Architekt Juraj Šujan: Neseďme zavretí v bytoch!

Boom rezidenčných bytov láka obyvateľov na spoločné dvory a do parkov. Moderné rezidenčné bývanie dnes zažíva svoj boom.

Juraj ŠujanJuraj Šujan (Zdroj: HB)

Dobrým príkladom je developerský projekt Malé Krasňany, vyrastajúci v Rači. Za projektom stojí skúsený architekt Juraj Šujan so svojim tímom. Rezidenčné bývanie navrhol s vidinou toho, že ľudia nebudú tráviť svoj voľný čas len za zatvorenými dverami, ale si budú užívať veľkorysé spoločné priestory či neďalekú prírodu. Musíme sa to znova učiť a objaviť čaro spoločného poloverejného priestoru, hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to vlastne rezidenčné bývanie a prečo je také obľúbené?

Táto terminológia je pomerne nová a nie celkom ustálená. Niekto pod rezidenčným bývaním rozumie nájomné bývanie pre rezidentov, teda cezpoľných, najmä zahraničné biele goliere, častokrát v apartmánoch s doplnkovými službami. Zväčša sa však s týmto prívlastkom spája kvalitné bývanie v novopostavenom obytnom súbore, ponúkajúce obyvateľom aj parkovanie suchou nohou, upravenú zeleň s detským ihriskom pod oknami a základnú vybavenosť v bezprostrednom okolí. Teda všetko to, čo ponúka projekt Malé Krasňany.

SkryťVypnúť reklamu

Je to slovenská novinka alebo sa tu takto stavalo už dávno?

Kvalitné bývanie bolo cieľom všetkých režimov, usilovali oň politické garnitúry aj uvedomelí privátni investori. Vynikajúce príklady najmä funkcionalistických budov a súborov máme z prvej československej republiky, ale o rozvoj kvalitného obytného prostredia usiloval tiež minulý režim, ktorý si naň vytváral aj príslušné plánovacie nástroje. V masovom vydaní, priveľkej mierke a za mizérie socialistického stavebníctva sa to však dosiahnuť nedalo.

Vedia ľudia vo veľkomeste využívať vonkajší priestor pred domom, alebo na spoločnom dvore? Nevyhovuje nám viac anonymita, za ktorou sa často do veľkomiest sťahujeme?

Musíme sa to znova učiť a objaviť čaro spoločného poloverejného priestoru. Bývalý režim mal mnoho zlých stránok a zopár pozitív – jedným z nich bol omnoho kolektívnejší spôsob života. Deti formovala nielen rodina, ale aj rovesníci z vnútrobloku. Starkí nesedeli za počítačom ale na lavičke pred domom a debatovali so susedmi. Veľkomesto ako celok je anonymné; v rámci domu, či obytného rajónu by sme však mali udržiavať sociálny kontakt.

SkryťVypnúť reklamu

Aká bola vaša vízia pri Malých Krasňanoch?

Od začiatku nám v tíme išlo o komplexný projekt, ktorý by dôraz kládol na kvalitu samotných bytov, vhodnú veľkosť, logiku ich dispozícií, zariaditeľnosť a prevádzkové väzby. A rovnako sme sa sústreďovali na spoločné priestory v domoch, ich presvetlenie a materiálový štandard, spolu s exteriérovými úpravami, krajinnou architektúrou a riešením dopravného napojenia.

Čo ste chceli návrhom povedať budúcim obyvateľom? 

Naším prvoradým zámerom bolo vytvoriť kvalitné a inšpiratívne miesto pre život, určené predovšetkým pre mladé rodiny. Budúcim obyvateľom by sme radi vštepili pozitívny vzťah nielen k vlastnému bytu, ale aj jeho okoliu. Aby svoj čas trávili aj na ihrisku s deťmi, v komunitnej záhradke, či na výlete v lesoparku. Práve preto sme vegetačným úpravám venovali dve tretiny nezastavaných plôch obytného súboru.

SkryťVypnúť reklamu

Čím ste sa inšpirovali? 

Inšpirovali sme sa najmä neokázalými, ale dobre premyslenými a fungujúcimi projektami v Nemecku, Rakúsku, či Švajčiarsku. Blízka Viedeň je učebnicovým príkladom kvalitnej rezidenčnej architektúry.  No za zmienku určite stoja aj vorarlberské mestečká Dornbirn, Feldkirch, či Bregenz, ktoré sme pochodili na jednej z našich študijných ciest za kvalitnou architektúrou.

Dá sa vonku, napríklad vo Viedni, inšpirovať aj novými materiálmi pri stavbe bytových komplexov? Aké materiály na stavbu sa v súčasnosti využívajú?

Bežná výstavba štandardných bytových domov má u našich susedov okrem iného aj svoje materiálové špecifiká. Rakúšania ako ekologicky zmýšľajúci národ uprednostňujú prírodné materiály - drevo nielen na okenné, ale aj nosné konštrukcie, vyhýbajú sa plastom a energeticky náročným materiálom. Okrem čiastočnej prefabrikácie hrubej stavby formou filigránov, ktorú sme my po spoločenskom prevrate úplne opustili, je to napríklad podstatne širšie použitie sadrokartónových priečok. Ale aj nútené vetranie bytov s rekuperáciou (odovzdávaním tepla), nevyhnutné pre zásadné zníženie spotreby energie, ktoré my v súčasnosti len pomaly zavádzame do praxe.

Ktorá lokalita z tých, kde sa momentálne stavia rezidenčné bývanie, je z vášho pohľadu dobrá?

Dobré sú svojím spôsobom všetky lokality v obytnom území, ak majú primeranú vybavenosť a dopravnú obsluhu, napríklad menšie dostavby v mestských štvrtiach s ukončeným stavebným vývojom. Tam čaká nových obyvateľov zabývané  prostredie, zväčša so základnou sieťou obchodov a školských zariadení. Dostupnosť verejnej dopravy, najmä električkovej trate, je veľkým benefitom. Bratislava je veľmi rozsiahla a v priemere riedko zastavaná, preto starousadlíkmi spočiatku zväčša negatívne vnímané zahusťovanie je zároveň cestou k udržateľnosti prevádzky mesta. Takto vnímam obytné štvrte v Ružinove, Novom Meste, Karlovej Vsi, ale aj v Rači, či Dúbravke. Ak by som mal vypichnúť top lokalitu, je to podľa mňa dunajské nábrežie v dosahu zastávok električky. 

V čom vidíte najväčšie benefity pre budúcich obyvateľov Malých Krasňan? Na čo ste najviac hrdý?

Najväčším benefitom je podľa mňa vytvorenie kvalitného obytného prostredia v blízkosti Malých Karpát, na skok do prírody, a zároveň v skvelej dostupnosti mestského centra na bicykli, električkou, či autom. Malé Krasňany nie sú len súborom novopostavených bytových domov. Dôležitý je práve ten priestor medzi nimi, plný zelene, určený na hranie pre deti a na voľnočasové aktivity obyvateľov.

Parkovanie pri domoch je teraz celkom horúca téma. Ako ste ho riešili v Malých Krasňanoch?

V Malých Krasňanoch sme razili zásadu, že priestor medzi domami je určený pobytu obyvateľov v zeleni, hrám detí, odpočinku seniorov. Všetky odstavné stojiská sme preto „zahrabali“ pod zem do halových garáží. Na teréne sme ponechali len nevyhnutný počet parkovacích stojísk pre návštevníkov.

Nové byty sú v bezprostrednej blízkosti prírody, a teda ponúkajú možnosti pre aktívne trávenie voľného času. Ako ho trávite vy?  

Mám šťastie, že bývam v inom našom staršom bytovom projekte pri dunajskom ramene, v bezprostrednej blízkosti rieky i lužného lesa. Voľný čas rád trávim nielen s knihou na terase, ale aj rekreačným behom alebo na bicykli, teda podobnými aktivitami, aké ponúka aj lokalita Malých Krasňan.

Myslíte si, že Malé Krasňany sú výnimočným projektom? 

Podstatné bude to, ako ich budú vnímať ich budúci obyvatelia. Pre mňa sú výnimočné možnosťou opäť po čase realizovať ucelený obytný súbor, ktorý si svoje prostredie sám vytvára. Verím, že po dokončení všetkých budov, vegetačných úprav, chodníkov a cyklotrasy sa stanú výnimočnou rezidenčnou lokalitou, obľúbenou domácimi i návštevníkmi.

Na trhu je momentálne veľká ponuka bytov. Čo odporúčate všímať si na byte záujemcom o kúpu? Energetické certifikáty, životnosť materiálu, čo je najdôležitejšie?

Kúpa bytu je v našich podmienkach častokrát celoživotná investícia. Odporúčam preto všímať si to, čo uvádzate, plus najmä kvalitnú dispozíciu bytu, ale aj charakter spoločných priestorov, zeleň a oddychové plochy v bezprostrednom okolí. Ak by som však mal uviesť najdôležitejšie kritérium, tak je to lokalita. Aj starší dom sa dá kvalitne zrekonštruovať, nefunkčný pôdorys bytu prestavať, parkety vymeniť. Ak však stojí v zlej lokalite, priamo pri diaľnici, či čističke odpadových vôd, je to hendikep, ktorého sa nezbavíte.

Autor: HB

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 626
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 124
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 899
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 581
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 027
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 645
  1. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  2. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  5. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  6. Emil Lobotka: Ukrižuj
  7. Lukáš Čelinák: Donald Trump, EÚ a svetová obchodná vojna
  8. Jan Pražák: Já ti to do smrti neodpustím, táto!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 818
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 475
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 712
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 546
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 398
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 948
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 513
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 186
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Reprezentácia do 18 rokov, Matúš Pavlík (vrchný rad druhý sprava).

Osemnástka odohrala prípravné zápasy v Severnom Macedónsku.


SAD Žilina ilustračné foto.

Zmeny v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto.


Predať svoje ojazdené auto v priebehu cca dvoch hodín? Áno, je to možné, dokonca sa tento čas dá ešte skrátiť. A to bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie svojho domova či kancelárie.


Medveď sa pohyboval po intraviláne mesta.

Ľudí vyzývajú k opatrnosti.


  1. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  2. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  5. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  6. Emil Lobotka: Ukrižuj
  7. Lukáš Čelinák: Donald Trump, EÚ a svetová obchodná vojna
  8. Jan Pražák: Já ti to do smrti neodpustím, táto!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 818
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 475
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 712
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 546
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 398
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 948
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 513
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 186
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu