RADOĽA. V obci mala v minulosti sídlo najstaršia farnosť na území Kysúc a kostol na radoľskom Koscelisku bol najstarším v tomto regióne. Počas husitských nájazdov okolo roku 1430 ho zničili a už sa obnovy nedočkal.
„Novostavba vyrástla na pozemku, kde sa v 19. storočí nachádzal obecný cintorín. Základný kameň kostola posvätil Tomáš Galis 5. mája 2013, stavebné práce začali 17. júna 2013. Autorom projektu je Ľubomír Zaymus, stavebný dozor mal na starosti Patrik Vároš, autorom oltárnej mozaiky patrónov kostola je Pavol Muška. Stavebníkom bola rímsko-katolícka cirkev, farnosť Panny Márie Kysucké Nové Mesto, ktorú spravuje farár Ján Uskoba. Stavba sa financovala z darov miestnych veriacich, ale aj ďalších zo širokého okolia,“ hovorí starosta obce Anton Tkáčik. Prezrádza, že v obetnom stole sa nachádza relikvia blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej.
V obci Radoľa prežila ústnym podaním legenda o tom, že na tunajšom Hradisku sa narodil sv. Vojtech. „Kosmasova kronika jeho narodenie síce umiestnila na hradisko Libice, tú však napísali takmer dvesto rokov po Vojtechovom narodení. Isté však je, že obec Radoľa sa hrdo hlási k tomu, že jej originálny názov je odvodený od mena Radla, ktorý bol vychovávateľom a blízkym priateľom sv. Vojtecha. Práve 23. apríl je sviatkom sv. Vojtecha, v tento deň ho v roku 997 zavraždili Prusi,“ približuje históriu starosta. Ako prezradil autor mozaiky akademický maliar Pavol Muška na mozaiku použil asi 50-tisíc kamienkov.
Viac sa dočítate v najnovšom čísle MY Kysuckých novín.


