KORŇA. Aj tento rok sa na tradičnú púť na Živčákovú vybrali stovky ľudí. Prišli zo Slovenska, no nechýbali ani cudzinci. Správca farnosti Ivan Mahrík hovorí, že je s účasťou spokojný. Ľudí by vraj bolo aj viac, v okolitých farnostiach sa však konali slávnosti 1. svätého prijímania.
Tí, čo sa rozhodli merať cestu na horu Živčáková, mali možnosť nielen duchovného „občerstvenia“. Na lúke pri novom kostole na nich čakali domáce klobásky či tlačenka, ktoré boli zadarmo. Po náročnej ceste takéto privítanie pútnici ocenili.
Treba ešte splatiť vyše 500-tisíc eur
Chrám na Živčákovej, s ktorého výstavbou začali v júni 2009, vysvätili vlani 4. októbra. Postavili ho zo zbierok veriacich a milodarov. Splátkový úverový kalendár hovorí, že treba ešte vyplatiť 519-tisíc eur.
Kapacita kostola s kaplnkou sv. Jozefa je zhruba 3000 ľudí. Čo sa týka tohtoročných prác, pôjde o odstránenie niektorých nedostatkov. „Chceli by sme dokončiť kolaudáciu, v septembri plánujeme aj inštaláciu oltárnej steny. Počas jesennej púte ju plánujeme požehnať,“ hovorí Mahrík.
Páter Marko Ivan Rupník je pôvodom Slovinec, žije v Ríme a je svetoznámy výtvarník. V talianskej metropole vedie vysokú cirkevnú umeleckú školu, má tam svoj ateliér, v ktorom pracuje na mozaikách s inžiniermi, architektmi, výtvarníkmi z celého sveta. Jednu z mozaík dokončil minulú jeseň v kostole v Nitre na Klokočine. „Je to krásne dielo. Naša mozaika bude o niečo väčšia, pôjde asi o 170 štvorcových metrov. Jednotlivé časti si pripravuje vo svojom ateliéri, dohromady ich dáva na mieste. Tam potom prichádza s celou skupinou architektov a umelcov. Asi tretinu materiálu na našu mozaiku už z Ríma priviezli,“ informuje.
Niektoré kamienky pozlátili
Dielo zhotovia z drobných prírodných materiálov. „Ide o malé kamienky, kúsky mramoru, skla, keramiky. Niektoré kamienky sú pozlátené takzvaným lístkovým zlatom. Ústredným motívom obrazu na oltárnej stene bude Panna Mária. Práce pátra Marka majú dušu. Keď človek vidí jeho obrazy prvýkrát, musí si kľaknúť alebo sadnúť a rozjímať nad každým z nich,“ hovorí s dojatím Mahrík.
Diela Marka Rupníka sa nachádzajú v mnohých krajinách. Je napríklad autorom mozaiky v Bazilike sv. pátra Pia v San Giovanni Rotondo, ďalších v mariánskych svätyniach v Lurdoch a Fatime, tiež v kaplnke Redemptoris Mater vo Vatikáne. Na Slovensku tvoril mozaiky v Badíne a v Bratislave – Krasňanoch. Nedávno do tohto zoznamu pribudol aj farský kostol v Nitre na Klokočíne. S prácami na Živčákovej začne 18. septembra.







