ČADCA. Niektorí obyvatelia miest a obcí si vysvetľujú likvidáciu odpadu po svojom. Vo Vysokej nad Kysucou rozmiestnili v minulosti množstvo tabúľ so zákazom sypania smetí, ktoré niektorí radi uskladňovali aj v lese.
Mestskí policajti (MsP) v Turzovke objavili zasa v minulosti čiernu skládku napríklad v lesnom poraste pri cintoríne v Hlinenom.
Najhoršia situácia bola však v okolí vodných tokov, kde niektorí obyvatelia odkladali množstvo domového a stavebného odpadu.
Najnebezpečnejšou čiernou skládkou bola strešná krytina z azbestu, ležiaca na brehu rieky Kysuca v mestskej časti Závodie.
Starosta Radole Anton Tkáčik si v minulosti zasa sťažoval, že najhoršia situácia je pri vstupnej ceste do rekreačnej oblasti Ostré. Sú tam vraj igelitky s odpadom, ktoré často vyhadzujú vodiči z auta počas jazdy.
„V obci Makov máme viac ako 400 nehnuteľností, ktoré slúžia na rekreáciu. Tento počet sa neustále zvyšuje, za chvíľu ich môže byť viac ako rodinných domov. Rekreanti u nás poplatok za odpady musia platiť, ale máme s nimi problémy.
Nemôžeme im vysvetliť, prečo majú platiť v Makove, keď to robia v mieste svojho trvalého pobytu,“ informuje Stanislava Gregušová z Obecného úradu v Makove. Niektorí napríklad pracujú v Nemecku. „Ale to, že prídu domov s veľkými nákupmi, kde je tovar zabalený aj v dvoch – troch obaloch, ktoré treba niekde umiestniť, to ich nezaujíma. Chata slúži ako úložisko vecí, ktoré už nepotrebujú v byte či dome v mieste trvalého pobytu,“ vraví.
Obec Makov nemá vlastný zberný dvor, odpad sa vozí na skládku na Semeteši.
„Telefonoval napríklad jeden pán, ktorý tu má prechodný pobyt, aby mal nižšie poplatky a dane. Okrem iného žiadal, aby sme mu odviezli dva matrace. Keďže nemáme skládku, obec objemný odpad v zmysle zákona zváža dvakrát do roka. Jeden vývoz bol v máji, v októbri bude druhý. Keď sme sa mu snažili vysvetliť, že, bohužiaľ, zvoz bude v októbri, aby si ich zatiaľ nechal u seba, vyjadril sa, že on ich tu nemá kde nechať a do Ostravy späť ich predsa neodvezie. Dá ich k nejakej zbernej nádobe a obec nech si už urobí poriadok.“ Podľa jej slov je zrejmé, že až 80 % chatárov tvrdí, že odpad si vozia domov. „Tak potom prečo je v spoločných obecných nádobách, ktoré sú pre neprístupné časti obce, toľko odpadu? Množstvo stúpne najmä v jarnom období, kedy chatári prídu a klesne na jeseň,“ konštatuje. Dodáva, že v obci majú aj pár chatárov, ktorí sa snažia a upracú po druhých aj nelegálnu skládku. Avšak ich snahu ostatní ohodnotia tým, že tam navozia ďalší odpad.
„V našej obci nemáme problém s chatármi, čo sa týka odpadového hospodárstva. U nás platia pravidlá separovania odpadu, chatári môžu odovzdávať jednotlivé zložky toho „vyseparovaného“ buď na stanovištiach, rozmiestnených priamo v obci (máme ich 15), alebo majú možnosť doviesť ho priamo do zberného dvora. Tam môžu priviesť aj nebezpečný či veľkoobjemový odpad,“ informoval starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý.