ČADCA. Železnice SR (ŽSR) evidujú v ostatných dňoch nárast prípadov nedovoleného ukladania rozličných predmetov na železničné koľaje. „V priebehu štyroch dní, od 20. do 23. apríla sme zaznamenali až 7 takýchto prípadov. Iba v prvom štvrťroku to bola celá tridsiatka situácií, keď sa na koľaji nachádzali cudzie predmety, ktoré tam nemali čo robiť. Ľudia, ktorí ich tam položili, sa pritom dopúšťali skutku, ktorý sa môže klasifikovať aj ako trestný čin všeobecného ohrozenia, za ktorý hrozí vysoký trest. Prekážka na trati totiž vážne ohrozuje bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy,“ informuje hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.
Vlaky meškajú, niekedy sa musí vymeniť rušeň
Pri každom strete s cudzím predmetom v koľajisku takmer vždy dochádza k zmeškaniu vlakov, niekedy až k prerušeniu železničnej prevádzky. Podľa slov Pavlikovej nárazom sa zvyčajne poškodí pluh hnacieho koľajového vozidla, navyše môže dôjsť k rozveseniu alebo poškodeniu brzdových hadíc. „Veľmi často dochádza aj k poškodzovaniu odkrytých častí mazania okolesníkov, prípadne snímačov vlakového zabezpečovača. Po takomto incidente vlaková súprava vždy zastaví, rušňovodič prehliadne rušeň a zhodnotí rozsah poškodenia a možnosti ďalšej jazdy. Ak poškodenie nie je veľké, môže súprava pokračovať v ďalšej jazde. Pokiaľ je vážnejšie, napríklad ak sa poškodí vzduchojem alebo odlomia kohúty – odkaľovače, musí sa rušeň vymeniť za náhradné HKV. Motorové vozne sú často po poškodení olejového, palivového, prípadne chladiaceho potrubia, neschopné ďalšej jazdy,“ vysvetľuje.
Železničiari museli odpratať aj toaletu či nákupné vozíky
V trojmesačnej štatistike prevládajú naukladané kamene alebo drevá položené na koľajniciach, no zaevidovali aj viacero absurdných prípadov, kedy vlaky narazili do snehuliaka, chladničky, toalety, nákupných vozíkov či dokonca do cestnej dopravnej značky.
Všetky prípady vyšetrujú policajti. Podľa vyjadrenia Martina Wäldla z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru je právna kvalifikácia skutku, pri ktorom trestne zodpovedný páchateľ úmyselne kladie do koľajiska predmety, závislá od množstva faktorov. Napríklad od druhu prekážky, jej veľkosti, spôsobu a miesta uloženia v koľajisku, druhu prichádzajúceho vlaku, jeho rýchlosti, miestnych pomerov na trati či viditeľnosti prekážky. V prípade, ak ide o priestupok, hrozí páchateľovi podľa zákona o dráhach pokuta v blokovom konaní vo výške od 15 do 100 €, v správnom konaní je to od 100 do 1000 eur. Pokiaľ ide o trestný čin, teda konanie páchateľa by sa mohlo kvalifikovať napríklad ako trestný čin všeobecného ohrozenia, hrozí v prípade miernejšej kvalifikácie trest odňatia slobody v trvaní od 1 do 5, alebo od 4 do 10 rokov. V prípade najprísnejšej kvalifikácie to môže byť 20 až 25 rokov, dokonca doživotie.
ŽSR vyzývajú verejnosť, aby si všímala dianie na železnici. „Pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na trati či v blízkosti majetku ŽSR, treba kontaktovať políciu. Aj takto nám môže pomôcť eliminovať trestnú činnosť,“ dodáva Pavlikova.