Sloboda zvierat už dlhé roky poukazuje na zlé, najmä stresujúce podmienky, v akých vraj zvieratá v cirkusoch žijú. Žiada prijať legislatívne opatrenia, ktoré zakážu chov, drezúru a predvádzanie všetkých druhov živých zvierat v cirkusoch, tiež akvaparkoch či delfináriách.
Ministerstvo založilo pracovnú skupinu
„Ministerstvo pôdohospodárstva z vlastnej iniciatívy založilo pracovnú skupinu, ktorá sa bude dlhodobo zaoberať riešením ochrany zvierat komplexne a s odbornou úrovňou. Už dnes prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR kontrolujeme, v akom stave sú zvieratá a to najmä po transporte, ktorý je pre nich najproblematickejší. V zásade sa nebránime takým úpravám legislatívy, ktoré by viedli k efektívnemu zlepšeniu ochrany zvierat. Či budeme presadzovať úplný zákaz ich vystupovania v cirkusoch, sa ministerstvo rozhodne na základe výstupov práve zo zmienenej pracovnej skupiny. Tá v minulosti neprišla k jednoznačnému záveru,“ informoval Michal Feik z ministerstva pôdohospodárstva.
„Petícia, ktorú spomínajú samozvaní ochrancovia zvierat, nás určite „nerozhádže“. Ich kampaň trvá už veľa rokov a číslo 55-tisíc podpisov je pre nás smiešne, keďže máme podobnú. Tú podpisujú naši návštevníci, ktorí s cirkusom súhlasia. Za jednu sezónu, ktorá trvá nejakých 9 mesiacov, sme schopní vybrať 50-tisíc podpisov, takže tá ochranárska nás netrápi,“ hovorí propagačný manažér Petr Gongol z cirkusu Aleš.
Majú rozsiahly, rozmanitý zverinec
Cirkus založil okolo roku 1880 brat známeho českého maliara Mikoláša Aleša – Jan Aleš. So svojím putovným varieté jazdil predovšetkým v Bavorsku, kam siahajú korene cirkusovej rodiny Alešovcov. Za vyše 120 rokov vybudovali moderný cirkusový podnik, ktorý nezabúda na tie najlepšie české tradície. Cirkus hosťoval niekoľko rokov v zahraničí v rôznych európskych štátoch, v posledných rokoch pôsobí prevažne na území SR. Dnes ho vedie Aleš piata generácia Alešovcov, ktorej zdatne sekunduje šieste pokolenie.
„V našom zverinci máme indické slony, ktoré v manéži predvádza Elvis Errani - mnohonásobný laureát najprestížnejšieho cirkusového festivalu sveta Monte-Carlo. Tento rok sa predstaví s drezúrou troch indických slonov v manéži Národného cirkusu Aleš. Elvis tieto ohromné trojtónové ázijské slonice Baby, Mala a Jumbu riadi iba svojím hlasom bez akýchkoľvek pomôcok. Ďalej máme bengálske biele tigre, ktoré v prírode takmer vyhynuli, tiež sibírske tigre, africké levy, kone, ťavy, poníky, opice, kozy, hady, kačice, psy. Celkom okolo 50 kusov zvierat rôznych druhov. Zvierat narodených v zajatí v cirkuse, ktoré by vo voľnej prírode neprežili,“ vysvetľuje.
V Mexiku vraj nový zákon neuspel
Antonín Aleš, majiteľ cirkusu k problematike petície Slobody zvierat hovorí: „Keď sme vystupovali v Spišskej Novej Vsi, prišlo protestovať asi 100 ľudí proti chovu zvierat v cirkusoch. Väčšinou boli vo veku odhadom 15 rokov, dospelí boli asi traja. Správali sa veľmi vulgárne, až sprosto. Títo ochranári tvrdia, že týrame zvieratá, ani sa však neprídu presvedčiť, či sa to naozaj deje. V každom meste nám chodia veterinárne kontroly a dávajú klobúk dolu, že zvieratá sa majú lepšie ako v zoologických záhradách. Naše zvieratá sa narodili v zajatí, vo voľnej prírode by neprežili. V Mexiku pred časom schválili zákon o zákaze niektorých zvierat v cirkuse – slonov, tigrov, zebier a podobne. Vystupovať mohli iba kone a domáce zvieratá. Dopadlo to tak, že zhabali asi 2 500 zvierat, do zoologických záhrad však vedeli umiestniť iba pár desiatok. Nevedeli, čo robiť so zvyšnými, tak ich zlikvidovali. Nakoniec zákon zrušili a zvieratá môžu opäť vystupovať.“
Ako vraví snaha presadiť zákon o zákaze zvierat v cirkusoch prebieha aj v iných krajinách Európy. Uplatnil sa v Grécku, ale na Cypre platí len pre slony a tigre. Slony ešte pred dvoma rokmi nesmeli vystupovať ani vo Švajčiarsku, ale tento zákaz už zrušili a vzťah k cirkusom prehodnotili.
Podľa Gongola cirkusy formy výcviku prispôsobili dnešným potrebám a možnostiam. Zvieratá už nepreskakujú ohnivé kruhy, výcviky sa robia formou tréningu a zvieratá dostávajú odmenu. Aj on zdôrazňuje, že ich nie je možné vypustiť do voľnej prírody pre už spomínané narodenie v zajatí. Také množstvo však nie je možné ani umiestniť do preplnených zoologických záhrad.
„Európske štáty ako sú Poľsko, Maďarsko, Taliansko či Španielsko zvieratá v cirkusoch nezakázali, ako tvrdia ochrancovia. Zakázali iba vodné zvieratá - delfíny, alebo kosatky. Tento zákaz platí aj v ČR. Švajčiarsko, Chorvátsko, Rakúsko a Holandsko iba čiastočne obmedzili chovy niektorých druhov, cirkusy so zvieratami tam naďalej existujú,“ dodáva Gongol.
