Náročnú trať, ktorá viedla členitým horským a lesným terénom a merala 24 km s prevýšením vyše 1800 metrov, zdolal v čase 2:53 hod.. Celkovo tak v absolútnom poradí skončil na 17. mieste a zároveň sa stal majstrom Európy v kategórií nad 50 rokov.
Viac sa už dočítate v rozhovore s čerstvým európskym šampiónom...
Už niekoľko dní ste majstrom Európy v Spartan Race. Je to splnenie jedného z vašich ďalších snov?
– Iste, je to pre mňa významný medzinárodný úspech, aj keď som na tomto preteku patril k favoritom na medailové umiestnenie vo svojej vekovej kategórii, veď na nominačných pretekoch som zvíťazil s výrazným náskokom. Ale na druhej strane je Spartan Race extrémne náročný pretek a nie každý ho dokončí. Vzhľadom na charakter behu sa tu vyskytujú aj časté zranenia. A taktiež je tu množstvo náročných disciplín, ktoré pretekár musí zvládnuť, lebo inak nasleduje penalizácia v podobe trestných cvikov. Nakoniec všetko dobre dopadlo, dobehol som bez zranenia a zvládol som ako jeden z mála pretekárov všetky prekážky. Mohlo to byť aj lepšie a mohol som zabojovať o prvú desiatku, ale bežecky som sa šetril na náročné prekážky, sledoval som si umiestnenie v kategórii a nešiel som na doraz.
Ľudia vás viac poznajú pod klasickým behom. Odkedy sa venujete aj takýmto extrémnym tratiam cez prekážky?
– Pred rokom som sa zúčastnil podobného preteku vo Varšave. Zaujalo ma to, všetky prekážky som hravo zvládal. V zime som sa zúčastnil zimného Spartan Race na Donovaloch, kde som skončil v TOP 10 a na základe toho som bol nominovaný na Majstrovstvá Európy v Spartan Race. Tu môže štartovať len 10 najlepších pretekárov z každej krajiny. Mojou výhodou je, že som trénovaný bežec a zároveň silový typ, takže dokážem zvládnuť aj ťažké silové prekážky, čo zase dokáže zvládnuť len málo bežcov. Tie zvládajú dobre zase silové typy z fitiek, ale zase nemajú šancu v behu.

Aká bola trať v Škótsku? Boli prekážky príliš náročné?
– Trať bola veľmi náročná. Viedla členitým horským a lesným terénom, merala 24 km s prevýšením vyše 1800 metrov a pretekár musel zdolať asi náročných štyridsať prekážok. Desať prekážok bolo technických, kde má pretekár len jeden pokus, inak nasleduje penalizácia. To je napríklad hod oštepom na cieľ, dvíhanie bremena, šplh na lezeckú stenu, opičia prekážková dráha, balancovanie po úzkej doske... U ďalších je povinné len absolvovanie. Podarilo sa mi zvládnuť bez penalizácie všetky. Ťažké boli hlavne silové disciplíny, napr. prevracanie štvormetrového kmeňa o hmotnosti asi 200 kg, nosenie železnej gule o hmotnosti 50 kg alebo prenášanie vedra s kameňmi po náročnej asi kilometrovej trati s popadanými stromami. Zaujímavý bol hod oštepom. Bolo treba preplávať na ostrov a hodiť oštep na cieľ, pričom musel ostať zapichnutý. Často sa brodilo bažinami, muselo sa potápať pod vodu a podobne...
Prezradili by ste našim čitateľom nejaký špeciálny zážitok z ME?
– Preteky sa konali v krásnej horskej krajine s pasienkami plnými oviec a pár dní sme tam aj stanovali. Bola tam s nami aj česká reprezentantka Zuzka Kocumová, ktorá je majsterkou sveta a Európy v Spartan Race za rok 2015. A zvíťazila aj v tomto roku. Spoločne sme si prechádzali v rámci tréningu aj celú trať. Je to vynikajúca bežkyňa a bude patriť k favoritom na zlato aj na majstrovstvách sveta v Spartan Race, ktoré sa už tradične konajú v Kalifornii. Ak bude všetko klapať, uvažujem tiež o štarte, buď v tomto, alebo budúcom roku. Spartan Race má jedinečnú atmosféru, pre ktorú preteky absolvujú tisícky pretekárov.