som ,, Osudnú výnimku“. Na svojich prvých pretekoch som hneď vyhral a vyhrával som aj iné okresné súťaže a už mi nič iné neostávalo iba reprezentovať svoju ZŠ Turzovka. Keď to teda spočítame, športujem už dobrých 34 rokov.
Ktorý z množstva športových úspechov si najviac ceníte?
– Najväčšiu cenu majú pre mňa ocenenia v duatlonových pretekoch, kde som bol vo víťaznom tíme majstrov Slovenska Triklub FTVŠ v šprint a dlhom duatlone 1997. Najväčším, ale zároveň aj najťažším pretekom bol Solomon Trophy v Poľsku v roku 2001.
Môžete nám tento závod viac priblížiť?
– Závod tvorili tri disciplíny 40 km kajak na jazere, 120 km horská cyklistika v noci, 80 km pešia horská turistika s horolezeckými prvkami ako zlaňovanie, žumarovanie, prekonávanie rieky a priepasti po lane, posledné tri kilometre sme absolvovali na vlastnoručne vyrobenom plavidle zo štyroch traktorových duši zviazané špagátom. Celú trať sme absolvovali s tímom Elefant Martin za 54 hodín a 24 minút a celkovo sme skončili na 9. mieste zo 60 družstiev.

Považujete sa aj za vyznávača extrémnych športov. Existuje ešte šport, ktorý by ste chcel vyskúšať?
– Každý rok si dávam nové výzvy. Tento rok by som chcel absolvovať beskydský cyklomaratón ide sa prakticky po vrcholkoch všetkých beskydských hôr. Celková dĺžka preteku je 180 kilometrov. Tento cyklomaratón patrí do extrémnej série cestných maratónov. A niekedy koncom leta by som chcel vyskúšať extrémny triatlon – 1,9 kilometra plávania, 160 kilometrov bicykel a polmaratón k tomu. Je to niečo na spôsob Oravanmana. Minulý rok mi to nevyšlo, tak by som to chcel absolvovať v tomto roku. Samozrejme by som chcel zvládnuť aj jeden polmaratón.
Rukami trénera vám určite prešlo niekoľko talentovaných detí. Viete niektoré z nich spomenúť?
– Je rozdiel talent alebo šikovné dieťa. Talent sa rodí raz za niekoľko rokov. Počas fungovania plaveckého a triatlonového klubu, ktoré funguje približne šesť rokov by som narátal talentov na jednej ruke a to myslím zo stovák detí ktoré u nás športovali. Byť talentom v dnešnej dobe je náskok nie jednej, ale dvoch generácií. O talente môžeme hovoriť pri našom mladom plavcovi Alexovi Matákovi, ročník narodenia 2007, ktorí bežne pláva disciplíny náročne o dve kategórie vyššie ako plávajú jeho rovnako starí rovesníci. Talent je základ ale vo vytrvalostných disciplínach rozhodujú vôľové vlastnosti čoho príkladom je Anetka Kašubová, celkovo druhá v Slovenskom pohári v triatlone a tretia na MS Slovenska v akvatlone 2015.
Máte motto, ktorým sa v živote riadite?
– Keď chceš, naučím Ťa, keď nechceš nepotrebujem Ťa.
Marián Ponek
Rodák z Vysokej nad Kysucou sa narodil v roku 1972. Je absolventom Fakulty športu a telesnej výchovy UK Bratislava s aprobáciou trénerstvo – cyklistika, TV a šport telesne postihnutých. Reprezentuje Triatlonový klub Žabka Čadca. Jeho osobné záujmy smerujú k extrémnym športom a prekonávaniu samého seba. Jeho množstvo úspechov aj v uplynulom roku ocenilo mesto Čadca udelením jednej z cien športovec roka 2015.