Oprava heligónok. Ako ste sa k tomu dostali?
– K opravám hudobných nástrojov som sa dostal cez svojho svokra, ktorý opravoval akordeóny pre ČR. Bolo to v dobe, keď som začal študovať vysokú školu, našiel som si priateľku, svoju terajšiu manželku. Popri štúdiu som u neho brigádoval a zaúčal sa tomuto remeslu. Takže, tam som akoby pričuchol k opravovaniu hudobných nástrojov. A celých dvadsať rokov som sa popri zamestnaniu venoval aj opravám akordeónov. Pred piatimi rokmi som končil v práci a rozhodol som sa ostať pri opravách akordeónov. Môj svokor, aj otec, ktorí mi pomáhali s opravami, zomreli. No vždy mi hovorili, že vyrobiť heligónku, to nie je len tak, a aby som sa do toho nepúšťal. A práve toto bolo možno takým impulzom, že som sa pred piatimi rokmi rozhodol, že na ich počesť vyrobím heligónku a dokážem im, že sa to dá. Práve tú prvú heligónku tu mám vystavenú a navždy ostane iba vo vitríne ako nepredajný kus. Začiatky boli ťažké, no podarilo sa mi postupne za tých päť rokov vypracovať a dnes vyrábame kvalitné heligónky, s ktorými sú zákazníci spokojní. Keď to zosumarizujem, tak sa venujem opravám a výrobe heligónok a akordeónov dobrých tridsať rokov.
Na Slovensku ste začali aj s novou technológiou výroby, resp. ozvučenia heligónky. Poviete nám o tom viac?
– Zamlada som sa venoval elektronike, hrával som v kapele a mojím snom bolo urobiť MIDI do heligónky. Tento systém už funguje v Rakúsku, kde na ňom robia rôzne šou, veľké podujatia. Oslovil som preto rakúsku spoločnosť, ktorá sa venuje ozvučeniu. Ponuku na spoluprácu prijali. Spoločne s Martinom Čerňanským, jedným z najlepších heligonkárov na Slovensku, som tam absolvoval trojdňové školenie. Pustili sme sa do toho a dostali sme licenciu, na základe ktorej robíme montáž a servis pre Slovensko, ČR a Poľsko. Takže sme rozšírili našu výrobu aj o montáž ozvučenia a MIDI systémov.
Máte spočítané, koľko heligónok vám už prešlo rukami, ktoré ste opravili a vyrobili?
– Presne to spočítané nemám, no chystám sa na počítanie koncom roka. No odhadom by to mohlo byť okolo dvesto heligónok. Ak by som to mal spočítať spoločne s akordeónmi, tak by to bolo naozaj veľké množstvo hudobných nástrojov.
Čo všetko potrebujete na výrobu heligónky?
– Čo sa týka výroby heligónky, snažíme sa vyrobiť v našej dielni skoro všetko, vrátane mechov, mechaník, dýhovania, stolárskej práce, lakovania, samotného ladenia. Všetko toto zvládneme sami spoločne so synom. Samozrejme, sú tu aj veci, ktoré sa vyrobiť nedajú, ako sú napríklad hlasy do heligónky. Tie sa vyrábajú v ČR a dodávajú do celej Európy. A kupujeme ešte ozdoby na heligónky, ako sú gombíky, trúbky – tieto komponenty dovážame z Talianska.
Ako dlho trvá vyrobenie jednej heligónky?
– Ak by som nerobil nič iné, iba jednu heligónku, tak ju dokážem za mesiac vyrobiť. Ale robíme to väčšinou postupne a robíme viacero kusov heligónok.
Koľko stojí výroba?
– Ceny heligónok sa pohybujú v rozmedzí od 700 do 2600 eur.
Hrávate aj vy osobne na tomto nástroji?
– Ja sa zatiaľ na heligónku hrať iba učím. Vyštudoval som hru na saxafóne a klarinete. Neskôr som hrával na gitare a teraz sa pomaličky učím na heligónke. No času ostáva popri práci veľmi málo. No moja manželka učí hru na heligónku tu v Kysuckom Novom Meste aj v Krásne nad Kysucou.

Všimli sme si u vás v dielni aj detské heligónky. Je po nich dopyt?
– Áno, kupujú ich jednotlivci, no začali sa ozývať aj hudobné školy, pretože sa začína vyučovať aj hra na tento hudobný nástroj. Práve preto, že sa začínajú na heligónke učiť malé deti, stúpol dopyt aj po detských heligónkach.
Je nejaká najšpecifickejšia, ktorú ste vyrobili?
– Každá jedna je originál, pretože my ich vyrábame na základe objednávok a zákazkových listov. Nemám ich vyrobené dopredu, že niekto príde a vyberie si. Každý si objedná to, čo sa mu páči. Na webovej stránke alebo na facebooku máme už množstvo ukážok toho, čo sme vyrobili. No ak by som mal hovoriť o „top“ heligónke, ktorú sme vyrobili, tak je to táto trojradová (na fotografii).
Aké druhy teda dokážete vyrobiť?
– Robíme od malých, detských, takzvaných populárok až po trojradové heligónky.
Rozdiely medzi akordeónom a heligónkou sú aké?
– Jeden zásadný rozdiel je ten, že heligónka má iný tón pri ťahu a iný pri tlaku vzduchu mechu. Teda vydáva iný tón, keď sa mech naťahuje a keď sa tlačí, tak ten istý gombík vydáva iný tón. Ďalším podstatným rozdielom je to, že heligónka má na rozdiel od akordeónu hlboké heligónové basy, čím je vlastne typická.
Čo všetko na nej dokáže hudobník zahrať?
– Ja si myslím, že úplne všetko. Dajú sa zahrať ľudové, trampské, moderné piesne. Heligónkar Martin Čerňanský, ktorý predvádza túto heligónku, na rôznych videách ukazuje, že heligónka je naozaj univerzálny hudobný nástroj.
A čo vaše plány do budúcnosti?
– Rád by som si urobil jednu svoju prevádzku, kde by som mal všetko na jednom mieste. V súčasnosti mám ešte druhú dielňu, kde robím stolárske práce, lakujem. Rád by som mal všetko pod jednou strechou spoločne s predajňou a tiež prezentačnou miestnosťou. A, samozrejme, vyrábať aj do budúcna dobré heligónky, aby boli ľudia spokojní.