Starostovia konštatujú, že kysucký región je takmer výhradne zameraný na strojárstvo. „Dlhodobo to pociťujeme aj v Radoli, ktorá mala ku koncu vlaňajšieho roka 1474 obyvateľov. Už štvrťstoročie nám z obce odchádzajú ľudia, ktorí majú vyššie vzdelanie. Takí, ktorí by sa vedeli uplatniť v kreatívnom priemysle, pôdohospodárstve, informačných technológiách, cestovnom ruchu, nestrojárskom priemysle, pritom majú predpoklady obsadiť aj pozície v strednom a vyššom manažmente,“ konštatuje starosta obce Anton Tkáčik.
Ako vraví, kto nechce pracovať v strojárstve, školstve, štátnej správe, alebo maloobchode, musí ísť mimo rodného regiónu. „Cieľovými pracovnými destináciami sú Bratislava, Praha a celá Česká republika, Veľká Británia a USA. Hovorím o kategórii ľudí, ktorí sa vysťahovali natrvalo. Množstvo ľudí nám však odchádza za prácou mimo regiónu na turnusy s rôznou dobou trvania,“ informuje.
Čo sa týka mužov, ide predovšetkým o oblasť stavebníctva. „Pracujú na rôznych miestach najmä západného Slovenska, v Česku a v nemecky hovoriacich krajinách. Ženy zasa robia v cudzine opatrovateľky,“ dodáva.
Niektorí sa odsťahovali, niektorí prisťahovali
V Kysuckom Novom Meste evidovali k 31. marcu 15 426 obyvateľov. „Vlani sa z trvalého pobytu odhlásilo 289 ľudí. Dôvody sú rôzne, aj mestá a obce, do ktorých odchádzajú. Zo spomínaného počtu 6 obyvateľov ukončilo trvalý pobyt na Slovensku. Odsťahovali sa do Česka, Švajčiarska, Rakúska a Nemecka,“ informuje prednosta mestského úradu Ľubomír Ježo.
Podľa jeho slov sa naopak, vlani prihlásilo k trvalému pobytu v ich meste 173 ľudí. Pre ilustráciu, aj 9 cudzincov zo Španielska, Veľkej Británie, Česka, Rakúska a Nemecka. „Pre každú obec a mesto, samozrejme, znamená menší počet obyvateľov aj menšiu celkovú sumu podielových daní,“ dodáva.
Obec Zborov nad Bystricou má 2 259 obyvateľov. Podľa slov starostu Juraja Hlavatého sa vlani odhlásilo z evidencie 14 obyvateľov, 19 sa prihlásilo. Čo sa týka zahraničia, dvaja sa odsťahovali do Talianska a dvaja do Česka.
Z Turzovky odchádzajú opatrovateľky za prácou do Rakúska
V Turzovke sa vlani odhlásilo z trvalého pobytu 97 obyvateľov. „Keďže neuvádzali dôvod, môžeme len na základe rozhovorov s nimi konštatovať, že mnohí z nich nasledovali svojich rodinných príslušníkov, odišli za prácou, či riešili bytovú otázku. Čo sa týka práce v zahraničí, aj z nášho mesta odchádzajú ženy robiť opatrovateľky, najmä do Rakúska. K 24. máju mala Turzovka 7479 obyvateľov,“ informovala Agáta Machovčáková z mestského úradu.
V Čadci bol počet obyvateľov k 30. aprílu 24 897. „Za vlaňajší rok sa ich odhlásilo 350 (169 mužov a 181 žien). Väčšinou sa odsťahovali do okolitých obcí Raková, Skalité, Svrčinovec či miest Krásno nad Kysucou, Žilina. Niektorí – napríklad študenti či absolventi vysokých škôl, odišli zasa do Bratislavy, kde majú perspektívu zamestnať sa,“ povedal Marián Kráľ z Mestského úradu v Čadci.
Z Kysúc sa veľa ľudí vysťahovalo v roku 1985. Dôvodom bola výstavba vodnej nádrže na pitnú vodu v Novej Bystrici. Zanikli vtedy dve obce – Riečnica a Harvelka. Harvelka bola pôvodná osada obce Stará Bystrica, od roku 1950 patrila pod okres Kysucké Nové Mesto a od roku 1960 pod okres Čadca. V roku 1978 tam žilo 450 – 500 obyvateľov. Prevažná väčšina pracovala v ZVL Kysucké Nové Mesto, Tatra Čadca, OSP Čadca, JRD Pokrok Stará Bystrica, tiež dochádzala za prácou do Česka – Karvinej, Ostravy, Frýdku-Místku. Podobne to bolo s Riečnicou, ktorá mala ešte v roku 1970 1300 obyvateľov. Ľudia z týchto kysuckých obcí sa vysťahovali do rôznych miest Slovenska, no boli aj takí, ktorí sa rozhodli pre cudzinu.