ČADCA. Kysucké múzeum v Čadci sprístupnilo výstavu o včelárstve na Kysuciach. „Pre návštevníkov sme pripravili aj tvorivé dielne, prednášky a rôzne vedomostné aktivity o včelách,“ informuje Zuzana Markechová z Kysuckého múzea v Čadci.
Výstava Včelárstvo na Kysuciach v minulosti a dnes vychádza zo zbierkového fondu včelárstva, ktoré patrilo v minulosti medzi tradičné doplnkové zamestnania v regióne a tešilo sa veľkej obľube medzi obyvateľmi. „Dokumentuje históriu a význam tohto chovu, tiež vývoj včelárstva a jeho využívanie v rozličných oblastiach života človeka. Prináša zároveň informácie o vplyve včiel na životné prostredie. Časť výstavy sa venuje včelím produktom, medzi ktoré patrí med, materská kašička, propolis, včelí vosk a ich účinkom na zdravie ľudí. Návštevníci sa dozvedia aj o tom, čo je voštinárstvo a voskárstvo, aký bol remeselný spôsob výroby sviečok, medovníkov a perníkov. Výstava je zdrojom zaujímavých informácií nielen o živote včiel, tiež výrobe medu,“ informuje Markechová.
Podľa jej slov si môžu návštevníci pozrieť rôzne zbierky úľov – kmene stromov s vydlabanou dutinou, slamené koše, debničkové a figurálne úle, pri ktorých umiestnili medomety, lis na med, skelet úľa, včelárske náradie so špeciálnymi pomôckami a nástrojmi z rôznych období vývoja včelárstva na Kysuciach. „Výstavu vhodne dopĺňa včelárska literatúra, domáce odborné časopisy, drevené medovnikárske formy, ukážky výrobkov zo včelích produktov a dvd projekcia – dokument o práci kysuckého včelára,“ vraví.
Obohatením výstavy sú tvorivé dielne pre školy Včela očami detí, kde si môžu návštevníci vyrobiť makety včielok, ktoré budú zdobiť výstavu do konca októbra. „Za pomoci lektora sa naučia vyrábať sviečky z vosku, starší žiaci si môžu otestovať vedomosti pri vyplňovaní pracovných listov zameraných na včely a ich ochranu. Pripravené sú tiež komentované prehliadky a každý júnový pondelok aj cyklus odborných prednášok od skúsených včelárov. Sú zamerané na históriu včelárenia vo svete a na Slovensku, včelie produkty – výrobky a liečenie (apiterapiu). Tiež moderné včelárenie, choroby a škodcov, význam včiel pri opeľovaní rastlín a jej dôležitosť pre existenciu všetkého živého v prírode,“ dodáva Markechová.


