Plážový volejbal v Čadci sa hráva už dlhší čas. Spomeniete si na jeho začiatky?
- Plážový volejbal dostal v Čadci svoju organizovanú podobu v roku 2007 a iniciátorom a jeho propagátorom sa stal Ján Masný. Prvý krát sa objavil v súťažno – turnajovej podobe na Matičnom námestí (pred Kultúrnym domom) práve v roku 2007. Celkovo občianske združenie BVC Čadca vzniklo až 30.10. 2009 aj preto, aby sme sa mohli oficiálne uchádzať o príspevky a sponzorské dary od právnych subjektov, aby plážoví volejbalisti neboli v očiach verejnosti vedení len ako “nejakí nadšenci beachu”. Širokej verejnosti je k dispozícii aj pekná webstránka www.beachcadca.sk. Nájdete na nej všetko dôležité z beachvolleyballového života v Čadci. Ja som prebrala klub už zabehnutý, a to v roku 2013. Začiatky neboli vôbec ľahké hlavne pre Masného a jeho vtedajší tím, ale ani pre mňa.
Organizovaniu plážového volejbalu sa venuje váš klub BVC Čadca. Hrávate aj klasickú súťaž. S akými výsledkami?
- Klasický ženský šestkový volejbal už nehrávam. Aktívne som ho hrala do minulej sezóny 2014/2015, kde sme sa umiestnili na 5. mieste v 1. lige ženy – oblastná súťaž stred. Avšak hrávam miešaný volejbal, zväčšia 2 ženy 4 muži. Túto sezónu sa nám podarilo ako tímu BVC Čadca získať krásne 2. miesto z 36 družstiev v Regionálnej Beskydskej volejbalovej lige.

V čom sú hlavné rozdiely medzi plážovým a klasickým volejbalom?
- Hlavný rozdiel je, že v plážovom volejbale si vystačia na jednom ihrisku 2 hráči a pri klasickom volejbale ich treba až 6. Takže pokiaľ si chcete zahrať, praktickejší je plážový, kde stačí partia 4 ľudí čo je skôr možné, ako keď by ste si chceli zahrať klasický.
Ktorý z typov plážový alebo klasický volejbal je ťažší?
- Oba sú ťažké. No stojí za to sa ho naučiť, prípadne aspoň vyskúšať. Plážový je viac na koncentráciu a kondíciu kým klasický je hlavne o technike a porozumení so spoluhráčmi.
V Čadci sa pravidelne hráva séria turnajov. Ako to vyzerá tento rok? Chystáte zmeny alebo sa bude pokračovať tak, ako doposiaľ?
Tento rok sa chystajú veľké zmeny. Hlavnou zmenou je, že nebudeme organizovať klasický Grand Slam Beach Tour, ktorý pozostával so 4 malých turnajov na ZŠ Rázusova a veľké vyvrcholenie bolo dvojdňové pred Domom kultúry. Hľadáme alternatívu, ako by sme si celý GSBT vynahradili. Druhou, menšou zmenou je, že sezónu sme začínali koncom mája, no tento rok ju otvoríme mixovým turnajom až 11.júna. Viac informácii môžete získať na stránke www.beachcadca.sk. Ďalšou zmenou je, že budeme organizovať turnaj pre vekovú kategóriu 40 rokov a viac už 2. júla.
Jediné čo ostáva doposial je náš „bláznivy“ turnaj Ulala, ktorý organizujeme na 1. septembra a môže sa ho zúčastniť ktokoľvek, lebo sa prihlasujú jednotlivci a svojho partnera si vylosujú ráno. Opäť viac informácii si môžete pozrieť na našej stránke. Ďalšie chystajúce sa zmeny ostanú zatiaľ prekvapením, čoskoro sa o nich dozviete viac a verte, budete veľmi príjemne prekvapení.
Kto je najlepším beachovým hráčom na Kysuciach? Alebo ich je viac?
– Za obdobie odkedy sa v Čadci hrá plážový volejbal sa vyprofilovalo veľa výborných hráčov. Spomedzi nich patria medzi najlepších dvojica z mužskej kategórie Ján Masný – Róbert Šotkovský. Zo ženskej kategórie dvojica Jana Šimanicová – Iveta Korená. Získali niekoľko titulov na čadčianskych turnajoch, reprezentovali na turnajoch v iných slovenských mestách i v zahraničí. Za svoju výbornú hernú činnosť boli ocenení aj Mestom Čadca Najlepší športovec.
Ako dlho sa už vy osobne venujete volejbalu a s akými úspechmi?
- Volejbalu ako takému sa venujem od svojich 12 rokov, kedy ma v prípravke začala trénovať Monika Mináriková, teraz už vydatá Michaliková K plážovému volejbalu som sa dostala, ako mnoho iných, cez prvý turnaj pred Domom kultúry. Úspechov bolo veľmi veľa a nedajú sa vymenovať všetky.
Organizovanie je vždy tak trochu nedocenenou aktivitou. Ako to vnímate z vášho pohľadu?
- Z môjho pohľadu to nieje v žiadnom prípade zásluha iba jedného človeka. Aj keď je potrebné, aby všetky záležitosti mal jeden človek pod palcom. Bez pomoci ostatných by to nešlo. Pred turnajom treba riešiť kvantum vecí, ktoré by som sama nestíhala. ⋌(FKI)