ČADCA. Jednou z hlavných priorít ministerstva dopravy aj vlády je v programovom vyhlásení urýchlené budovanie diaľnic a rýchlostných ciest. „Historickou úlohou bude prepojenie Bratislavy a Košíc diaľnicou. Zásadný problém je zatiaľ v úseku Turany – Hubová, no aj tam chceme po vyriešení všetkých problémov čím skôr začať stavať,“ informoval MY Kysucké noviny komunikačný odbor ministerstva dopravy.
Jednou zo zásadných priorít ministra Romana Brecelyho je praktická pomoc regiónom a vyrovnávanie regionálnych rozdielov: „Aj tu nám môžu výrazne pomôcť kvalitné a rýchle cesty, preto sústredíme svoju pozornosť aj na doteraz zanedbávané rýchlostné cesty R2, R3, R4 a R7. Ďalšou prioritou vlády je výstavba obchvatu D4/R7, ktorú vnímame ako zmysluplný projekt. V prvom rade však musíme s tímom expertov vyhodnotiť, či tento obrovský finančný záväzok štátu na dlhé roky neskrýva nejaké úskalia. Ak zistíme, že je pripravený efektívne, sme pripravení začať s jeho napĺňaním.“
O komplikovanej dopravnej situácii vedia
Podľa ministerstva si vraj uvedomujú komplikovanú dopravnú situáciu smerom na Poľsko a robia maximum pre to, aby ju zlepšili. „Na zhotoviteľa stavby D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie, ktoré zabezpečuje Národná diaľničná spoločnosť. Po ukončení a podpísaní zmluvy s víťazným uchádzačom sa pristúpi k realizácii stavby. Táto je navrhnutá v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra na financovanie z eurofondov.“
Momentálne prebieha aj majetkovoprávne vysporiadanie stavby D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto v katastrálnych územiach dotknutých výstavbou diaľnice a zabezpečenie všetkých podkladov, potrebných na prípravu žiadosti o vydanie stavebného povolenia.
Podpísali dohodu o prepojení
Čo sa týka rýchlostnej cesty R5 vláda koncom januára schválila návrh dohody s Českou republikou o prepojení rýchlostnej cesty R5 vo Svrčinovci a cesty I/11 v Mostoch u Jablunkova cez spoločnú štátnu hranicu. Uzavretie dohody umožní pokračovať v projektovej príprave a následne vybudovať kvalitné cestné spojenie medzi oboma krajinami.
Podľa ministerstva dohoda určuje konkrétne hraničné znaky, medzi ktorými sa cesty prepoja, pričom podrobné určenie trasy a parametrov v mieste prepojenia na slovensko-českej štátnej hranici sa urobí na základe vzájomne skoordinovanej projektovej dokumentácie. Termín výstavby závisí od vydania potrebných povolení a rozhodnutí, ale najmä od finančných prostriedkov. „Stavba je zaradená medzi rezervné projekty Operačného programu integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020. Vypracovala sa dokumentácia pre stavebné povolenie,“ informoval komunikačný odbor. V súčasnosti zabezpečuje NDS spracovanie expertízneho posudku na posúdenie efektívnosti stavby. Následne dokumentáciu stavebného zámeru posúdi štátna expertíza. Taktiež sa pripravujú podklady pre podanie žiadosti o územné rozhodnutie.