KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), odbor monitoringu emisií a kvality ovzdušia monitoroval od 24. februára spaľovňu. Ministerstvo životného prostredia informovalo, že sa vykonávalo mobilnou monitorovacou stanicou. „Výsledky sme zaslali objednávateľovi, teda MsÚ Kysucké Nové Mesto,“ informoval hovorca SHMÚ Ivan Garčár. „Meranie sa robilo do 19. apríla, výsledky analyzujeme. Požiadali sme o ich spracovanie do porovnávajúcej správy.V našej požiadavke zaslanej ministerstvu životného prostredia (to ju postúpilo SHMÚ) sme požadovali okrem iného nastaviť meranie viacerých látok. Išlo napríklad o oxid siričitý, dusičitý, dusnatý, uhoľnatý a iné. Z pochopiteľných dôvodov sme nezverejňovali informácie o tomto meraní, aby sme získali objektívnu informáciu o kvalite ovzdušia v Kysuckom Novom Meste,“ informoval prednosta MsÚ Ľubomír Ježo.
Nesúhlas vyjadrili tisícky ľudí
Uplynulý rok sa v Kysuckom Novom Meste niesol v znamení boja proti spaľovniam odpadov. V máji tam zorganizovali referendum, ktoré bolo úspešné. Aj to im pomohlo, že namiesto dvoch, majú v meste len jednu.
Aj keď všetko nasvedčovalo tomu, že v tam inštalujú zariadenie na spracovanie odpadov Blowdec, napokon sa tak nestalo. Investor ustúpil od svojho zámeru, všetko pritom bolo pripravené na spustenie do prevádzky. Obyvatelia boli jednoznačne presvedčení, že takéto zariadenie, ktoré mali inštalovať v starej ZVL v blízkosti obytnej zóny Kamence, ešte viac poškodí životné prostredie.
Argumentovali, že bude mať vplyv na zdravie ľudí, ktorí už teraz trpia, keďže v meste jedna spaľovňa funguje. Jedným z dôvodov bolo aj to, že dovoz odpadov zaťaží už aj tak extrémne preťaženú cestnú infraštruktúru.
Spaľovňa im prekáža
Proti fungovaniu súčasnej spaľovne odpadov spísali takisto množstvo sťažností, nechýbali petície. Prvú zorganizovali ešte v novembri 2009. Neuspeli, keďže vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Žiline vydal súhlas na trvalé prevádzkovanie zariadenia. Je určené pre termické zneškodňovanie aj nebezpečných nemocničných odpadov, najmä však organických a horľavých od pôvodcov zo Slovenska. Vlani sa obyvatelia viackrát obrátili na políciu. Dôvodom bol zápach, ktorý sa šíril pri údajnom spaľovaní liekov. Slovenská inšpekcia životného prostredia, inšpektorát ŽP v Žiline tam uskutočnila viacero kontrol, ktoré zistili niektoré nedostatky. Jedným z podnetov obyvateľov bolo napríklad aj porušovanie teplôt či času spaľovania odpadu. Obyvatelia sú rozhodnutí vo svojom úsilí o zastavenie prevádzky spaľovne nepoľaviť. Či im pomôže výsledok monitoringu ukáže už najbližšia budúcnosť.