VYCHYLOVKA. Kuchyňa starých materí patrí už tradične medzi obľúbené podujatia kysuckého skanzenu. Dnešná nedeľa sa bude niesť s označením „polievková“. Lahodnými tónmi ju okorení od 13.30 h účinkovanie Ľudovej hudby Romana Capeka zo Skalitého.
„Na Slovensku slovo polievka vzniklo z výrazu polievať a označovalo druh jedla, keď sa pripravené prísady v tanieri zalievajú vývarom. V minulých storočiach boli základom stravy. Naši predkovia preferovali husté, sýte polievky, ktoré sa konzumovali ako raňajky, predkrm, alebo hlavné jedlo. Súviselo to so životným štýlom predchádzajúcich generácií, ktorých vysoký výdaj energie na každodenné činnosti vyžadoval vysoko energetickú stravu. Polievky však zohrávali neodmysliteľnú úlohu aj v tradíciách našich predkov. Spoločné jedenie novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine malo napríklad symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť,“ vysvetľuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Ako chutí polievka uvarená v starej drevenici na dobovej peci môžu vyskúšať návštevníci, ktorí sa rozhodnú stráviť spomínanú nedeľu v prírode. Opäť sa rozkúria staré dobové pece, na ktorých šikovné lektorky navaria polievky starých materí.
História polievok siaha až do desiateho tisícročia pred našim letopočtom a ich začiatok sa spája s vynájdením vodotesných nádob vhodných na varenie, obyčajne z hliny alebo zvieracej kože. Prvé polievky boli väčšinou zeleninovým vývarom. Mäsové sú vynálezom francúzskeho kulinárskeho umenia z podstatne neskoršieho obdobia. Silné vývary „buoillon" sa používali ako liek pre chorých a ľudia im pripisovali mystickú liečivú moc.
Hnidková pridáva aj jeden zdravý, chutný a rýchly recept na polievku z kvaky. „Na prípravu potrebujeme 20 dkg zemiakov, čierne korenie, soľ, rascu, maslo, majoránku. Kvaku ošúpeme, nakrájame na kocky a dáme variť do osolenej vody. Keď je napoly uvarená, pridáme k nej zemiaky a spolu dovaríme. Pridáme lyžicu masla, zahustíme zápražkou. Dochutíme koreninami.“
Polievková nedeľa však nemusí byť pre návštevníkov skanzenu len o jedle. „Pre deti je pripravená v Raganovom mlyne interaktívna výstava Žijem na konári a je mi dobre. Na návštevníkov čaká parný rušeň s vyhliadkovými vagónmi a drezína, ktorá ich vyvezie až na sedlo Beskyd,“ dodáva Hnidková. Organizátori všetkých srdečne pozývajú a želajú návštevníkom pekný deň plný zážitkov.

