ČADCA. Ruský Petrohrad leží na brehu rieky Neva. Právom ho nazývajú Benátkami severu. Rozprestiera sa totiž na viacerých ostrovčekoch, ktoré rozdeľujú rieky a kanály. Nedávno tam zavítali dievčatá z vokálnej skupiny ZUŠ M. R. Štefánika v Čadci.
Už v súťaži MY Kysuckých novín ukázali veľký talent
Ich cesta na festival sa takpovediac začala víťazstvom v súťaži organizovanej MY Kysuckými novinami a žilinským županom, ktorá bola zameraná na hľadanie talentov. Čitatelia svojimi hlasmi rozhodli, že na Kysuciach patrí vokálna skupina k tým najväčším. „Finančnú výhru sme sa rozhodli použiť na účasť v nejakom festivale práve v Rusku, kde má obľúbený žáner dievčat – estrádny vokál, veľmi silnú tradíciu. Táto kategória je osobitá, vo vystúpeniach spevákov sa hodnotí okrem spevu aj kostým, pohybová zložka a celkový prejav,“ hovorí pedagogička Irina Školníková, pod vedením ktorej dievčatá pracujú.
Tretí medzinárodný vokálno-inštrumentálny festival Severn kantata, ktorý si vybrali, sa konal v rámci projektu Ja môžem. „Hlavným cieľom festivalu bola podpora talentov, zvýšenie úrovne umeleckého vzdelávania, výmena skúseností medzi účastníkmi a ich pedagógmi, realizácia workshopov. Vyber súťažiacich prebiehal externou formou zaslaním diplomov z medzinárodných súťaží a zvukových nahrávok. Na základe toho sa vybrali účastníci festivalu. Dievčatá už mali za sebou medzinárodne úspechy zo súťaží v Liptovskom Mikuláši, Viedni, Budapešti a Prahy. Rozhodli sa preto pokúsiť o účasť na takomto renomovanom festivale,“ vysvetľuje Školníková.
Vystúpenia sa konali na viacerých scénach
Keďže festival bol vokálno-inštrumentálny, žánrov bolo viac - akademicky vokál, inštrumentálne žánre, estrádny a folklórny vokál. „Súťažné vystúpenia prebiehali na viacerých scénach v Petrohrade.
Účastníci nominácií „estrádny vokál“ sa napríklad predstavili v kultúrno-zábavnom centre Moskovsky na Moskovskom prospekte. Pre zaujímavosť, jeho dĺžka je 10 kilometrov,“ hovorí. Predstavili sa sólisti - malé formy (dua, tria, kvarteta), skupiny a kolektívy. Okrem toho sa v každej zostave súťažilo v rôznych vekových kategóriách – mladšia, stredná A a B, staršia a dospelá. „V každej sa udeľovali len 3 miesta a titul „diplomant konkurzu“, čo je vlastne 4. miesto. Súťaž hodnotili slávni ruskí muzikanti. Napríklad člen jednej z prvých rockových skupín Mify, skladateľ pop-music a víťaz súťaže Hlas Ruska. Treba poznamenať, že aj úroveň ozvučenia bola na veľmi vysokej profesionálnej úrovni,“ konštatuje Školníková.
Naše dievčatá sa predstavili v nominácii estrádny vokál. Vokálna skupina vystúpila v zložení: Lenka a Daniela Lašové, Veronika Bystřická, Dominika Rovňanová, Natália Rotková a Soňa Gaborová. Vo vokálnom kvartete sa predstavili Lenka Lašová, Veronika Bystřická, Soňa Gaborová a Dominika Rovňanová. Ako sólisti sa prezentovali Lenka Lašová, Danielka Lašová a Natália Rotková.
Podľa slov Školníkovej sa celkom na nominácii estrádny vokál zúčastnilo 78 súťažiacich, väčšinou z bývalých republík ZSSR. „Pre zaujímavosť, pricestovali aj speváci z Buriatskej republiky, najvzdialenejšej oblasti, ktorá hraničí s jazerom Bajkal a na juhu s Mongolskom.“
Po skončení súťaže si mohli pedagógovia vypočuť názory členov poroty, ktorí pochválili Slovensko ešte pred vyhodnotením, pričom nešetrili tých účastníkov, ktorí sa očividne pripravili menej. „Naša vokálna skupina a Danielka Lašová získali druhé miesto, Lenka Lašová, Natália Rotková a vokálne kvarteto obsadili prvú priečku. Súťažný repertoár tvorili zväčša piesne slovenskej pop-music. Samozrejme, že dievčatá pripravili aj jednu pieseň v ruštine s názvom V gornice, ktorá urobila hlboký dojem nielen na členov poroty, ale aj všetkých prítomných,“ teší sa pedagogička. Porota udelila aj 4 špeciálne ceny: korepetítorovi, dirigentovi, cenu za najlepší kostým a ďalšiu za celkový prejav. Posledné dve získali sestry Lašové, čo je takisto veľkým úspechom.
Kysučanky si odniesli aj Grand Prix celého festivalu
Po skončení súťaže sa konal záverečný galakoncert, na ktorý vybrali organizátori 8 najlepších vystúpení z celého festivalu. Medzi ne patrili aj sólové vystúpenie Lenky Lašovej s piesňou z muzikálu Pomáda, pieseň V gornice zasa zaspievalo vokálne kvarteto. Okrem týchto cien udelili Grand Prix festivalu, ktorý patril celému kolektívu slovenských účastníkov. Držitelia prvých miest dostali zvláštny bonus – automatický postup do finále víťazov Artis z rôznych festivalov, ktorý sa uskutoční 6. decembra. Generálnym riaditeľom je Alexej Jagudin, bývalý olympijský víťaz v krasokorčuľovaní.
„Dievčatá mali možnosť počas voľného času navštíviť nádherné pamiatky Petrohradu – Ermitáž, Kunstkameru, Isakijevský chrám. Boli aj na úžasnom balete Bajadéra v slávnom Mariinskom divadle. Po skončení festivalu nechýbala návšteva Jekaterininského paláca a známej jantárovej komnaty. Prehliadky pamiatok znechali u všetkých hlboký dojem,“ prezrádza.
Na margo organizátorov festivalu hovorí, že boli vždy veľmi ochotní, presní a profesionálni. Slovenskú výpravu v zložení riaditeľky ZUŠ Dagmar Šamajovej, zástupkyne Slavomíry Filovej a pedagogičky dievčat Iriny Školníkovej privítal aj generálny riaditeľ Kril Fedorov, s ktorým diskutovali o otázkach v oblasti umeleckého vzdelávania mládeže. „Úspech na festivale je výsledkom kolektívnej práce. Zapojili sa do nej pedagógovia, rodičia, KIC DK Mesta Čadca. Zvlášť patrí poďakovanie mestu Čadca, Žilinskému samosprávnemu kraju a obci Skalité za finančnú podporu a pomoc pri organizácii,“ dodáva Školníková. K veľkému úspechu v Petrohrade blahoželajú dievčatám aj MY Kysucké noviny, ktoré im zároveň želajú veľa ďalších úspešných vystúpení.




